Afrička svinjska kuga (ASK) je iznimno zarazna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje. Iako je bezopasna za ljude, može biti smrtonosna za svinje i ima ozbiljne društveno-ekonomske posljedice u zahvaćenim zemljama. Područja pogođena afričkom svinjskom kugom bilježe osjetne finansijske gubitke, ograničenja u pogledu izvoza životinja i mesa, te troškove koje donose mjere za suzbijanje bolesti. Da bi se bolest iskorijenila, može proći i nekoliko godina. Posljednjih godina bolest se proširila Evropom-u periodu od 2016. godine do juna 2020. godine, usljed čega je uginulo ili usmrćeno 1,3 miliona svinja.
Nažalost, u Evropi još uvijek ne postoje odobrena cjepiva, tako da je trenutno na područjima pogođenim ASK-om jedini efikasan način sprječavanja širenja na susjedne regije i zemlje, masovno klanje svinja iz uzgoja te divljih svinja.
Prepoznajte, spriječite, prijavite!
Budući da izbijanje afričke svinjske kuge može imati razorne posljedice, sprječavanje, prepoznavanje i prijavljivanje te smrtonosne bolesti ključni su za njezino obuzdavanje. Kampanja pod nazivom “Stop African Swine Fever” (“Zaustavite afričku svinjsku kugu”)- #StopASF, koju je pokrenula Evropska agencija za sigurnost hrane-EFSA, ima za podizanje razine osviještenosti o bolesti među uzgajivačima svinja, veterinarima i lovcima, i to omogućavanjem sveopćeg razumijevanja i znanja o bolesti koje pružaju različite nacionalne, regionalne i lokalne organizacije stručnjaka za zaštitu zdravlja životinja. Osim toga, kampanja ima za cilj ubrzavanje dojava o afričkoj svinjskoj kugi i sprječavanje širenja bolesti i njeno iskorijenjivanje.
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA), uz potporu Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, provest će u BiH tokom 2023. godine kampanju o afričkoj svinjskoj kugi (ASK). Već četvrtu godinu uzastopno, kampanja #StopASF podiže svijest među uzgajivačima svinja, lovcima i veterinarima u 18 evropskih zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, o ovoj visoko zaraznoj bolesti i potiče ih na poduzimanje mjera kako bi zaustavili širenje.
Prema novom izvješću koje je objavila EFSA, u u odnosu na prethodnu godinu, u 2022. godini broj slučajeva ASK kod domaćih svinja i populacije divljih svinja značajno je opao u Rumuniji, Poljskoj i Bugarskoj. Međutim, ASK se ponovno pojavila u Grčkoj i Češkoj i nastavlja se širiti u zemljama u susjedstvu EU, kao što su Srbija i Moldavija. Prvi slučajevi ASK prijavljeni su u 2022. godini u Sjevernoj Makedoniji.
Više o Afričkoj svinjskoj kugi (ASK) možete pronaći na sljedećem linku: https://youtu.be/Mrcf2zTWpec.