“Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije” naslov je dokumenta koji je pripremila Radna skupina u kojoj su učestvovali stručnjaci iz komisija Federalnog ministarstva zdravstva: Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju, Komisija za sigurnost imunizacije i Komisija za zarazne bolesti, kao i stručnjak za komunikaciju. Aktivnost izrade Vodiča podržana je od Svjetske zdravstvene organizacije – Ureda u Bosni i Hercegovini. Urednik vodiča i jedan od autora je prof. dr. primarijus Sanjin Musa.
Dr. Musa, zašto je Vodič važan za cijelu struku i sve koji rade na imunizaciji u FBIH? O kakvom je iskoraku Zavoda i Vašem uredničkom poduhvatu riječ?
„Osnovni su ciljevi ovoga Vodiča su pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dvojbi i zabrinutosti koje se javljaju tijekom cijepljenja, a tiču se najčešće određivanja optimalnoga vremena aplikacije pojedine doze cjepiva, provjere kontraindikacija i mjera opreza, određivanja broja cjepiva koja će se primijeniti te tumačenja i odgovora na neželjene pojave, zatim dati smjernice za sustav nadzora nad neželjenim pojavama nakon imunizacije: prijava, istraga, procjena uzročnosti i klasifikacija pojava prema specifičnome uzroku, dati smjernice za komunikacijski plan i prakse o sigurnosti cjepiva za stručnu, opću javnost i medije. Jedna od ključnih strateških oblasti programa imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine jest proširiti i izgraditi kapacitete zdravstvenih djelatnika za pružanje visokokvalitetnih usluga imunizacije, ovaj Vodič je je još jedan iskorak u tom smjeru“, rekao je prof. dr. sc. prim. Sanjin Musa, dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBIH.
Vodič je organiziran u jedanaest poglavlja, a rezultat je pregleda i analize dostupnih naučnih dokaza i stručnih mišljenja Radne skupine. Daje smjernice o brojnim temama. Koliko će smjernice ovoga Vodiča koristiti zdravstvenim djelatnicima u svakodnevnom radu na imunizaciji?
„Ovaj Vodič namijenjen je koordinatorima programa imunizacije, osoblju državnoga regulatornog tijela, zdravstvenim djelatnicima u ustanovama i na terenu koji pružaju usluge imunizacije kao i drugim dionicima koji sudjeluju u provođenju programa imunizacije, zatim apotekama i obrazovnim ustanovama. Nadamo se da će biti dio njihove redovite prakse“, kaže dr. Musa.
Ovaj Vodič je sada na listi neizmjerno važnih domaćih djela, djelo ruku domaćih autora. Kako će Vodič biti dostupnan zainteresiranima?
„Vodič će biti tiskan u tiražu od 500 primjeraka, a bit će dostupan i u elektronskom formatu. Ovim dokumentom želimo još jednom istaknuti ključnu važnost koju program imunizacije ima unutar zdravstvenoga sustava, sa zdravstvenim djelatnicima koji imaju dobro znanje iz vakcinologije, sigurnosti imunizacije i komunikacijskih vještina vezanih za imunizaciju“, rekao je prim. Musa.
Vodič je u listopadu, studenom i prosincu 2024. godine predstavljen zdravstvenim djelatnicima koji rade na imunizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine tijekom serije edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBiH, a koje je stručno uredio i vodio Zavod za javno zdravstvo FBIH. Također, predstavljen je i na drugim stručnim i znanstvenim skupovima u BiH i regionu, kao što je seminar “Dani kvaliteta u zdravstvu u FBIH 2024” u organizaciji AKAZ – Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH i Nacionalni simpozijum „4. dani cijepljenja“ u organizaciji Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Interes za “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije” iskazala je i šira stručna javnost u BiH i regionu.