Svjetski dan oralnog zdravlja prvi put je proglašen 2007. godine, a prvobitno se obilježavao 12. septembra – na rođendan osnivača FDI-a dr. Charlesa Godona. Međutim, kampanja nije u potpunosti aktivirana sve do 2013. godine, kada je datum promijenjen na 20. mart, kako bi se izbjeglo preklapanje sa FDI – Svjetskim stomatološkim kongresom koji se održava u septembru.
Novi datum izabran je kako bi reflektirao sljedeće:
- Starije osobe trebaju imati ukupno 20 prirodnih zuba na kraju života da bi se smatrale zdravima
- Djeca bi trebala imati 20 mliječnih zuba
- Zdravi odrasli trebaju imati ukupno 32 zuba i 0 karijesa- izraženo numerički kao 3/20, što simbolizira 20. mart.
Svjetski dan oralnog zdravlja 2025. godine obilježava se pod sloganom “A Happy Mouth is… A Happy Mind”, naglašavajući vezu između oralnog zdravlja i cjelokupnog blagostanja, potičući ljude svih dobnih grupa da se brinu o svojim zubima i desnima, a služi i kao prilika stomatološkim stručnjacima, zagovornicima javnog zdravlja i zajednicama da se okupe kako bi se pozabavili izazovima oralnog zdravlja i podsticanjem preventivne zaštite. Dan je obilježen raznim aktivnostima, uključujući edukacijske kampanje, besplatne zubne preglede i događaje u zajednici, s ciljem bolje prakse oralne njege i olakšavanjem pristupa stomatološkoj zaštiti za sve.
Zdrav osmijeh nije samo estetski važan – on utiče na naše fizičko i mentalno zdravlje. Zdrava usna šupljina smanjuje rizik od hroničnih oboljenja, poboljšava samopouzdanje i doprinosi kvalitetu života. Loša oralna higijena može imati negativne posljedice ne samo na zube i desni, već i na opće zdravstveno stanje, uključujući povećan rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i mentalnog stresa.
Programi mjera zaštite oralnog zdravlja u Federaciji Bosne i Hercegovine
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine uspješno je realizovao Pilot program mjera zaštite oralnog zdravlja u 2023. godini u Zapadnohercegovačkoj županiji. Program je proveden u svim školama na području županije, pri čemu je pregledano 879 djece, uključujući 403 šestogodišnjaka (rođenih 2017. godine) i 476 dvanaestogodišnjaka (rođenih 2011. godine).
U 2024. godini ZZJZ FBiH je nastavio s provođenjem aktivnosti kroz Program mjera zaštite oralnog zdravlja “Zube pregledaj – Osmijeh sačuvaj”, koji je obuhvatio četiri kantona: Unsko-sanski, Posavski, Bosansko-podrinjski i Kanton 10. U okviru programa pregledano je ukupno 3.280 djece, od čega 1.510 šestogodišnjaka i 1.770 dvanaestogodišnjaka.
Program ima za cilj prikupljanje podataka o oralnom zdravlju djece, kako bismo bolje razumjeli trenutno stanje i mogli preduzeti odgovarajuće korake za unaprjeđenje oralnog zdravlja i prevenciju oralnih bolesti. Također, u sklopu programa roditelji dobijaju informaciju o nalazu stomatologa za svako pregledano dijete, što omogućava pravovremenu intervenciju i unaprjeđenje oralne higijene kod najmlađih. Rezultati će uskoro biti dostupni na web stranici Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH poziva sve građane na redovnu brigu o svom oralnom zdravlju kroz:
✅ Redovno pranje zuba najmanje dva puta dnevno
✅ Upotrebu zubnog konca i ispiranje usta
✅ Zdravu ishranu bogatu vitaminima i mineralima
✅ Posjete stomatologu najmanje jednom godišnje
Podsjećamo da je prevencija ključ zdravlja – osmijeh je ogledalo našeg zdravlja, a zdrava usta doprinose sretnijem životu i zdravijem umu!
Reference:
– https://www.zzjzfbih.ba/mjera-zastite-oralnog-zdravlja-u-federaciji-bosne-i-hercegovine/