Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH izdaje tematske publikacije zasnovane na prikupljenim podacima i pokazateljima zdravlja stanovništva Federacije Bosne i Hercegovine. Jedna od njih je i publikacija “Mreža, kapaciteti i rad zdravstvenih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine” koju je uredila Služba za biostatistiku i informatiku, a izdata je početkom 2025. godine nakon gotovo tri decenije od posljednjeg izdanja.
“Ovo izdanje donosi sveobuhvatan pregled organizacije zdravstvenih ustanova i kapaciteta primarne, specijalističko-konsultativne i bolničke zdravstvene zaštite, koji su ključni za praćenje i unaprjeđenje zdravstvene zaštite u FBIH. Poseban fokus je na odabranim zdravstvenim indikatorima za razdoblje 2019. – 2023., a koji su usklađeni s metodologijom zdravstvenog izvještavanja Svjetske zdravstvene organizacije. Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine trajno je posvećen misiji unaprjeđenja javnog zdravstva u Federaciji BiH, nastojeći osigurati bolju dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite za sve građane”, rekao je doc. dr. sc. prim. Siniša Skočibušić, dr. med. ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo FBIH.

Zdravstvena zaštita u Federaciji BiH provodi se u jedinstvenom sistemu zdravstvene djelatnosti primjenom mjera primarne, specijalističko-konsultativne i bolničke zdravstvene zaštite. U ovoj publikaciji promatran je i analiziran period od 2019. – 2023. godine za odabrane zdravstvene indikatore.
Na nivou primarne zdravstvene zaštite, pored ostalog, provode se mjere za rano otkrivanje, sprječavanje i suzbijanje uzroka obolijevanja i povrjeđivanja, brigu za očuvanje zdravlja i liječenja svih članova porodice. Usluge primarne zdravstvene zaštite pružaju su u 80 domova zdravlja sa područnim ambulantama kroz djelatnost porodične medicine, zdravstvene zaštite djece, djelatnost polivalentnih patronažnih sestara u zajednici, hitnu medicinski pomoć, zaštitu reproduktivnog zdravlja žena i specifičnu zdravstvenu zaštitu radnika kao dio medicine rada. Usluge primarne zdravstvene zaštite u FBiH u 2023. godini pružalo je 1.855 doktora medicine i 3.302 zdravstvena tehničara. Prema izvještaju oboljenja, stanja i povreda registrovanih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u FBiH, broj registrovanih oboljenja u 2023. godini iznosi 2.274.497 (stopa 10.579 na 10.000 stanovnika).
Specijalističko-konsultativna zdravstvena zaštita podrazumijeva pružanje vanbolničkih usluga. Osigurava podršku primarnoj i bolničkoj zdravstvenoj djelatnosti s ciljem povećanja stepena rješavanja zdravstvenih problema pacijenata i racionalnijeg korištenja resursa u zdravstvu. Usluge specijalističko-konsultativne djelatnosti od 2019. – 2023. godine pružala su 1.272 specijalista. Broj zdravstvenih medicinskih sestara/zdravstvenih tehničara registrovanih u specijalističko – konsultativnoj djelatnosti iznosi 1.982.
Bolnica je zdravstvena ustanova koja obavlja djelatnost dijagnostike, liječenja, medicinske rehabilitacije i zdravstvene njege pacijenta te osigurava boravak i prehranu pacijenta. Federacija Bosne i Hercegovine posjeduje 24 bolnice raspoređene u različite kategorije: 9 općih bolnica, 6 kantonalnih bolnica, 3 univerzitetsko-klinička centra, 2 specijalne bolnice, 1 specijalna zdravstveno-socijalna ustanova i 3 rehabilitaciona centra ili lječilišta.
Ukupan broj kreveta u bolnicama u Federaciji BiH iznosi 8.597. Najviše kreveta registrovano je u kliničkim centrima (44%) i kantonalnim bolnicama (23,8%), dok je najmanje kreveta u specijalnim bolnicama (5,3%). Promatrajući dobnu strukturu stanovništva, stanovnišvo starije od 60 godina je među onima koji najviše koriste bolničke usluge (48,9%), a što uključuje hospitalizaciju radi hroničnih i akutnih bolesti, povreda i komplikacija koje nastaju iz navedenih stanja. Vodeći uzroci hospitalizacije u bolnicama u FBiH su oboljenja cirkulatornog sistema (100-I99) sa stopom hospitalizacije 1.311 na 100.000 stanovnika.
Broj doktora medicine zaposlenih u bolnicama u Federaciji BiH iznosio je 2.450 ili 45,3% svih zaposlenih doktora medicine. Najviše doktora medicine zaposleno je u kliničkim centrima – 1.408 ili 57,5%. Broj zdravstvenih tehničara zaposlenih u bolnicama u Federaciji BiH iznosio je 5.689 ili 40,7% svih zaposlenih zdravstvenih tehničara.
“Starosna struktura zdravstvenih radnika FBiH predstavlja važan indikator koji može imati značajan uticaj na kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite. Stoga je ključno pratiti starosnu strukturu zaposlenih zdravstvenih radnika, kako bi se uspješno planiralo zapošljavanje mladog kadra. U periodu od 2019. do 2023. godine broj doktora medicine u FBIH smanjio se za 20% u pojedinim kantonima. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH koje smo nedavno objavili u publikaciji “Zaposleni u zdravstvenim ustanovama u FBIH”, registrovano je čak 23,9% zdravstvenih radnika starosti 55 i više godina, a procenat doktora medicine starosti 55 i više godina iznosi 27,9%. Ovi procenti predstavljaju ozbiljan pokazatelj starenja zdravstvenih radnika i ukazuju na hitnu potrebu za pravovremenim planiranjem ljudskih resursa u zdravstvu”, rekla je dr. sc. Šeila Cilović Lagarija, dr. stom., voditeljica Službe za biostatistiku i informatiku Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Publikacija se distribuira na više od 200 relevantnih adresa u FBIH, a dostupna je i na:
Mreža, kapaciteti i rad zdravstvenih ustanova u F BiH: Predstavljena publikacija “Mreža, kapaciteti i rad zdravstvenih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine”