Sve države članice Ujedinjenih naroda 2015. godine usvojile su Program Ujedinjenih naroda o održivom razvoju do 2030. godine (tzv. Agenda 2030), s nekim od ključnih ciljeva kao što su postizanje rodne ravnopravnosti i povećanje udjela žena u dobi od 15 do 49 godina, koje same donose informirane odluke o seksualnim odnosima, korištenju kontracepcije i brizi o reproduktivnom zdravlju.
Svjetski dan kontracepcije – 26. rujna, ustanovila je 1994. godine International Planned Parenthood Federation, naglašavajuću ulogu koju izbor kontracepcije ima u osnaživanju ljudi da preuzmu kontrolu nad svojim reproduktivnim zdravljem. Dok obilježavamo ovaj dan, bitno je prepoznati važnost pružanja niza opcija kontracepcije svakoj osobi, omogućujući donošenje informiranih odluka sukladno njihovim specifičnim potrebama. Svjetski dan kontracepcije posvećen je i poticanju i unaprjeđenju globalnih napora prema sprječavanju širenja spolno prenosivih bolesti, očuvanju reproduktivnog zdravlja i planiranju obitelji.
Vrste kontracepcije
Postoji mnogo različitih vrsta kontracepcije s različitim stopama učinkovitosti, ovisno o pravilnoj uporabi. Neka kontraceptivna sredstva mogu se nabaviti u slobodnoj prodaji, a primjena drugih zahtijeva liječnički savjet ili čak kiruršku intervenciju. Pružatelji zdravstvenih usluga igraju važnu ulogu u pomoći ljudima da pronađu i koriste metodu koja je i učinkovita i prihvatljiva. Kontraceptivne metode uključuju:
– hormonska kontracepcijska sredstva – tablete, implantate, flastere i vaginalne prstenove
– intrauterine uloške (IUD) ili spirale – bakrene (djeluju spermicidno) i hormonske
– hitnu kontracepciju s kojom je moguće spriječiti trudnoću u roku od 5 dana nakon nezaštićenog spolnog odnosa ili u slučaju da kontracepcija nije uspjela
– kondome – muški kondomi oblažu penis, a ženski kondomi se apliciraju unutar vagine; oboje čine barijeru koja sprječava susret spermija i jajne ćelije
– sterilizaciju kao trajnu metodu.
Najprikladnija metoda kontrole rađanja ovisi o cjelokupnom zdravstvenom stanju osobe, njenoj starosti, učestalosti seksualne aktivnosti, broju spolnih partnera, želji za rađanjem djece u budućnosti te obiteljskoj povijesti određenih bolesti.
Korištenje kontracepcije u svijetu
Prema procjenama iz 2017. godine, 214 milijuna žena reproduktivne dobi u zemljama u razvoju ima nezadovoljenu potrebu za kontracepcijom. Razlozi za to su ograničen pristup kontracepciji, ograničen izbor metoda, strah od nuspojava ili iskustvo s nuspojavama, kulturna ili vjerska ograničenja, loša kvaliteta dostupnih usluga, rodno utemeljene prepreke.
Studija iz 2019. provedena u 47 zemalja pokazala je da u prosjeku 40,9% svih spolno aktivnih žena ne koristi nikakve metode kontracepcije kako bi izbjegle trudnoću. I u ovoj su studiji najčešći razlozi bili zdravstveni problemi i rijetki spolni odnosi, ali uz značajne razlike među zemljama, populacijama i u odnosu na različite socioekonomske čimbenike. Na primjer: nekorištenje zbog “protivljenja drugih” bilo je više među udatim nego među neudatim ženama; prevalencija nekorištenja zbog “nedostatka pristupa” ili “nedostatka znanja” bila je oko dva puta veća u ruralnim područjima nego u urbanim; žene s nižim obrazovanjem češće su nedostatak pristupa navodile kao razlog nekorištenje kontracepcije.
Ipak, važno je naglasiti da su programi planiranja obitelji napravili veliku razliku na globalnoj razini. Korištenje kontracepcije raste u svim regijama svijeta, a nezadovoljene potrebe opadaju. 2022. godine smatralo se da 1,1 milijarda od 1,9 milijardi žena reproduktivne dobi (definirana kao dob od 15 do 49 godina) ima potrebu za kontracepcijom, što znači da su imale želju ograničiti ili odgoditi rađanje, a od njih 858 miliona koristilo je moderne metoda kontracepcije.
Napredak je postignut primjenom učinkovitih programa planiranja obitelji, ali i dalje postoje prepreke koje se moraju prevladati. Na primjer, nedostatak pristupa i nedostatak znanja i dalje su prisutni na mnogim mjestima, osobito u ruralnim područjima. Sveobuhvatno seksualno obrazovanje ključni je čimbenik u ostvarivanju ljudskih prava na zdravlje, dobrobit i autonomiju, koja se nalaze u mnogim instrumentima ljudskih prava, uključujući Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima djeteta, Konvencija Ujedinjenih naroda o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena, Međunarodni sporazum o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima žena. Sveobuhvatno seksualno obrazovanje bavi se i mnogim pokretačima neželjene trudnoće, kao što je
rodno uvjetovano nasilje, a nudi alate za njihovu prevenciju, uključujući načine za izgradnju ravnopravnih odnosa, poštivanje nestereotipnih rodnih uloga i smanjenje učestalosti rizičnog seksualnog ponašanja.
Poruke Svjetskog dana kontracepcije
Globalna kampanja u okviru Svjetskog dana kontracepcije potiče na bolju edukaciju o očuvanju spolnog i reproduktivnog zdravlja, sigurnim i zaštićenim spolnim odnosima, sa ciljem da trudnoće ne budu neplanirane, odnosno neželjene.
Korištenje kontracepcije sprječava i pojavu zdravstvenih rizika povezanih s trudnoćom za žene, osobito za adolescentice. Uz to nudi niz potencijalnih nezdravstvenih dobrobiti koje obuhvataju proširene mogućnosti obrazovanja i osnaživanje žena te održiv rast stanovništva i ekonomski razvoj zemalja.
Zato na Svjetski dan kontracepcije podsjećamo da omogućavanjem pristupa raznolikom nizu kontracepcijskih metoda, poticanjem na informirano donošenje odluka i poštovanje ljudskih prava, možemo zajednički doprinijeti zdravijim društvima, rodnoj ravnopravnosti i poboljšanom kvalitetu života širom svijeta.
World Contraception Day 2023 (internationalmidwives.org)
World Contraception Day (WCD) (your-life.com)