U sklopu realizacije Globalnog istraživanja pušenja kod školske djece i mladih u Federaciji BiH 2019. godine, u prostorijama Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH održana je edukativna radionica za instrukciju anketara odgovornih za anketni rad u školama obuhvaćenim uzorkom istraživanja.
Globalno istraživanje pušenja kod školske djece i mladih (GYTS) je globalno standardizirano istraživanje usmjereno na sistematski i međunarodno uporedivi nadzor potrošnje duhanskih proizvoda među školskom djecom i mladima.Istraživanje je razvijeno od strane CDC i WHO, i implementira se preko 20 godina kao periodično međunarodno standardizirano istraživanje u preko dvjesto zemalja širom svijeta.
GYTS istraživanje se obavlja u osnovnim i srednjim školama, obuhvata državne i privatne škole i razrede sa najvećim procentualnim učešćem učenika uzrasta 13-15 god. Obavlja se tokom redovnog nastavnog sata/časa u trajanju od 45 min. uz poštovanje principa dobrovoljnog učešća, anonimnosti i povjerljivosti podataka.
Uzorkom istraživanja obuhvaćeno je 75 osnovnih i srednjih škola sa područja svih kantona u Federaciji BiH, i to 8. i 9. razredi osnovnih i prvi razredi srednjih škola, sa procjenom uzorka od preko 6500 učenika.
U istraživanju se koristi međunarodno standardizirani upitnik sa ukupno 60 pitanja podijeljenih u sljedeće module: Osnovni podaci, korištenje duhanskih proizvoda , korištenje e-cigareta, korištenje vodene lule/nargile/shishe, prestanak pušenja, izloženost duhanskom dimu od strane drugih, pristupačnost duhanskih proizvoda, izloženost medijskim porukama protiv pušenja, izloženost medijskim porukama reklamiranja i promocije duhanskih proizvoda i stavovi u vezi pušenja.
Rezultati GYTS istraživanja imaju višestruki značaj. Predstavljaju podršku zemljama u razvijanju kapaciteta za dizajniranje, implementaciju i evaluaciju mehanizama kontrole duhana, a koriste se za upotpunjavanje podataka redovne statističke evidencije, ocjenu zdravstvenog stanja stanovništva i periodične izvještaje iz domena međunarodnih obaveza BiH (FCTC).
Realizacija istraživanja se planira u periodu mart-maj 2019., sa publikovanjem i javnom prezentacijom rezultata istraživanja do kraja 2019. godine, u suradnji Federalnog ministarstva zdravstva i Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.