U Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine – OJ Sarajevo 12. ožujka 2025. godine je održan konzultacijski sastanak zavoda za javno zdravstvo u Federaciji Bosne i Hercegovine u vezi provedbe Programa imunizacije u Federaciji BiH nakon poduzetih aktivnosti Inspektorata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMS BiH).
Sastanku su nazočili ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine doc. dr. sc. prim. Siniša Skočibušić, dr. med. sa suradnicima, dr. Nediljko Rimac, federalni ministar zdravstva sa suradnicima i ravnatelji kantonalnih zavoda za javno zdravstvo sa suradnicima.

Doc. Skočibušić informirao je nazočne i ukazao na zabrinjavajuću situaciju koja prijeti uspješnoj provedbi Programa imunizacije djece i mladeži u FBIH nakon što je Inspektorat Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH izdao Djelimično rješenje, broj 07-07.7-9-8666-3/24 od 28.2.2025. kojim se Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine zabranjuju aktivnosti u provedbi Programa imunizacije koje uključuju skladištenje i transport cjepiva.
„Cijlj nam je da kao stručna zajednica razgovaramo o problemu s kojim se susrećemo s pravnog i organizacijskog stajališta, ali i u smislu zaštite javnog zdravlja u FBIH“, uvodno je rekao doc. Skočibušić.
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBIH prof. dr. sc. prim Sanjin Musa, dr. med. rekao je da su Djelimično rješenje Inspektorata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i Pismo upozorenja koje je Inspektorat poslao kantonalnim ministarstvima zdravstva, kantonalnim zavodima za javno zdravstvo i kantonalnim upravama za inspekcijske poslove, a u kojem se dovodi u pitanje legalnost lanca distribucije i kvalitet distribuiranih cjepiva, neopravdane i neodgovorne radnje koje mogu ugroziti reputaciju Zavoda, povjerenje u program imunizacije u FBIH, a konačno dovesti do potpunog prekida njegove provedbe s nesagledivim posljedicama na epidemiološku situaciju u našoj zemlji i šire.
„Smatramo da navedeni postupci Inspektorata, neuklađenost pravnog okvira kojim je regulirana ova oblast na državnoj i entitetskoj razini kao i različita tumačenja pojedinih akata mogu spriječiti dužnost Zavoda za javno zdravstvo FBIH da učinkovito obavlja svoje obveze. Zavod je promptno pristupio izradi žalbe i ona je predata Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH. Smatramo da ukoliko se ova situacija žurno ne riješi da budućnost cijelog programa imunizacije može biti ugrožena, a negativne posljedice bi se osjetile u cijeloj zajednici“, rekao je prof. Musa.

Federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac rekao je da je Zavod za javno zdravstvo FBIH jedna od najznačajnijih federalnih institucija i da kvalitetano i odgovorno obavlja povjerenu mu dužnost provedbe imunizacije u FBIH što niko ne bi trebao ponižavati i obezvrjeđivati. Naglasio je da Zavod ima maksimalnu potporu Federalnog ministarstva zdravstva u rješavanju situacije nakon Djelimičnog rješenja Inspektorata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
„Ovo što je Inspektorat naložio je direktno ugrožavanje javnog zdravlja. Niko nema pravo, bez obzira koju funkciju obnaša i bilo šta da radi, da narušava javno zdravlje. Budući da je ta oblast pravno loše regulirana, pravni tim načinio je žalbu koja je upućena Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH. Očekujem da se ovo što prije riješi“, rekao je ministar dr. Rimac.

Predstavnici kantonalnih zavoda za javno zdravstvo također su iskazali nedvojbenu potporu Zavodu za javno zdravstvo FBIH u ozbiljnoj situaciji nametanja od Inspektorata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH koje na različite načine traje već deceniju s ciljem da se prekine program imunizacije u FBIH. Istaknuli su da Federacija BiH ima racionalan, kvalitetan, suvremeno uređen i pouzdan imunizacijski program, ali nažalost opterećen pravnim problemima kako na razini FBIH tako i na razini kantona. Govorili su i o hladnim lancima u kantonima koji su unaprjeđeni zahvaljujući Zavodu za javno zdravstvo FBIH i da su stanovništvu u FBIH dostupna učinkovita, kvalitetna, sigurna i besplatna cjepiva.

Doc. Skočibušić je tijekom sastanka rekao i da je Zavod za javno zdravstvo FBIH opredjeljen da zajedno s kantonalnim zavodima za javno zdravstvo, zdravstvenim ustanovama, svima koji rade na imunizaciji i stanovništvom nastavi uspješnu tradiciju imunizacije u FBIH.
„Desetljećima unazad, više od 70 godina tijekom različitih povijesnih, javnozdravstvenih i političkih prilika i prije nego li je usvojen Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH i osnovana Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH Zavod je uspješno provodio Program imunizacije u FBIH i tako štitio stanovništvo od zaraznih bolesti, a u skladu s postojećim zakonima i propisima. Tu dužnost Zavoda prepoznala je i prihvatila struka, stanovništvo, domaće i međunarodne institucije i organizacije“, rekao je doc. Skočibušić.

Doc. Skočibušić je naglasio da će Zavod za javno zdravstvo FBiH nastaviti biti otvoren struci i javnosti i da će kontinuirano educirati stanovništvo posebice roditelje, zdravstvene i prosvjetne djelatnike o cjepivima i imunizaciji – civilizacijski dokazanoj mjeri u prevenciji zaraznih bolesti.
„Zajedno s kantonalnim zavodima za javno zdravstvo učinit ćemo dodatne napore da se poveća cijepni obuhvat i smanje rizici od epidemija kao i da se suzbijaju glasine, neznanstvene, neutemeljene i zlonamjerne tvrdnje o imunizaciji koje kolaju u javnosti zahvaljujući neodgovornim pojedincima“, zaključio je doc. Skočibušić.

Tijekom sastanka zaključeno je sljedeće:
1. Obustavlja se daljnja distribucija cjepiva od strane Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine dok se ne stavi van snage Djelomično rješenje Inspektorata ALIMS BiH kojim se zabranjuje Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine aktivnosti u provedbi Programa imunizacije koje uključuju skladištenje i transport cjepiva.
2. Postojeći sistem distribucije cjepiva kroz mrežu zdravstvenih ustanova koji uključuju Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, kantonalne zavode za javno zdravstvo i zdravstvene ustanove koje provode program imunizacije je stručno opravdan, financijski isplativ i u skladu s federalnim zakonskim i podzakonskim aktima.
3. U protekle dvije godine je značajno unaprjeđen sustav hladnog lanca u svim zdravstvenim ustanovama u Federaciji Bosne i Hercegovine koje provode program imunizacije.
4. Potrebna je harmonizacija neusklađene federalne i državne legislative vezane uz lijekove.
5. Istaknuta je potreba donošenja redovite godišnje Naredbe o programu obveznih imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti.
6. Predstavnici zavoda za javno zdravstvo u Federaciji Bosne i Hercegovine su još jednom istaknuli svoju posvećenost provođenju programa imunizacije, koji se već desetljećima uspješno provodi u Bosni i Hercegovini, zahvaljujući kojem je zaštićen najranjiviji dio populacije, a to su djeca, i zahvaljući kojem je oboljevanje od pojedinih zaraznih bolesti stavljeno pod kontrolu.