Generalna skupština Ujedinjenih naroda prihvatila je 1999. godine preporuku Svjetske konferencije ministara odgovornih za mlade da se 12. kolovoz proglasi Međunarodnim danom mladih. Međunarodni dan mladih ima za cilj podići svijest o izazovima s kojima se mladi suočavaju te promiče njihovo osnaživanje i sudjelovanje u društvu. Ovim se danom stavlja naglasak ne samo na izazove s kojima se suočavaju mladi, nego se ističe i njihova uloga kao važnih partnera u poticanju pozitivnih promjena diljem svijeta.
Tema Međunarodnog dana mladih 2024. godine je „Od klika do napretka: Digitalne staze mladih za održivi razvoj“. Navedena tema naglašava ključnu vezu između digitalizacije i ubrzanog napretka prema postizanju ciljeva održivog razvoja, ističući važan doprinos mladih ljudi u ovom transformacijskom procesu.
Tehnologije poput mobilnih uređaja, digitalnih platformi i inovacija poput umjetne inteligencije imaju izrazitu ulogu u napredovanju ciljeva održivog razvoja. Podaci generirani iz digitalnih interakcija ključni su za digitalnu transformaciju, omogućujući donošenje odluka na temelju dokaza. Procjenjuje se da digitalne tehnologije i podaci doprinose najmanje 70 % od 169 ciljeva održivog razvoja, značajno utječući na njihove ekonomske, socijalne i okolišne dimenzije.
Unatoč izazovima poput digitalne nejednakosti, mladi se često smatraju „digitalnim domorocima“, predvodnicima u usvajanju i prilagodbi novih tehnologija. Oni predstavljaju najveću grupu korisnika i kreatora koji oblikuju globalne digitalne trendove.
Populacija mladih
Ne postoji univerzalno prihvaćena međunarodna definicija mladih. Za statističke svrhe, Ujedinjeni narodi definiraju mlade kao osobe u dobi od 15 do 24 godine, bez dovođenja u pitanje definicije država članica.
Ova statistički usmjerena definicija mladih, djecom smatra osobe mlađe od 14 godina. Važno je napomenuti da Članak 1. Konvencije UN-a o pravima djeteta definira djecu kao osobe do 18 godina. Očekivalo se da će Konvencija pružiti zaštitu i prava širem rasponu dobne skupine, s obzirom na to da nije postojao sličan dokument koji bi se bavio pravima mladih.
Operativna definicija i različite interpretacije pojma „mladih“ razlikuju se od zemlje do zemlje, ovisno o sociokulturnim, institucionalnim, ekonomskim i političkim okolnostima.
Stanje mladih u svijetu
Broj mladih u dobi od 15 do 24 godine je 1,2 milijarde, što čini 16% svjetske populacije. Predviđa se da će do 2030. godine taj broj porasti za 7%, gotovo do 1,3 milijarde. Kako mladi sve više traže pravednije i naprednije mogućnosti i rješenja u svojim društvima, potreba za rješavanjem izazova s kojima se suočavaju postaje važnija nego ikad. Program Ujedinjenih naroda za mlade vođen je Svjetskim programom djelovanja za mlade. Program obuhvaća 15 prioritetnih područja za mlade i sadrži prijedloge za djelovanje u svakom od njih. Usvojen od strane Generalne skupštine 1995. godine, ovaj program pruža politički okvir i praktične smjernice za nacionalne i međunarodne napore u poboljšanju položaja mladih diljem svijeta.
Podaci o mladima u BiH
Mladi u Bosni i Hercegovini su osobe u dobi od 15 do 30 godina, pri čemu je u ovoj skupini više muškaraca nego žena. Trenutno u BiH živi 777.000 mladih osoba, što je za 315.000 manje nego 1991. godine kada ih je bilo 1.091.775. U BiH danas živi oko 607.100 osoba mlađih od 15 godina.
Reference