Iako je u mnogim dijelovima BiH obuhvat redovnom imunizacijom dosta nizak, u Konjicu bilježe odličan uspjeh. Direktorica JU Dom zdravlja Konjic prim.dr. Jasminka Brkan – Hrvačić, specijalista pedijatar i prim.dr. Armina Lazarević, epidemiolog u JU Dom zdravlja Konjic kažu za Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine da pandemija COVID – 19 u Konjicu nije utjecala na redovnu imunizaciju što se vidi iz izvještaja o broju vakcinisane djece za period 2020. godine (MPR 80%, BCG 100%).
U svijetu i kod nas, u 2019. godini, svjedočili smo povećanju broja zaraza i obolijevanja djece ali i odraslih od ospica i drugih vakcinopreventabilnih bolesti. Kako ste se u Konjicu nosili s tim problemom?
Na području općine Konjic u 2019. godini nije registrovan niti jedan oboljeli slučaj od ospica i drugih vakcinalnopreventabilnih bolesti. U periodu od 1995. godine do 2020. godine imali smo: epidemiju morbila sa registrovane 164 oboljele osobe u periodu maj 1997. – april 1998. godine, 2010.god. registrovane su 77 oboljele osobe od rubeole, a 2011.godine epidemiju parotitisa sa 309 oboljelih. Najveći broj oboljelih od rubeole i parotitisa su bili ( 1991. – 1995. godine) kada se vakcinacija nije obavljala kontinuirano i kada MPR vakcine nije bilo u dovoljnim količinama. Od tog perioda, od vakcinalnopreventabilnih bolesti, sporadično se registruju samo oboljeli od rubeole i parotitisa.
Da li je kod oboljelih dolazilo do razvoja komplikacija?
Komplikacije su registrovane samo u epidemiji parotitisa kada od 29 hospitalizovanih osoba 23 su imale komplikacije (21 ortitis, 1 pankreatitis i 1 meningoencefalitis).
Da li je danas pod kontrolom epidemiološka situacija bolesti koje se mogu spriječiti vakcinacijom?
Epidemiološka situacija PVB je u Konjicu dobrim dijelom pod kontrolom, jer zadnjih 10 godina registruju se samo sporadični slučajevi rubeole i parotitisa i to 0 – 7 oboljelih godišnje.
Kojim podacima raspolažete kada je u pitanju broj i obuhvat redovnom imunizacijom u Konjicu u 2020/2021. godini?
Broj planirane djece za vakcinaciju je od 170 do 250, a obuhvat redovnom imunizacijom je od 80 % (MPR) do 100% (BCG).
U nekim dijelovima BiH bilježi se pad broja vakcinisane djece zadnjih godina. Zašto, po Vašem mišljenju?
Antivakcinalni pokret je negativno uticao na uspješnost vakcinacije, kao i pojedini zdravstveni radnici koji nemaju dovoljno vremena ili nemaju prave informacije za roditelje koji su u dilemi kada je u pitanju vakcinacija njihove djece.
Jesu li su, po vašem mišljenju, pedijatri u dovoljnoj mjeri angažirani u promociji važnosti i benefita vakcinacije?
Zahvaljujući pedijatrima i njihovom angažmanu u procesu vakcinacije, mali je broj roditelja koji odbijaju vakcinisati svoju djecu.
Kakva je vaša vizija saradnje pedijatara i epidemiologa u borbi protiv zaraza i obolijevanja djece?
Saradnja epidemiologa i pedijatara je kontinuirana, kvalitetna i korektna i kao takva treba da se i nastavi.
Šta je potrebno unaprijediti da bi ta borba bila još efikasnija, odnosno da bi se povećao obuhvat redovnom imunizacijom?
Potrebno je organizovati predavanja za zdravstvene radnike, radnike u predškolskim ustanovama i školama kako bi dobili potrebne informacije u cilju povećanja obuhvata djece redovnom imunizacijom. Medije bi trebalo iskoristiti za edukaciju roditelja od stručnih osoba.
Kako unaprijeđivati povjerenje roditelj/staratelj – liječnik, budući da istraživanja pokazuju da roditelji kada odlučuju o imunizaciji najviše vjeruju liječnicima?
Kroz savjetovanja roditelja od strane pedijatara i medicinskog osoblja u savjetovalištima pri vakcinalnim centrima.
Šta konkretno poručujete roditeljima/starateljima o važnosti redovne imunizacije djece?
Redovno vakcinisanje zdravog djeteta.
Koliko je pandemija COVID – 19 utjecala na redovnu imunizaciju u Konjicu?
U Konjicu pandemija COVID – 19 nije uticala na redovnu imunizaciju što se vidi iz izvještaja o broju vakcinisane djece za period 2020. godine (MPR 80%, BCG 100%).
Šta savjetujete roditeljima čija djeca nisu vakcinisana ili su nepotpuno vakcinisana zbog panedemije COVID – 19: kako da nadoknade propuštene vakcine, odnosno, doze?
Da se jave što prije u Centar za vakcinaciju kako bi se njihova djeca vakcinisala.
U kolikoj mjeri su djeca obolijevala od COVID – 19?
U Konjicu od 1277 oboljelih od COVID-19, djece od 0 -18 godina bilo je 69 (5,4%). Najmlađe oboljelo dijete imalo je 1 godinu.