Nacionalni institut za javno zdravlje Slovenije i Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine zajednički su organizirali sastanak partnera BestReMap projekta – radnog paketa sedam 1. juna/lipnja 2023. godine u Organizacijskoj jedinici Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine Sarajevu.
Best ReMaP (Joint Action on Implementation of Validated Best Practices in Nutrition) je zajednička akcija država članica Europske unije za implementaciju najboljih praksi vezanih za unaprjeđenje prehrane, s posebnim fokusom na djecu. Ova zajednička akcija financirana je iz Zdravstvenog programa Europske Unije, a glavni cilj je prilagodba i provedba dokazano učinkovitih intervencija u području reformulacije i oglašavanja prehrambenih proizvoda te nabave hrane u javnim ustanovama na partnerske zemlje i šire.
Sudionike sastanka je pozdravio i zaželio im dobrodošlicu prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
„Okupili smo tim stručnjaka iz područja prehrane i wellnessa koji će nas voditi kroz ovaj sastanak. Podijelit će svoju mudrost, znanstvene uvide i osobna iskustva kako bi nam pomogli razumjeti važnost zdrave prehrane i kako ona može pozitivno utjecati na svaki aspekt našeg života. Ali ova radionica nije samo stjecanje znanja. Radi se o stvaranju interaktivnog i privlačnog prostora u kojem možemo učiti jedni od drugih. Što više surađujemo i razmjenjujemo ideje, to ćemo biti spremniji da napravimo održive promjene u našim životima. Upamtite, naše zdravlje je naše najveće bogatstvo, a hrana koju konzumiramo ima ključnu ulogu u određivanju našeg općeg blagostanja. Prihvaćanjem zdravog načina života možemo povećati razinu energije, ojačati imunološki sustav, poboljšati mentalnu jasnoću i potaknuti dugoročnu otpornost. Osnažimo se da donosimo svjestan izbor hrane koji ne samo da hrani naše tijelo već i pridonosi zdravijem planetu“, poručio je sudionicima sastanka prim. dr. Skočibušić.
Doc. dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš iz Nacionalnog instituta za javno zdravlje Slovenije izrazila je radost i zadovoljstvo što je sastanak partnera BestReMap projekta organiziran u Sarajevu.
„Gojaznost djece jedan je od velikih javnozdravstvenih problema. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u Europi svako treće dijete je gojazno. Procjena je da će do 2035. godine 28 milijuna djece u 53 zemlje europske regije živjeti s gojaznošću i to će, ako se ne spriječi, biti veliki problem za zdravlje i ekonomiju. BestReMap projekat sa 24 zemlje članice EU i države pristupnice pokušava to spriječiti kroz tri politike i to: reformulaciju prehrambenih proizvoda, kontrolu reklamiranja hrane usmjerene na djecu tj. da se smanji marketing nezdravih prehrambenih proizvoda i poboljšanje sustava javne nabave zdrave hrane u javnim ustanovama jer se puno javnog novca može upotrijebiti kako bi se unaprijedila prehrana djece. U BiH je na ovim poljima urađeno mnogo posla čime smo zadovoljni i radujem se što smo u tome zajedno“, rekla je dr. Gabrijelčič Blenkuš.
Stručna koordinatorica projektnog tima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH dr. sc. Aida Filipović Hadžiomeragić dr. med., voditeljica Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju u Službi za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine izrazila je zadovoljstvo što je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine partner u BestReMap projektu.
„Kroz projekat smo imali priliku testirati primjenjivost dokazano najboljih praksi i instrumenata u području reformulacije prehrambenih proizvoda, kontrole reklamiranja hrane usmjerene na djecu i nabave hrane u javnim ustanovama, u specifičnim zakonodavnim i političkim okolnostima Federacije Bosne i Hercegovine. Zavod je ostvario saradnju sa tri proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda sa područja Federacije Bosne i Hercegovine, čiji su proizvodi unseni u bazu podataka o namirnicama ovog Kataloga, a krajnji cilj je u Katalog uključiti prozvode što većeg broja proizvođača mliječnih proizvoda, kao i proizvode i proizvođače za sve ostale grupa namirnica. Ostvarena je saradnja sa pet vrtića sa područja Federacije Bosne i Hercegovine koji provode javnu nabavu hrane i koji su učestvovali u testiranju ponouđenog sofware-a. Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine planira dalje raditi na punjenju baze podataka namirnicama i prilagodbi softwear-a lokalnim potrebama, kao i na promociji njegove uporabe od što većeg broja preškolskih ustanova“, kaže dr. Filipović Hadžiomeragić.
U sklopu programa sastanka u Sarajevu, sudionici su posjetili fabriku mlijeka „Milkos“ d.o.o. s kojom je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine uspostavio suradnju na realizaciji prioriteta BestReMap projekta.
U BestReMap projektu sudjeluje 36 partnera, iz 24 Evropske države, među kojima je Bosna i Hercegovina. Koordinator projekta na europskoj razini je Nacionalni institut za javno zdravlje iz Slovenije, koordinirajući partner za Bosnu i Hercegovinu je Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, a pridruženi partneri su Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.