Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) u januaru potiče na obilježavanje Mjeseca podizanja svijesti o raku grlića materice, predstavljajući neka od obećavajućih područja istraživanja koja bi mogla omogućiti zemljama brže uklanjanje raka grlića materice kao javnozdravstvenog problema. Stručnjaci IARC-a, u saradnji s inžinjerima iz NSV Incorporated (SAD), razvili su revolucionarni novi alat vještačke inteligencije (AI) koji može precizno detektovati prekanceroze i karcinome grlića materice na slikama grlića materice snimljenim tokom skrining pregleda na rak. Ovaj inovativni sistem, osmišljen posebno za korištenje u okruženjima s niskim resursima, uskoro će proći validacijske testove potencijalno pružajući alat koji će doprinijeti većoj pravednosti u eliminaciji raka grlića materice i globalnom zdravlju.
Rak grlića materice četvrti je najčešći rak među ženama u svijetu, sa oko 660 000 novih slučajeva i približno 350 000 smrtnih ishoda u 2022. godini. U FBiH stopa obolijevanja od ove vrste raka pokazuje rastući trend (na 10 000 žena, u 2013. godini bila je 3,6, a 2023. godine 5,2) kao i stopa umiranja (na 100 000 žena, 2013. godine bila je 4,2, a 2023. godine 7,1).
Najveće stope incidence i smrtnosti od raka grlića materice zabilježene su u zemljama s niskim i srednjim prihodima, što odražava velike nejednakosti uzrokovane nedostatkom pristupa nacionalnim programima vakcinacije protiv HPV-a (humanog papilloma virusa), skriningu za rak grlića materice i uslugama liječenja, kao i uticajima različitih društvenih i ekonomskih faktora kao što su spol, rodne predrasude i siromaštvo.
Neliječena uporna HPV infekcija grlića materice uzrokuje 95% slučajeva ovog raka. Obično je potrebno 15-20 godina da abnormalne ćelije postanu ćelije raka, ali kod žena s oslabljenim imunološkim sistemom, npr. u slučaju neliječene HIV infekcije, ovaj proces može biti brži i trajati 5-10 godina. Faktori rizika za progresiju raka su stepen onkogenosti tipa HPV-a, imunološki status, prisutnost drugih spolno prenosivih infekcija, broj poroda, mlađa dob pri prvoj trudnoći, korištenje hormonske kontracepcije i pušenje.
U bilo kojoj dobi, rano otkrivanje praćeno brzim, kvalitetnim i adekvatnim tretmanom može dovesti do izlječenja raka grlića materice. Prepoznavanje simptoma i traženje medicinskog savjeta kako bi se riješile bilo kakve zabrinutosti, ključni su koraci.
Potrebno je obratiti se ljekaru ukoliko se primijeti:
- krvarenje između menstruacija, nakon menopauze ili nakon spolnog odnosa,
- pojačan vaginalni iscjedak,
- vaginalni iscjedak neugodnog mirisa,
- uporna bol u leđima, nogama ili karlici,
- gubitak težine, umor i gubitak apetita,
- vaginalna neprijatnost,
- oticanje nogu.
Ovi simptomi također mogu biti znakovi drugih zdravstvenih problema koji nisu povezani s rakom grlića materice, ali svakako zahtijevaju ljekarski pregled.
Kliničke procjene i testovi za potvrđivanje dijagnoze prethode uslugama liječenja koje mogu uključivati operativni tretman, radioterapiju i hemoterapiju, kao i palijativnu njegu za pružanje potporne njege i ublažavanje bola. Putevi upravljanja u njezi protiv raka važni su alati koji osiguravaju da se pacijentu pruža podrška dok prolazi kroz korake do dijagnoze i odluke o liječenju.
Samostalno uzimanje uzorka za testiranje na HPV, koje bi moglo biti preferirani izbor za žene, pokazalo se jednako pouzdanim kao i uzorci koje prikupljaju pružaoci zdravstvenih usluga. Nakon pozitivnog HPV testa ili druge metode skrininga, zdravstveni radnik istražuje promjene na grliću materice (prekanceroze) koje se mogu razviti u rak grlića materice ako se ne liječe. Prekanceroze rijetko uzrokuju simptome, zbog čega je važan redovni skrining. Liječenje prekanceroza je jednostavan postupak i sprječava rak grlića materice.
Terapijske vakcine za humani papilloma virus (HPV) trenutno su u razvoju i mogle bi biti važno novo sredstvo u borbi protiv raka grlića materice. Za razliku od postojećih profilaktičkih HPV vakcina koje sprječavaju nove infekcije, terapijske vakcine bile bi dizajnirane za uklanjanje ili liječenje postojećih HPV infekcija ili prekanceroza ili raka povezanih s HPV-om.
Prevencija
Od 2023. godine u svijetu je dostupno 6 vakcina protiv HPV-a. Sve štite od visokorizičnih HPV tipova 16 i 18 koji uzrokuju većinu karcinoma grlića materice i pokazali su se sigurnim i efikasnim u prevenciji infekcije HPV-om i raka grlića materice. Kao prioritet, vakcine protiv HPV-a trebaju primiti sve djevojčice u dobi od 9 do 14 godina, prije nego što postanu spolno aktivne. Vakcina se može primijeniti u 1 ili 2 doze. Osobe sa smanjenim imunim sistemom bi trebale primiti 2 ili 3 doze. Neke su zemlje također odlučile cijepiti dječake kako bi dodatno smanjile prevalencu HPV-a u zajednici i spriječile rak kod muškaraca uzrokovan HPV-om.
Žene bi se trebale testirati na rak grlića materice svakih 5 godina počevši od 30. godine života, a one koje žive s HIV-om trebale bi se pregledavati svake 3 godine počevši od 25. godine. Globalna strategija za eliminaciju raka grlića materice podstiče najmanje dva pregleda HPV testom visoke efikasnosi do dobi od 35 godina i ponovo do dobi od 45 godina.
Nedavno istraživanje naučnika IARC-a pokazalo je da jedna doza vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV) nudi snažnu zaštitu od dugotrajne infekcije HPV-om čak i 15 godina nakon primjene vakcine. Studija također objašnjava kako će to donijeti uštede troškova za zdravstvene sisteme, omogućiti veću vakcinaciju ili povećati pokrivenost skriningom.

Globalna strategija za eliminaciju raka grlića materice
Profilaktička vakcinacija protiv HPV-a te skrining i liječenje prekanceroznih lezija efikasne su i isplative strategije za sprječavanje raka grlića materice. Zemlje širom svijeta rade na ubrzanju eliminacije raka grlića materice u nadolazećim decenijama.
Globalna strategija WHO-a definiše eliminaciju kao smanjenje broja novih slučajeva godišnje na 4 ili manje na 100 000 žena, s ciljevima koje treba postići do 2030. godine, kako bi sve zemlje bile na putu eliminacije do kraja ovog vijeka:
- vakcinisano 90% djevojaka HPV vakcinom do 15 godine života
- 70% žena pregledano visokokvalitetnim skrining testom do 35. i ponovo do 45. godine života
- liječeno 90% žena sa prekancerozom i 90% žena s invazivnim rakom.
Preporuke
Jačanje javne svijesti, pristup informacijama i zdravstvenim uslugama ključni su za prevenciju i kontrolu tokom cijelog života. Kako bi se smanjilo obolijevanje i umiranje od raka grlića materice, potrebno je slijediti individualne i opšte preporuke.
Žene i djevojčice:
-Preporuke adolescenticama da prime 1 ili 2 doze vakcine protiv HPV-a između 9. i 14. godine
-Sve odrasle žene trebaju se podvrgnuti periodičnim pregledima na rak grlića materice
Grupe u zajednici:
-Educirajte žene i djevojke o dobrobitima vakcinacije, pregleda i liječenja.
Zdravstveni radnici:
-Educirajte i pratite pacijente tokom cijelog procesa pružanja zdravstvenih usluga, kako biste bili sigurni da je bolest uspješno testirana, dijagnosticirana i liječena.
Vlade i kreatori politika:
-Neophodno je osigurati pristupačnost dovoljnoj količini vakcina protiv HPV-a i ostvariti saradnju s javnim i privatnim sektorom, kako bi pokrivenost vakcinama bila veća te razviti nacionalne smjernice za liječenje ove vrste raka, kao i sistemsko praćenje rezultata, u cilju ustanovljavanja napretka.
Program imunizacije protiv HPV infekcije u FBiH
U proteklom periodu, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, Federalno ministarstvo zdravstva, kantonalni zavodi za javno zdravstvo, nevladine organizacije, u saradnji s međunarodnim partnerima SZO i UNFPA, preduzeli su značajne aktivnosti koje su imale za cilj razvoj Programa imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV) u Federaciji BiH. U okviru tih aktivnosti, u svim kantonima u Federaciji BiH provedene su edukativne radionice o uvođenju imunizacije protiv HPV-a koje su namijenjene zdravstvenim radnicima, posebno onima koji provode imunizaciju te aktivnosti na izradi pratećih promotivnih i edukativnih materijala, koji su u elektronskoj formi dostupni na internet stranici Zavoda za javno zdravstvo FBiH (https://www.zzjzfbih.ba/promo/promotivni-materijali/).
U 2023. godini u Federaciji BiH započelo je provođenje programa vakcinacije protiv humanog papiloma virusa (u Kantonu Sarajevo krajem 2022. godine). U 2023. godini, vakcinisano je ukupno 1.678 djece ciljne starosne grupe .
Mjesečni broj datih doza HPV vakcina po kantonima u novembru 2024. godine, s prikazom kumulativnog broja u FBiH, prikazan je u Tabeli 1.

Mapiranje dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u vezi s prevencijom raka grlića materice i raka dojke u Federaciji BiH u 2023. i 2024. godini
Iskustva struke pokazuju da se za smanjenje stope obolijevanja i smrtnosti od raka grlića materice preporučuju redovne zdravstvene kontrole, citološki nalaz (PAPA-test), kao i imunizacija protiv humanog papilloma virusa (HPV).
Ranim otkrivanjem oboljenja putem redovnih zdravstvenih pregleda, a naročito organizovanim sistemskim skriningom, može se znatno uticati na smanjenje stope smrtnosti i produžiti preživljavanje oboljelih žena.
Aktivni programi prevencije raka grlića materice i raka dojke provode se u tri kantona u Federaciji BiH: Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu/županiji.
Za provođenje organizovanog sistemskog programa skrininga neophodno je raspolagati odgovarajućim resursima, prostorom, opremom i kadrom. S ciljem prikupljanja pouzdanih podataka koji će predstavljati osnovu za izradu sveobuhvatnog Programa prevencije raka grlića materice i raka dojke u Federaciji BiH, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH proveo je istraživanje “Mapiranje dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga u vezi s prevencijom raka grlića materice i raka dojke u Federaciji BiH u 2023. i 2024. godini” u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i uz podršku Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija BiH (UNFPA).
Reference:
WHO preferred product characteristics for therapeutic HPV vaccines
Cervical Cancer Elimination Initiative
Cervical Health Awareness Month – NCCC
IARC marks Cervical Cancer Awareness Month 2025 – IARC
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine. Zdravstveno statistički godišnjak Federacije Bosne i Hercegovine 2023. /https://www.zzjzfbih.ba/struktura/sektor-javnog-zdravstva/sluzba-za-epidemiologiju/epidemioloski-bilteni/