Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med. sa suradnicima razgovarao je 26.3.2024. godine u Mostaru s članovima ekspertnog tima Projekta “Biosigurnost i biozaštita na prvoj crti obrane u zemljama istočne i jugoistočne Europe (SEEE)“. Razgovarali su o nizu tema vezanih uz biosigurnost i biozaštitu, a posebno o ulozi Zavoda u zaštiti stanovništva od biološke opasnosti i o sudjelovanju Zavoda u projektnim aktivnostima.
Podsjećamo, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je 20.3.2023. godine zadužilo Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine da bude nositelj projekta „Biosigurnost i biozaštita na prvoj crti obrane u SEEE“ koji je odobrila Europska unija te da provede koordinaciju i realizaciju projektnih aktivnosti u suradnji s institucijama Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko Distrikta BiH.
Predstavnik Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u Projektu je doc. dr. sc. Daniel Maestro, voditelj Odjela mikrobioloških ispitivanja hrane, vode i predmeta opće uporabe Službe za laboratorijska ispitivanja OJ Sarajevo.
„Ekspertni tim Projekta “Biosigurnost i biozaštita na prvoj crti obrane u zemljama istočne i jugoistočne Europe (SEEE)“ tijekom posjete Zavodu interesirao se o upravljanju mjerama biosigurnosti i biozaštite, dokumentaciji, standardnim operativnim procedurama, obučenosti i educiranosti djelatnika te posjedovanju neophodne opreme. Ocjenili su da je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine vrlo značajna institucija u zaštiti stanovništva od biološke opasnosti. Kako bismo bili uspješni u biosigurnosti, potrebno je proširiti partnerstvo, suradnju i koordinaciju između javnog zdravstva, kliničke medicine, privatnog poslovanja, organa za provođenje zakona i drugih agencija na lokalnom, nacionalnom i međunarodnm nivou“, rekao je doc. Maestro.
Osim Zavoda, Ekspertni tim posjetio je i druge institucije BiH i to Ministarstvo obrane Bosne i Hercegovine, Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Agenciju za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, Upravu za indirektno oporezivanje, Graničnu policiju Bosne i Hercegovine i izabrane međunarodne granične prelaze.
Biosigurnost i biozaštita su pitanja globalne sigurnosti i pokrivaju spektar prilika u kojima zdravlje ljudi može biti ugroženo – od klimatskih promjena preko bioterorizma do visokopatogenih mikroorganizma i mnogih drugih rizičnih okolnosti. Podrazumijevaju interdisciplinarni pristup i to zdravstva, poljoprivrede, nauke, tehnologije, obrazovanja i oružanih snaga kako bi se očuvalo zdravlje i sigurnost ljudi.