Kao i svake godine, tako i ove Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH obilježava Svjetski tjedan svjesnosti o antibioticima (18.11. – 24.11.), kao i Europski dan svjesnosti o antibioticima (18.11.).
Svjetski tjedan svjesnosti o antibioticima je globalna kampanja kojom se nastoji poboljšati svijest i razumijevanje antimikrobne rezistencije u javnosti. Osim toga, kampanja je namijenjena onima koji igraju ključnu ulogu u smanjenju daljnje pojave i smanjenju antimikrobne rezistencije, a to su liječnici, farmaceuti, veterinari i svi kreatori zdravstvenih politika.
Antimikrobna rezistencija opisana je kao tiha pandemija koja rezultira milijunima suvišnih smrti širom svijeta i povećanjem troškova liječenja. Nastaje kada se bakterije ili drugi mikroorganizmi s vremenom promijene i ne reagiraju više na lijekove, što nam otežava liječenje infekcija, povećava rizik od širenja bolesti, nastajanja teških oblika bolesti, pa i smrti. Kao rezultat otpornosti na lijekove, antibiotici i drugi antimikrobni lijekovi postaju neefikasni, a infekcije postaju sve teže i nemoguće ih je liječiti.
Antimikrobna rezistencija se razvija prirodno tokom vremena, obično genetskim promjenama, ali ubrzava se ako se antimikrobna sredstva prekomjerno upotrebljavaju ili zloupotrebljavaju, tj. ako se ne upotrebljavaju oprezno, što podrazumijeva primjenu prikladnog lijeka kad za to postoji potreba, u odgovarajućoj dozi, učestalosti i trajanju.
Svjesnost građana o mogućoj štetnosti neopravdane primjene antimikrobnih lijekova i promicanje zdravih načina života može dovesti do mnogo bolje kontrole širenja otpornih sojeva mikroorganizama te sprečavanja infekcija koje uzrokuju.
Tema ovogodišnjeg tjedna o svjesnosti o antibioticima je, kao i prošle godine „Spriječimo antimikrobnu rezistenciju zajedno“, jer antimikrobna rezistencija utiče na sve nas – ljude, životinje, biljke i okoliš. Zato ovogodišnja tema poziva na međusektorsku suradnju, kako bi se očuvala efikasnost antimikrobnih lijekova. Kako bi smanjili antimikrobnu rezistenciju, svi sektori moraju razborito koristiti antimikrobne lijekove, poduzeti preventivne mjere za smanjenje učestalosti infekcija i slijediti dobre prakse u zbrinjavanju otpada, kontaminiranog antimikrobnim lijekovima. Dok broj infekcija uzrokovanih mikroorganizmima otpornim na antimikrobne lijekove raste, broj novih antibiotika ne obećava, što predstavlja negativnu perspektivu dostupnosti učinkovitog liječenja antibioticima u budućnosti.