S ciljem izrade sveobuhvatnog Programa prevencije raka vrata maternice i raka dojke u Federaciji Bosne i Hercegovine, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva i UNFPA BiH (Populacijski fond Ujedinjenih nacija) započeo je aktivnosti na mapiranju dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u domenu prevencije raka vrata maternice i raka dojke. Istraživanje je povjereno Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Do sada je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, uz potporu UNFPA BiH, sačinio metodologiju istraživanja koja će se primjenjivati i Upitnik sa nizom općih, specifičnih i stručnih pitanja o resursima, prevenciji, dijagnostici i terapiji raka vrata maternice i raka dojke u zdravstvenim ustanovama u javnom i privatnom vlasništvu koje se bave zaštitom zdravlja žena u Federaciji BiH. Zavod je formirao istraživački tim tj. skupinu istraživača u zdravstvu, stručnjaka iz kantonalnih zavoda za javno zdravstvo koji će u odabranim ustanovama provoditi istraživanje/mapiranje u narednom periodu. Na čelu Istraživačkog tima je prof. dr. sc. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine je 12. ožujka 2024. godine održao edukativnu radionicu za formirani tim kako bi se upoznali s dogovorenom metodologijom i javnozdravstvenim aspektima prevencije i nadzora karcinoma vrata maternice i karcinoma dojke. Pozdravio ih je i uspjeh u radu zaželio prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
“Karcinomi, odnosno kronične nezarazne bolesti su u porastu u Federaciji Bosne i Hercegovine. Zato su Federalno ministarstvo zdravstva i UNFPA BiH odlučili da u tom području ulože dodatnu energiju i trud kroz sagledavanje postojećeg stanja u primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti. Ako želimo raditi sustavnu prevenciju, a to je da što više žena uključimo u preventivne preglede, mi moramo znati gdje to možemo raditi, u kojim zdravstvenim ustanovama, s kojim aparatima, s kojim ljudima tj. zdravstvenim radnicima, saznati o aktualnim procedurama pregleda vrata maternice i dr. To je ono što je nama od ključne važnosti. Jer, nakon istraživanja/mapiranja i kada tim objedini rezultate mi ćemo znati, primjerice, šta trebamo kupiti od digitalnih mamografa, gdje nedostaje ginekologa, gdje nedostaje sestara, gdje se mogu ili ne mogu raditi papa testovi, gdje je velika lista čekanja, gdje nije, odnosno, dobiti informacije neophodne za sveobuhvatni Program prevencije raka vrata maternice i raka dojke u Federacije Bosne i Hercegovine”, rekao je prim. dr. Skočibušić.

Sudionike edukativne radionice je pozdravila i dr. sc. Enida Imamović, dr. stom., iz UNFPA BiH te istaknula da je prevencija raka vrata maternice i raka dojke u samom središtu mandata UNFPA.
“Na projektu “Mapiranje dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u vezi sa prevencijom raka vrata maternice i raka dojke u Federaciji BiH 2023./2024.” surađujemo s Federalnim ministarstvom zdravstva i Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine. Mi smo 2013. godine podržali provođenje istraživanja mapiranja resursa i usluga u oblasti raka vrata maternice i raka dojke u cijeloj BiH i sada nastojimo to istraživanje replicirati, a anketne upitnike i metodologiju istraživanja smo prilagodili trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini. U narednom periodu ćemo raditi mapiranje za još dva karcinoma. Sve skupa radimo s ciljem izrade i provođenja sveobuhvatnog programa prevencije četiri karcinoma: raka vrata maternice, raka dojke, kolorektalnog karcinoma i raka prostate. Nadam se da ćemo na tome raditi uz potporu Europske unije. Mi smo dobili izuzetnu šansu za BiH ne samo da radimo na izradi preventivnog programa, nego da podržimo ono što nam nedostaje, kao što su edukacija kadra, informatički sistem i oprema neophodna za provođenje sveobuhvatnog programa prevencije”, rekla je dr. Imamović.

Na edukativnoj radionici je istaknuto da rak vrata maternice i rak dojke predstavljaju ozbiljan javnozdravstveni izazov širom svijeta, a da Federacija Bosne i Hercegovine nije izuzetak. Ove maligne bolesti zauzimaju značajan udio u ukupnom broju oboljelih, ostavljajući dugotrajan i težak trag ne samo na pojedincima, već i na cijelom društvu. Uprkos napretku u medicini i dostupnosti liječenja, prevencija ostaje ključna komponenta u suzbijanju incidencije ovih oblika raka, zaključeno je.