Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je sedmu Edukativnu radionicu o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine 19. studenog 2024. godine u Orašju na kojoj je sudjelovalo blizu 20 sudionika, liječnika, specijalista, medicinskih sestara i drugih stručnjaka uključenih u provedbu imunizacije na području Posavskog kantona.
Cilj je bio informirati ih i dodatno educirati o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i Planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima.
„Ova radionica namijenjena je zdravstvenim djelatnicima iz Posavskog kantona koji izravno učestvuju u svim aspektima imunizacije i u izravnom su kontaktu s roditeljima i djecom. Ovim želimo da stanovništvu, prevashodno onim najosjetljivijim – djeci, ali i populaciji starijih koji iz određenih razloga spadaju u skupinu onih koji su imunokompromitirani, omogućimo dostupnu preventivnu zdravstvenu zaštitu, a nauka i struka pokazuju da je imunizacija najučinkovitiji način zaštite od zaraznih bolesti. Imunizacijom protiv pneumokoka želimo postići i drugi važan cilj, a to je podrška jačanju svjesnosti protiv antimikrobne rezistencije. Ova radionica ima poseban značaj jer se održava u Svjetskoj sedmici svjesnosti o antibioticima koja se ova godine obilježava s temom „Educirajte. Zagovarajte. Djelujte sada”, rekla je prof. dr. sc. prim. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Pomoćnik ministra zdravstva i socijalne politike Posavskog kantona Malik Tvica je izrazio zadovoljstvo što se edukativna radionica o uvođenju imunizacije protiv pneumokoka u Federaciji Bosne i Hercegovine realizirala i u ovoj županiji.
„Zahvaljujem se Zavodu za javno zdravstvo FBIH i partnerima na organizaciji radionice u Posavskom kantonu i Orašju. Zavod je zaista napravio pomak u zdravstvenoj zaštiti stanovništva u smjeru prevencije kroz uvođenje novih programa imunizacije. Imunizacija protiv HPV se uspješno implementira na području Posavskog kantona, a danas smo u prilici da se upoznamo s uvođenjem imunizacije protiv pneumokoka. Ova imunizacija će predstavljati još jedan dodatni iskorak u zaštiti zdravlja stanovništva, posebno djece. Svi zdravstveni djelatnicii i svi akteri u zdravstvenom sustavu se moraju aktivno uključiti u promociju imunizacije protiv pneumokoka i našem stanovništvu moramo prezentirati sveobuhvatnu informaciju o dokazanoj sigurnosti i iznimnom značaju pneumokokne imunizacije. Ministarstvo zdravstva i socijalne politike Posavskog kantona, predvođeno našim ministrom Damirom Živkovićem, dat će potpuu podršku provođenju imunizacije protiv pneumokoka”, rekao je g. Tvica.
Specijalista pedijatar u Županijskoj bolnici Orašje dr. Mirjana Stanković izrazila je zadovoljstvo što se edukativna radionica održala i u Orašju i što se uvodi pneumokokna imunizacija u FBIH.
“Najčešće bakterijske infekcije kod male djece izaziva Streptococcus pneumonia. Najugroženija su djeca do pet godina, posebno djeca do dvije godine, a najviše djeca koja već imaju određene komorbiditete i imunodeficijencije. Streptokokna infekcija se javlja vrlo često te u uzrastu male djece, dijete bar jednom do pete, šeste godine ima infekciju pneumokokom. Zbog toga nam je jako važno što ćemo imati mogućnost da štitimo našu najmlađu populaciju od teških bolesti koje uzrokuje pneumokok kao što su upala srednjeg uha, upala pluća, meningitis i potencijalno smrtonosna sepsa. Zato bih pozvala roditelje da dovedu djecu na imunizaciju protiv pneumokoka i zaštite ih od ovih oboljenja”, rekla je dr. Stanković.
Dr. Rozalija Nedić iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBIH je tijekom radionice zdravstvenim djelatnicima iz BPK Goražde govorila o značaju i teretu pneumokokne bolesti, a pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH prof. dr. sc. prim. Aida Ramić Čatak, dr. med. o dobrim praksama u komunikaciji i promociji imunizacije protiv pneumokokane bolesti.
Tijekom radionice, prof. dr. sc. Prim. Sanjin Musa, dr. med. sudionicima radionice je predstavio “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije” čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tijekom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima uručen je informativno – edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Podsjetimo, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine stručno je uredio i vodi seriju edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, a koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u FBiH. Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike, posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBIH održavaju se tijekom listopada, studenog i prosinca 2024. godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine.
Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
Videoizvještaj možete pogledati: