Regionalni okrugli sto o strategijama za droge organizovala je nevladina organizacija Drug Policy Network South East Europe (u nastavku teksta: DPNSEE). Događaju su prisustvovali predstavnici nacionalnih tijela odgovornih za droge, organizacije članice DPNSEE i druge organizacije civilnog društva i međunarodne organizacije (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction- EMCDDA, UNODC- United Nations Office on Drugs and Crime). Najviše predstavnika bilo je iz zemalja zapadnog Balkana (Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije), ali i iz drugih zemalja jugoistočne Evrope (Bugarska, Hrvatska, Grčka, Rumunija i Slovenija).
Bosnu i Hercegovinu predstavljali su imenovani učesnici iz Ministarstva sigurnosti BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS i Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH predstavljala je dr. Amra Daguda.
Dnevni red okruglog stola uključivao je prezentacije nacionalnih strategija i stanja na području opojnih droga u zemljama regiona. Osim toga, vođene su otvorene rasprave o različitim aspektima izrade, provedbe i evaluacije nacionalnih strategija za droge.
Zemlje jugoistočne Europe nalaze se u različitim fazama osmišljavanja i implementacije njihovih strategija za droge. Nekima su Državne strategije istekle čak i prije pet godina. Izrada novih strategija još nije započela, a u zemljama u kojima su procesi izrade strategije u tijeku, spori su i suočavaju se s različitim izazovima. Štoviše, neke su zemlje usvojile svoje strategije prije nekoliko godina, ali njihova provedba nije tako učinkovita kao što je planirano, što je slučaj sa Bosnom i Hercegovinom.
Glavni izazov za razvoj i provedbu Državne strategije, kako u zemljama jugistočne Evrope, tako i kod nas u Bosni i Hercegovini je međusektorska saradnja. Potreban je sveobuhvatni i multtisektorijalni pristup koji će dovesti do izrade Državne strategija na nivou BiH, na osnovu koje se može napraviti Akcioni plan koji je usklađen sa našim sistemom i pogodan za provedbu.
Državna strategija nadzora nad opojnim drogama, sprječavanja i suzbijanja zloupotrebe opojnih droga u Bosni i Hercegovini donesena 2018. godine, ističe tokom ove godine, te su u toku pripreme za izradu nove Državne strategije nadzora nad opojnim drogama, spriječavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga i Državnog akcionog plana borbe protiv zloupotrebe opojnih droga u BiH na čijoj će izradi, pored predstavnika ostalih institucija Bosne i Hercegovine, učestvovati i predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Više o Drug Policy Network South East Europe možete pronaći na http://dpnsee.org/.