Asocijacija infektologa u Bosni i Hercegovini, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Federalno ministarstva obrazovanja i nauke i studentska sekcija za farmakologiju i imunologiju – PHARMiON organizirali su 10. lipnja 2023. simpozij s međunarodnim sudjelovanjem naziva “Pitanje za znanost: cijepljenje ili pametni lijekovi” u velikom afiteatru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru na Bijelom brijegu.
Teme o kojima se raspravljalo na Simpoziju, a koje je odabrao, stručno uokvirio i u program Simpozija uvrstio dr. Jurica Arapović, predsjednik Organizacijskog odbora, od značaja su za stručnu, ali i širu javnost. A to su teme o nastanku i kreiranju cjepiva za pandemijski virus i tumore, o terapijskim metodama protiv zaraznih bolesti i tumora, epidemiološkim aspektima u kontroli zaraznih bolesti te o značaju prevencije invazivnih bakterijskih bolesti nakon pandemije COVID-19.
O ovim temama su izlagali i sa nazočnim znanstvenicima, istraživačima, profesorima, liječnicima, studentima i drugima raspravljali eminentni i međunarodno priznati znanstvenici i stručnjaci iz Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i SR Njemačke.
prof. dr. sc. Stipan Jonjić, dr. med. s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka u području virusne imunologije
Tema: Nektini – Nove mete u imunoterapiji raka
prof. dr. sc. Ivan Đikić, dr. med., ravnatelj Instituta za biokemiju Sveučilišta Goethe u Frankfurtu, član Njemačke nacionalne akademije znanosti Leopoldina i Američke akademije umjetnosti i znanosti, jedan od vodećih svjetskih znastvenika u području molekularne biologije
Tema: PROXIDRUGS: nove terapijske metode protiv zaraznih bolesti i tumora
doc. dr. sc. Ilija Brizić iz Centra za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
Tema: Monoklonska protutijela i cjepiva za pandemijski virus
prim. izv. prof. dr. sc. Sanjin Musa, dr. med. s Medicinskog fakulteta Univerziteta Sarajevo School of Science and Tehnology, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine
Tema: Epidemiološki aspekti u kontroli zaraznih bolesti
Sudionike Simpozija pozdravio je prof. dr. sc. Jurica Arapović, dr. med., predsjednik Organizacijskog odbora Simpozija ocjenivši da je Simpozij veliki pomak u edukacijskom, stručnom i znanstvenom smislu. Istaknuo je važnost praćenja novih suvremenih znanstvenih trendova.
“Itekako je važno u postpandemijskom razdoblju razmišljati o suvremenim terapijama, prije svega pristupima nama kao kliničarima, a s druge strane upoznati javnost koliko je važno istraživati bazične medicinske znanosti i to sve prevesti, translatirati kroz klinički rad”, kazao je prof. dr. sc. Arapović.
Izv. prof. dr. sc. Ivan Ćavar, dekan Medicinskoga fakulteta, član Organizacijskog odbora Simpozija, naglasio je važnim upoznati biomedicinare, ali i širu javnost s najnovijim znanstvenim dostignućima iz područja translacijske medicine u svrhu prevencije i što boljeg liječnja malignih, zaraznih i autoimunih bolesti.
“Mladi medicinari, liječnici i drugi biomedicinari imaju priliku upoznati stručnjake iz spomenutih oblasti te im postaviti pitanja koja ih zanimaju, a ovo je prilika i za novu suradnju”, rekao je dr. sc. Ćavar.
Dekan Ćavar uputio je riječi zahvale Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke koje u kontinuitetu podupire rad i misiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i u to ime dodijelio Plaketu gospodinu Jasminu Brankoviću, pomoćniku federalnog ministra za obrazovanje i nauku.
Mr. sc. Jasmin Branković, pomoćnik ministra za obrazovanje i nauku zahvalio na dodjeljenoj Plaketi te istakao da mu je izuzetno drago sto Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke podržava rad Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i što je suorganizator Simpozija.
“Jako je važno nastaviti i intenzivirati kompleksna istraživanja u području infektologije, epidemiologije, mikrobiologije, genetike i srodnih medicinskih disciplina, koja trebaju rezultirati boljim poznavanjem uzročnika zaraznih bolesti, porijekla i načina njihovog širenja i usavršavanjem medicinskih sredstava i postupaka za njihovo suzbijanje”, istakao je mr. Branković.
Jedan od suoorganizatora Simpozija bio je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine čiju su organizacijsku jedinicu u Mostaru dan prije Simpozija posjetili domaći i inozemni gosti, predavači na Simpoziju. Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i član Organizacijskog odbora Simpozija prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med. rekao je kako nema kvalitetnog zdravstva bez kvalitetnog i temeljnog istraživanja, a kasnije i kliničke primjene.
“Mi kao institucija smatramo važnim poduprijeti sve moguće aktivnosti koje će ohrabriti svakog građanina da pokuša živjeti zdravijim životom i boljim životnim stilom, a sve što smo u protekle tri godine u pandemiji COVID-19 iskusili da nam bude pouka da možemo ići na novi način u bolju budućnost u poslijepandemijskom razdoblju, računajući da su nam znanost, medicina i struka pomogli da prođemo koliko je moguće bezbolnije prethodno razdoblje”, istaknuo je prim. dr. Skočibušić.
Suorganizator Simpozija bila je i Liječnička/Ljekarska komora HNŽ/K, a skup je pozdravio njen ravnatelj prim. dr. med. Mehmed Haznadar zaželjevši sudionicima uspješan i plodonosan rad.
Govoreći o porukama Simpozija, prof. dr. sc. Stipan Jonjić, dr. med. je rekao da translacija lijekovima počinje u labaratoriju kao bazično istraživanje.
“U labaroatoriju se otkrivaju temelji nečega što će jednog dana postati lijek i to je pouka koju bi volio da usvoje sudionici Simpozija”, poručio je dr. Jonjić.
Prof. dr. sc. Ivan Đikić, dr. med., rekao je da je zainteresiran da zajedno s prof. Jonjićem pomogne Medicinskom fakultetu u Mostaru kroz različite vrste programa kako bi mladi liječnici kroz njihove institucije postigli nova znanja i iskustva te tako zajednički pomogli u borbi protiv bolesti.
U sklopu Simpozija upriličen je i Satelitski simpozij pod pokroviteljstvom Pfizer BH d.o.o. gdje su prof. dr. sc. Jurica Arapović, dr. med. i mr. sc. Borko Rajič, dr. med. iznijeli nove činjenice o značaju prevencije invazivnih bakterijskih bolesti u COVID-19 i post COVID-19 pandemijskoj eri.
Generalni pokrovitelj Simpozija bio je Pfizer BH d.o.o., a sponzori Roche d.o.o., Leda i Vinarija Čitluk. Njihovim nazočnim predstavnicima Organizacijski odbor Simpozija uručio je zahvalnice.
Organizacijski odbor Simpozija zahvalnice je uručio i eminentnim i međunarodno priznatim znanstvenicima i stručnjacima, predavačima na Simpoziju, suorganizatorima i drugima koji su pomogli njegovu realizaciju.
Simpozij “Pitanje za znanost: cijepljenje ili pametni lijekovi?” donio je u BiH i u Mostar dašak vrhunske znanosti i znanstveno utemeljenog razmišljanja o zaraznim bolestima virusnoga porijeka, tumorima, bakterijskim bolestima nakon pandemije COVID-19 te o cjepivima i tzv. pametnim lijekovima pa su brojni mediji prepoznali važnost Simpozija i o njemu temeljito izvještavali.