S januarom 2023. godine, okončana je implementacija projekta Zdrava ishrana djece preškolskog uzrasta – Healthy Eating Preschool Children, ili skraćeno HEPSC. Projekt se bavio problemom gojaznosti kod djece predškolskog uzrasta, a provodio ga je Dom zdravlja Bar sa partnerima: Zavodom za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije, Zavodom za javno zdravstvo Federacije BiH iz Mostara te Ministarstvom rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije iz Livna.
Glavni cilj projekta bio je podizanje svijesti o potrebi i održavanju zdravog načina života predškolske djece, kao i unaprjeđenje sistema kontrole kvalitete i sigurnosti hrane u predškolskim ustanovama s ciljem poboljšanja prehrambenih navika i sveukupnog zdravlja djece.
Uspjeh projekta HEPSC utemeljen je na četiri osnovna elementa: vanjska saradnja i edukacije, nabavka nove opreme, jačanje partnerstva i upravljanje projektom.
Edukacija je bila usmjerena na različite grupe dionika – prvu i najvažniju grupu činila je edukacija djece, roditelja, odgojitelja, kuhara i osoblja uključenog u organizaciju ishrane u vrtićima.
Za djecu je organizirano 85 veselih i poučnih radionica. kroz koje je 1250 mališana steklo prva znanja o zdravim prehrambenim navikama.
Za roditelje i odgojitelje je organizirano 89 zanimljivih susreta. Njih 730 je poslušalo preporuke stručnjaka – nutricionista o zdravom načinu prehrane i navikama koje djeca stječu u obitelji.
Edukacijom je obuhvaćeno i laboratorijsko osoblje čiji je kapacitet ojačan obukom za provođenje analiza nutritivnog sastava hrane, a partnerske institucije su dobile novu laboratorijsku opremu za ispitivanje zdravstvene ispravnosti i kvalieta hrane i vode.
Zdravstveno osoblje je pohađalo radionice o zdravoj ishrani djece predškolskog uzrasta, kako bi se uspostavile ili ojačale usluge savjetovanja za djecu i roditelje.
Još jedan od važnih rezultata projekta se odnosi na osnivanje savjetovališta za pravilnu ishranu i zdrav način života djece i roditelja na području Šibenika, Mostara, Livna i Bara. Savjetovališta su dobivanjem opreme i obukom kadra osposobljena za provođenje preventivnih programa i usluga savjetovanja za djecu i njihove roditelje.
Značajni rezultati projekta se odnose i na stvaranje snažnog partnerstva sudionika kroz partnerske sastanke na kojima su se razmjenjivala znanja i iskustava u svrhu zaštite i očuvanja zdravlja.
Stečena znanja, iskustva i nova oprema značajno će pomoći partnerima u borbi protiv dječije gojaznosti.
Više o projektu pročitajte u HEPSC Biltenu br.4. (link: https://www.zzjzfbih.ba/promocijom-zdravih-prehrambenih-navika-pracenjem-i-kontrolom-kvalitete-hrane-do-unapredenja-zdravlja-djece-2/)