Dan svjesnosti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju 12.02.
Svjetska zdravstvena organizacija prepoznaje ključnu ulogu seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u osiguravanju zdravlja i dobrobiti stanovništva i postizanju održivog razvoja, te pozdravlja fokus na ovu temu dat na pedesetoj sjednici Povjerenstva za stanovništvo i razvoj.
Iako još uvijek nije prepoznat kao UN dan, u nekim zemljama (Kanada) se već obilježava i sedmica (12-17.02. ili 12.02. samo dan, Indija) kao promotivna i društvena medijska kampanja osmišljena kako bi pomogla u podizanju svijesti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i kako bi pomogli poboljšanju zdravlja pojedinca i zajednice.
Poboljšano seksualno i reproduktivno zdravlje ključni je temelj cjelokupnog zdravlja, osnaživanja i ljudskih prava pojedinaca, te održivog i pravednog razvoja društava. Loše zdravlje prouzrokovano s seksualnim i reproduktivnim zdravljem, uključujući previše, prerano i pre- česte trudnoće, ostaje glavni uzrok smrti i invalidnosti među ženama i djevojkama, posebno među najranjivijima, marginaliziranim skupinama. Slabo seksualno i reproduktivno zdravlje značajno doprinosi siromaštvu, čime se ograničava društveno-ekonomski razvoj. Suprotno tome, postizanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja i ostvarivanje tih prava, osnažuje pojedince i čitave zajednice da sudjeluju u ekonomskom razvoju svojih sredina.
Tematske oblasti koje se mogu na ovaj dan obilježiti se odnose, ali ne isključuju i druge oblasti života i zdravlja:
- Pubertet
- Planiranje porodice
- Pristup kontracepciji
- Trudnoća, prekid trudnoće
- Porod
- Spolno prenosive bolesti, uključujući i HIV/AIDS
- Spolno bazirano nasilje
- Informacije i tehnološke komunikacije o seksualnom ponašanju i zdravlju
- Mentalno zdravlje vezano za spolno ponašanje i bolesti
Reference:
http://www.who.int/reproductivehealth/CPD-statement.pdf
http://www.who.int/reproductivehealth/en/
http://www.srhweek.ca/action-canada-team/srh-week-2018-sneak-peek/