U septembru 2023. godine završio se projekt “Zajednička akcija o implementaciji potvrđenih najboljih praksi u oblasti ishrane Best-ReMaP” koji je od 2020. implementirao konzorcijum institucija iz 24 zemlje članice Trećeg programa za djelovanje Unije u oblasti zdravstva.
U sklopu završnih aktivnosti projekta, glavni partner projekta iz Bosne i Hercegovine – Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine/Sektor za zdravstvo je u saradnji sa pridruženim partnerima iz entiteta, Zavodom za javno zdravstvo Federacije BiH i JZU Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske organizovalo sastanak Forum zainteresovanih/relevantih subjekata o Best-ReMaP projektu. Sastanak je održan 27.9.2023. godine u prostorijama Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine u Sarajevu, a cilj sastanka je bio prikazati postignuća i rezultate projekta te stimulisati nastavak razvoja pokrenutih aktivnosti, uz nepohodno uključenje i drugih relevatnih sudionika i subjekata.
Kroz projekt BestReMap su se prilagođavale najbolje prakse i najučinkovitije intervencije u području reformulacije hrane, redukcije marketinga nezdrave hrane djeci i u oblasti javnih nabavki hrane u javnim ustanovama te pokušale replicirati i testirati u zemljama učesnicama, a s ciljem postizanja zajedničkog i harmoniziranog pristupa te predlaganja daljnjih politika kojima bi se unaprijedila ponuda hrane u zemljama u Evropi i u konačnici poboljšalo zdravlje populacije.
Na sastanku je od strane vođa konzorcija Nacionalnog instituta za javno zdravstvo Slovenije predstavljen BestReMap projekt i njegovi glavni ishodi, a potom su od strane Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske predstavljeni glavni rezultati testiranja implementacije ponuđenih alata i protokola u okviru Radnog paketa 6 – Najbolje prakse u smanjenju prodaje nezdravih prehrambenih proizvoda djeci i adolescentima, Radnog paketa 7 – Javne nabavke hrane u javnim ustanovama i Elektronski katalog proizvoda u entitetima.
Na skupu je konstatovano da su ponuđene prakse i prateći alati laki za primjenu te da treba nastaviti napore na njihovoj sistematičnoj implementaciji na području Bosne i Hercegovine, kao i da je za daljnji razvoj aktivnosti potrebna dodatna izgradnja kapaciteta te dodatni ljudski i finanasijski resursi i uključenost svih relevantnih subjekata.