Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je svečanu akademiju naziva “Stoljeće javnozdravstvenih izazova: javno zdravstvo – nekad i sad” u povodu obilježavanja 100 godina institucionalnog javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini 17. listopada 2023. godine u Hotelu Evropa, biseru austrougarske hotelijerske kulture u Sarajevu.
Na jednom mjestu okupili su se predstavnici relevantnih domaćih i regionalnih ustanova i organizacija koje su svojim djelovanjem značajno doprinjeli i doprinose očuvanju i unaprjeđenju javnog zdravlja. Uz njih, svečanosti su nazočili i predstavnici vlasti svih razina u BiH te mnogobrojni drugi uvaženi i dragi gosti, bivši i sadašnji djelatnici i prijatelji Zavoda.
Bila je to prigoda za prisjećanje na najznačajnija postignuća stogodišnjeg djelovanja Zavoda u područjima prevencije, očuvanja i unaprjeđenja zdravlja stanovništva, da se ukaže na javnozdravstvene prioritete i predstavi djelovanje Zavoda u budućem razdoblju.

Skup je pozdravila ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine dr. sc. Dubravka Bošnjak i istaknula da su Zavod i Ministarstvo civilnih poslova BiH relizirali niz zajedničkih aktivnosti i angažmana posebno tijekom izazovnih godina pandemije COVID-19.
“Ministarstvo civilnih poslova uložilo je iznimne napore u rješavanju svakodnevnih i praktičnih izazova. Prije svega mislim na nabavu cjepiva i ostalih medicinskih sredstava u borbi protiv COVID -19 pandemije i jačanja zdravstvenog sustava u BiH. Taj izazov je srećom iza nas i nužan je pogled prema budućnosti, pogotovo onoj europskoj kojoj kao država težimo i u čijem kontekstu je javno zdravlje prioritet”, rekla je ministrica Bošnjak.
Ministrica je rekla da je pandemija ukazala na krhkost nacionalnih zdravstvenih sustava pa je Europska unija kao odgovor na COVID 19 uspostavila program „EU za zdravlje“ s proračunom 5,3 mlrd eura za razdoblje 2021.-2027. što je dosad nezabilježena financijska potpora EU u oblasti zdravstva, ali i jasna poruka da je javno zdravlje prioritet Europske unije.
“Vijeće ministara BiH i Ministarstvo civilnih poslova su čvrsto opredijeljeni omogućiti zainteresiranim subjektima u Bosni i Hercegovini aktivno sudjelovanje u raznim projektima s ciljem razmjene informacija, praksi i iskustava, kao i pružanja potpore pitanjima iz oblasti zdravstva”, naglasila je ministrica dr. sc. Bošnjak.

Svečanoj akademiji nazočila je i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, koja je naglasila da Bosna i Hercegovina u oblasti zdravstva ima dobra zakonska rješenja, no kako ih moraju pratiti i značajnija financijska ulaganja.
“Vjerujem da ćemo se svi zajedno u budućnosti truditi da to bude što više i da novac ustvari prati pacijenta u BiH, ali da svi zajedno radimo na trendovima koje će nam donijeti izazovi, a to su zaštita okoliša, jačanje zdravstvene zaštite i tjelesne aktivnosti ljudi u trećoj životnoj dobi, produženje životnog vijeka te jačanje prevencije. U svakom slučaju treba da štitimo vlastiti okoliš ne samo kao turistički potencijal nego i kao uvjet za javno zdravlje”, rekla je predsjednica Bradara.

Federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac naglasio je značaj izuzetno vrijednog jubileja kao što je stogodišnjica institucionalnog javnog zdravstva.
“Mi nazočni ovdje danas preuzimamo obavezu da sve što je dosad učinjeno u institucionalnom javnom zdravstvu još više unapređujemo novim znanjima, usavršavanjima i tehnikama, jednostavno da pacijent bude u centru zbivanja kad je riječ o dostupnosti liječenja; poboljšanju životne sredine, što će, opet, doprinijeti kvalitetu zdravstvene zaštite, odnosno smanjiti troškove jer su za kvalitetno zdravstvo potrebna i značajna materijalna sredstva, gdje smo mi itekako ograničeni. Način života – izbjegavanje pušenja i pribjegavanje zdravim prehrambenim navikama biće također mali doprinos jačanju našeg javnog zdravstva”, rekao je ministar dr. Rimac.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med.,naglasio je da je stogodišnjica javnog zdravstva poseban trenutak u povijesti Bosne i Hercegovine kad se treba sjetiti postignuća, truda i strpljenja svih koji su vodili i brinuli o javnom zdravstvu tijekom proteklog stoljeća.
“Naš zavod, zajedno s mrežom ostalih javnozdravstvenih institucija, od domova zdravlja, preko županijskih zavoda za javno zdravstvio i fakulteta zdravstvenih usmjerenja, u posljednjih sto godina je imao ključnu ulogu u zaštiti i unapređenju zdravlja stanovnika u Bosni i Hercegovini. Kroz različite programe istraživanja i edukaciju, nastojali smo osigurati da svaki pojedinac ima pristup zdravstvenim uslugama i informacijama ključnim za očuvanje vlastitog zdravlja”, rekao je ravnatelj dr. Skočibušić.

Dr. Skočibušić se osvrnuo na razdoblje globalne pandemije COVID-19, kada je bio veoma očigledan značaj međunarodne suradnje u javnom zdravstvu.
“Ta globalna kriza podsjetila je da bolesti ne poznaju granice i da smo svi međusobno povezani. Razmjenom informacija, resursa i iskustava, međunarodna suradnja ima ključnu ulogu u sprječavanju širenja bolesti i očuvanju zdravlja građana”, naveo je također dr. Skočibušić podsjećajući da je pandemija pokazala i značaj zajedničkog istraživanja, razvoja i distribucije cjepiva i lijekova zbog bržeg i učinkovitijeg odgovora na izazove, sadašnje i buduće.
“Bez suradnje s drugim zemljama i organizacijama, teško bi bilo značajnog napretka u borbi protiv bolesti koje prijete cijelom svijetu”, rekao je ravnatelj dr. Skočibušić.

Tri godine nakon pandemije, jasno je da mora biti nastavljena međunarodna suradnja u javnom zdravstvu i da unapređenje imunizacije ima ključnu ulogu u zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
“Suvremena znanost donosi nova i učnkovitija cjepiva koja nam omogućavaju suzbijanje ozbiljnih bolesti. Istovremeno, ne smijemo zaboraviti na razvoj preventivnih programa za suzbijanje kroničnih nezaraznih bolesti jer su to dugoročne prijetnje zdravlju. Razvoj preventivnih programa i promicanje zdravog načina života imaju neizostavnu ulogu u smanjenju stope zastupljenosti nezaraznih bolesti, što osigurava kvalitetniji i duži život svima u zajednici. Svijet se suočava s različitim izazovima u zdravstvu; unapređenje imunizacije i prevencije hroničnih nezaraznih bolesti, ključne su teme koje institucionalno zdravstvo mora aktivno podržavati i promicati radi zdravijeg i sigurnijeg društva za sve”, rekao je ravnatelj dr. Skočibušić.

Dr. Skočibušić je također istaknuo da negativni demografski trendovi poput smanjenja broja radno sposobnih stanovnika i starenja populacije zahtijevaju prilagodbe u organizaciji zdravstvene zaštite radi osiguranja pristojne zdravstvene skrbi za sve građane uprkos izazovima. Izrazio je predanost unaprjeđenju zdravlja stanovništva i za idućih sto godina te najavio nastavak rada na razvoju zdravstvenih programa, praćenju zdravstvenih trendova i borbi s izazovima u 21. vijeku uključujući i pandemije poput one koja je nedavno zahvatila veliki dio planete. Na koncu, izrazio je nadu da će zdravstvena budućnost biti svijetla u smislu mnoštva novih dostignuća.

“Pozivam vas sve, kako ovdje nazočne, tako i one izvan ovog prostora, da zajednički radimo na ostvarivanju vizije zdrave i prosperitetne Bosne i Hercegovine. Da se borimo protiv nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama, promičemo prevenciju bolesti i suprotstavimo se svim izazovima prijetećim po javno zdravlje”, rekao je dr.Skočibušić istaknuvši da će Zavod nastaviti raditi i nositi se sa izazovima koji dolaze te surađivati, kako sa donositeljima odluka tako i medijima i svih drugim relevantnim javnostima.
Prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med. više od dvije godine upravlja Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, vodećom stručnom, istraživačkom i nastavnom ustanovom iz oblasti javnog zdravstva. Zajedno sa svim djelatnicima Zavoda diljem Bosne i Hercegovine, regije i svijeta neumorno pronosi dobar glas i iznimnu reputaciju koju uživa Zavod.
Voditeljica Sektora javnog zdravstva i pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove u Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine prof. dr. Aida Ramić Čatak, dr. med., podsjetila je na zadaće javnog zdravstva, posebno u institucionalnom okviru, što nije mnogo promijenjeno u zadnjih sto godina. To su prevencija bolesti, produženje očekivane dužine života i promidžba zdravlja građana intersektoralnom saradnjom.

“Javnozdravstvene discipline koje mi prakticiramo nekada izgledaju različite od ostatka kliničke medicine i medicine na višim nivoima zdravstvene zaštite. I mi u javno-zdravstvenom sektoru imamo svoju dijagnostiku, terapiju, rehabilitaciju. Naša dijagnostika predstavlja nadzor nad zdravstvenim stanjem stanovništva i mi pratimo trendove svih faktora rizika koji u bilo kojoj dimenziji života utiču na naše zdravlje. Zdravstvena zaštita se više bavi bolestima i poremećajima, a javno zdravstvo ostaje prisutno u životima građana tokom čitavog njihovog života. To je organizacija zdravstvene zaštite, a lijek koji mi dajemo je asistencija Federalnom ministarstvu zdravstva, Vladi Federacije BiH, svim relevantnim donosiocima odluka kako da, s jedne strane unaprijedimo zdravstveni sistem, a s druge strane, uvijek ostajemo u službi zaštite zdravlja građana da njihovom edukacijom i informisanjem učinimo ih lično i kolektivno što odgovornijim za svoje zdravlje”, kazala je između ostalog prof. dr. Ramić Čatak.
“Ulaganje u javno zdravstvo je zapravo ulaganje u zdravlje ljudi, zdravlje zajednice”, rekla je također prof. dr. Ramić Čatak.

Tijekom svečane akademije prikazan je film koji govori o djelatnostima, organizacijskoj strukturi i o 115 zaposlenika Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, izuzetnih profesionalaca posvećenih svome poslu i zdravlju stanovništva.

Uslijedila su dva panela naziva “Javno zdravstvo – regionalni izazovi i suradnja” moderatora prim. dr. Siniše Skočibušića i “Iskustva i izazovi u radu zavoda za javno zdravstvo u Federaciji Bosne i Hercegovine” moderatorice prof. dr. Aide Ramić Čatak, tijekom kojih su razgovarali i diskutirali eminentni stručnjaci iz Bosne Hercegovine, Republike Slovenije, Republike Hrvatske i Crne Gore.

Tijekom svečane akademije „100 godina institucionalnog javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini 1923-2023. – Stoljeće javno-zdravstvenih izazova: javno zdravstvo nekad i sad“, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine dodijelio je zahvalnice za suradnju i potporu Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, odnosno institucionalnom javnom zdravstvu.

Nakon svečane akademije za inozemne goste bio je organiziran obilazak uže jezgre Sarajeva uz stručnoga vodiča, a za sve uzvanice i svečani prijem u Bečkoj kafani Hotela Evropa.

Obljetnica institucionalnog javnog zdravstva u BiH koju je organizirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine bila je izuzetno medijski popraćena te su tako brojni mediji prepoznali važnost ovog jubileja.
OVDJE pogledajte video izvještaje: