Povodom obilježavanja Dana bez duhanskog dima, Inicijativa Klima Bez Dima organizirala je danas kreativnu interaktivnu video-prezentaciju “Život u dimu- spasi me”, u Banja Luci, Mostaru i Sarajevu, čiji je cilj podizanje vijesti i pružanje podrške za osiguranje ambijenta bez duhanskog dima.
Prof. dr Aida Ramić-Čatak, govoreći za medije o posljedicama duhanskog dima po zdravlje stanovništva, podsjetila je da svako ko boravi u prostoriji sa drugim pušačima, ima podjednake šanse da oboli od neke bolesti kao i da je sam aktivni pušač, te da su posebno osjetljive skupine trudnice, novorođenčad, djeca i hronični bolesnici…
“Donošenje zakona je samo jedna karika u lancu”, ističe prof. Ramić,” ali je neophodna kako bi se disciplinirali prostori u kojima niko, zbog vlastite bolesti ovisnosti, nema pravo da ugrožava zdravlje drugih.”
Inicijativa Klima Bez Dima ovim događajima pokrenula je i kampanju za prikupljanje 10 000 glasova kao naše obećanje za stvaranje okruženja bez duhanskog dima i ljepše svakodnevnice za sve građane u BiH. Prikupljeni glasovi biće i poruka donosiocima odluka u zakonodavnim tijelima oba entiteta da što hitnije rade na donošenju i implementaciji zakonskih rješenja koja će bolje regulisati ovu oblast, shodno evropskim praksama i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Mnoge javne ličnosti, sportisti, profesori, zdravstveni radnici i studenti, kao i predstavnici međunarodnih organizacija već su potpisali ovu peticiju.
Smrtnost od bolesti srca i krvnih sudova još uvijek predstavlja vodeći uzrok prijevremene smrtnosti ljudi u zemljama širom svijeta, pri čemu pušenje i izloženost duhanskom dimu od strane drugih pušača povezuje se sa oko 12% svih smrti usljed bolesti srca i krvnih sudova. Procjenjuje se da je pušenje, odmah iza hipertenzije, drugi najveći pojedinačni faktor rizika za nastanak bolesti srca i krvnih sudova.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije upozoravaju da se globalna epidemija pušenja ne smiruje. Svake godine, širom svijeta od posljedica pušenja umire preko 7 miliona ljudi, među kojima oko 900 000 nepušača koji umiru usljed izloženosti duhanskom dimu od strane drugih pušača.
Bosna i Hercegovina spada u 20 vodećih zemalja u svijetu po konzumiranju duhana. Rezultati istraživanja pokazuju da više od 44% odraslog stranovništva puši. Među pušačima je više muškaraca nego žena, pokazuju istraživanja, a dobna granica za početak pušenja sve je niža.
Inicijativa Klima Bez Dima dio je Projekta smanjenja faktora zdravstvenih rizika u BiH, koji podržava Vlada Švicarske, a implementira Svjetska banka u partnerstvu sa entitetskim ministarstvima zdravstva, zavodima za javno zdravstvo i drugim domaćim partnerima.