Svjetski dan stanovništva obilježava se 11. jula svake godine, kako bi se skrenula pažnja na pitanja koja se tiču stanovništva, kao i na značaj populacionih pitanja u kontekstu očuvanja ljudskih prava i osnaživanja svih ljudi, bez obzira na njihovu brojnost ili geografski položaj.
Cilj Svjetskog dana stanovništva je podizanje svijesti o pitanjima koja se tiču globalnog stanovništva, kao i promovisanje važnosti održivog razvoja, ljudskih prava, reproduktivnog zdravlja i jednakosti spolova. Također, naglašava se važnost donošenja politika i programa koji podržavaju održivo upravljanje stanovništvom. Takva inicijativa treba da inspiriše ljude da se edukuju o ovim pitanjima i preduzimaju korake ka izgradnji održivijeg svijeta za sve nas.
Krajem 2022. godine, svjetsko stanovništvo je prešlo brojku od 8 milijardi ljudi, a statističke prognoze sugerišu da će se populacija povećavati i u narednim decenijama. Procjene variraju, ali se očekuje da ćemo do sredine ovoga vijeka dostići broj od 9 milijardi stanovnika.
Faktori koji doprinose rastu populacije uključuju visoku stopu fertiliteta, poboljšane zdravstvene usluge i infrastrukturu, poboljšane sanitarno-higijenske uslove te ekonomske i socijalne faktore kao što su bolji pristup obrazovanju, povećana sigurnost itd.
S druge strane, faktori koji dovode do smanjenja populacije na određenom području uključuju smanjenje stope fertiliteta, emigraciju, epidemije, konflikte i druge faktore.
Za zdravo društvo, demografski faktori igraju ključnu ulogu u oblikovanju njegove strukture, održivosti i ekonomskog blagostanja.
Demografski izazovi sa kojima se suočavamo uključuju i starenje stanovništva, što može dovesti do neravnoteže između radne snage i populacije koja se vremenski približava odlasku u penziju.
Također, jedan od demografskih izazova je kontrolisanje populacionog rasta u zemljama sa visokom stopom fertiliteta, gdje je važno osigurati pristup obrazovanju i reproduktivnom zdravlju, kako bi se upravljalo populacionim rastom na održiv način.
Ove godine obilježava se trideseta obljetnica Programa djelovanja Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju (ICPD). Središnje mjesto u Programu djelovanja ICPD-a zauzima seksualno i reproduktivno zdravlje i reproduktivna prava žena, kao kamen temeljac održivog razvoja.
Za zdravo i održivo društvo koje osnažuje svoje članove, pored promocije reproduktivnog zdravlja i prava žena, važno je osigurati jednaka prava, šansu i podršku za sve članove društva bez obzira na godine, spol, etničku pripadnost ili socioekonomski status.
11. srpnja 2024. godine obilježava se i prvi Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, kada odajemo počast žrtvama i solidarišemo se sa preživjelim. Genocid u Srebrenici poziva na jačanje odlučnosti da izgradimo svijet oslobođen od pošasti genocida-svijet u kome prevladavaju pravda i mir.
Reference:
https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-population-day-2024/