Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini, u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo i uz potporu Europske unije organizirao je Petu školu imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine koja je održana 14. i 15. prosinca 2023. godine u Sarajevu.

“Komunikacija u provođenju imunizacije” bila je glavna tema dvodvenog hibridnog skupa na kojem se govorilo o redovitoj imunizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine, uvođenju imunizacije protiv HPV u Federaciji Bosne i Hercegovine, o imunizaciji protiv pneumokokne bolesti, cijepljenju protiv COVID-19 i drugim temama vezanim uz imunizaciju.

Sudjelovali su zdravstveni djelatnici koji rade na imunizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine te domaći i međunarodni stručnjaci iz ovih oblasti koji su istaknuli važnost imunizacije za smanjenje obolijevanja i umiranja od zarazih bolesti, ali i potrebu da se ulože dodatni napori kako bi se unaprijedio proces imunizacije, posebno strategije naknadnog cijepljenja i vođenja evidencija o imunizaciji.

Skup je pozdravio i uspjeh zaželio prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
“Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine jasno govori o važnosti imunizacije u Federaciji BIH. Imunizacija, kao veliki civilizacijski iskorak, u zadnje vrijeme je u određenom problemu. Taj problem se odnosi na određene smanjene obuhvate imunizacijom. Vjerujem da će razgovori stručnjaka i onih koji su predani imunizaciji tijekom Pete škole imunizacije upravo polučiti što mi možemo više učiniti, kroz bolju komunikaciju, da obuhvat bude veći. Činjenica je da se mi u zadnje vrijeme susrećemo s problemima reaktivacije cijepno preventabilnih bolesti i velikog interesa javnosti. Upravo zato, u ovom razdoblju nakon pandemije COVID-19, moramo još više govoriti o benefitima koje donosi imunizacija kako bi se spriječio rizik od epidemija bolesti koje se mogu spriječiti imunizacijom”, rekao je prim. dr. Skočibušić.

Dr. Mirza Palo iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u BIH rekao je da je imunizacija kolektivni posao koji okuplja cijelu zajednicu: od zdravstvenih djelatnika, preko obrazovnih institucija i pojedinaca te da je SZO posvećena pružanju dalje podrške Bosni i Hercegovini u poboljšanju njenih zdravstvenih sustava, uključujući imunizaciju.

“Prema nedavnom istraživanju SZO, zdravstveni djelatnici iskazali su povećano povjerenje u preporuku cijepljenja nakon što su završili obuku o komunikaciji s pacijentima o cjepivu protiv COVID-19. Konstantna obuka na polju komunikacija, naročito za zdravstvene djelatnike primarne zdravstvene zaštite, koji su prva linija s kojom se pacijenti susreću, je neophodna, jer njihove komunikacijske vještine, znanje o cjepivima i sposobnost rješavanja upita pacijenata od ključne su važnosti za povećanje cijepnog obuhvata i izgradnju povjerenja javnosti u imunizaciju, a time i u zdravstveni sustav u cjelini”, zaključio je dr. Palo.

O važnosti komunikacije u provođenju imunizacije govorila je i prof. dr. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije BIH. Istaknula je da su dobra interpersonalna i komunikacija s roditeljima odnosno s javnosti važan instrument za poboljšanje procesa i povećanja obuhvata imunizacijom te da zdravstveni djelatnici, liječnici i pedijatari, trebaju da budu što vještiji, snažniji i spremniji da razgovaraju s roditeljima koji oklijevaju ili imaju dileme vezane uz imunizaciju djece i mladeži.

Dr. Rozalija Nedić iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine nazočnima je predstavila aktivnosti koje je Zavod do sada poduzeo na uvođenju imunizacije protiv HPV u Federaciji BiH.
“Do sad je u devet županija u Federaciji BiH, od uvođenja imunizacije protiv HPV za djevojčice, prvom dozom cijepljeno oko 700 djevojčica, a oko 250 je primilo i drugu dozu. Taj broj je nešto veći ako se uključi Kanton Sarajevo koji je samostalno nabavio cjepiva i cijepio djevojčice i djevojke. Pored ostalog, u proteklom razdoblju uredili smo i realizirali deset edukativnih radionica u deset županija u Federaciji BiH tijekom kojih smo okupili više od 300 zdravstvenih djelatnika i dodatno ih educirali o HPV-u i imunizaciji protiv HPV-a”, rekla je dr. Nedić.

Doc. dr. Stela Stojisavljavić i mr. Faris Dizdar iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini nazočnima su prezentirali rezultate Programa intenzivne rutinske imunizacije u Federaciji BIH (PIRI) koji se provodio od 1. travnja 2023. do polovine prosinca 2023. godine u devet županija Federacije BiH, s izuzetkom Posavske županije. Program je imao za cilj povećanje obuhvata redovitom imunizacijom djece i mladeži sa strateškim ciljem smanjenja jaza u imunizaciji među mladom populacijom koja je nepotpuno imunizirana. Tijekom trajanja programa revidirano je preko 27.000 cijepnih kartona djece i mladeži što je rezultiralo naknadnim administriranjem 7.000 doza cjepiva.

Također, Program je imao za cilj osnažiti zdravstvenu infrastrukturu i lokalne zdravstvene vlasti i zajednice da održe poboljšanje imunizacije i nakon završetka Programa. Program je dao priliku da se uoče izazovi s kojima sesusreću zdravstvene ustanove u provođenju imunizacije u Federaciji BiH.
