Posljednjeg tjedana u travnju obilježava se Europski tjedan imunizacije kojim se želi promovirati da je imunizacija najbolja mjera kojom se utiče na smanjenje obolijevanja i umiranja od zarazih bolesti.
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji sa Uredom Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, 28. travnja 2023. godine, organizirao je u Sarajevu Konferenciju “Europski tjedan imunizacije” posvećenoj podizanju svijesti o važnosti cijepljenja.
Konferencija je okupila brojne istaknute domaće i međunarodne stručnjake koji se bave imunizacijom i promidžbom imunizacije, a sve ih je u ime ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH prim. dr. sc. Siniše Skočibušića, dr. med., pozdravila prof. dr. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za stručne poslove i voditeljica Sektora za javno zdravstvo Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
“Kroz dva panela želimo da govorimo o imunizaciji kao javnozdravstvenom izazovu i prioritetu te o komunikaciji u promidžbi redovite imunizacije. Ova konferencija se organizira kao dio intenzivne kampanje za redovitu imunizaciju, cijepljenje protiv humanog papiloma virusa (HPV-a) i cijepljenje protiv COVID-19, a koju realiziramo uz potporu partnera Federalnog ministarstva zdravstva, UNICEF BiH, USAID-a, Europske unije i Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u BiH”, kazala je prof. dr. Ramić Čatak.
Prof. dr. sc. prim. Sanjin Musa, dr. med. voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Federacije istakao je da je pandemija COVID-19 imala negativan uticaj na sprovođenje programa redovite imunizacije djece i mladeži te da je nadoknada propuštenih doza cjepiva od velikog značaja u sprječavanju potencijalnih izbijanja bolesti koje se mogu spriječiti imunizacijom.
“Kao jedan od sekundarnih učinaka pandemije COVID-19 je i pad broja cijepljene djece. Nadoknada propuštenih doza cjepiva je vrlo važna kako bi se spriječilo produženje negativnog uticaja pandemije, a to je javljanje bolesti koje su vakcinopreventabilne. Kada analiziramo obuhvat imunizacijom vidimo da je najniži obuhvat sa MRP cjepivom koje pruža zaštitu od morbila, rubeole i parotitisa. Kada dođe do poremećaja u program imunizacije i kada dođe do pada obuhvata imunizacijom, prva bolest koja se može javiti su morbili. To je ono što nas u ovom trenutku zabrinjava. U protekloj godini, na nivou Federacije BiH, obuhvat ovim cjepivom iznosio je oko 52 posto u ciljnoj dobnoj skupini, do dvije godine. To znači da je svako drugo dijete cijepljeno, a cilj nam je da bude 95 posto cijepljene djece. Ono što primjećujemo kod ovog cjepiva jeste da dolazi do njegovog odgađanja tj. da se djeca preko dvije godine cijepe što je porast obuhvata od još nekih 15 ili 20 posto. Zato smo zabrinuti – zbog potencijalne epidemije morbila”, rekao je prof. dr. prim. Musa.
Konferecija “Europski tjedan imunizacije” doprinos je izgradnji povjerenja javnosti u redovitu imunizaciju, odnosno, u znanost i zdravstvene djelatnike s ciljem da se poveća obuhvat imunizacijom djece i mladeži prema Kalendaru imunizacije u Federaciji BiH.