Crveni križ Federacije Bosne i Hercegovine obilježio je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa konferencijom u Sarajevu u utorak, 14. studenog 2023. godine. Konferencija je organizirana u sklopu projekta „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL“ koja se provodi s Crvenim krstom Vojvodine, Crvenim krstom Inđije i Fondom „Europski poslovi“ Vojvodine, a koji finansira Europska unija. Sudjelovali su predstavnici Crvenih križeva iz BiH i inozemstva, predstavnici javnog zdravstva, sporta i sugrađani treće životne dobi sa područja Općine Novi Grad Sarajevo.

„Dijabetes kao javnozdravstveni problem“ naziv je izlaganja kojim je prof. dr. sc. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva u Zavodu za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine nazočnima približila dijabetes, govorila o vrstama dijabetesa, ko je pod rizikom za razvoj dijabetesa, komplikacijama i posljedicama, prevenciji i o dijabetesu na globalnom planu. Istaknula je da je dijabetes najzastupljeniji u populaciji srednje i starije životne dobi i da predstavlja veliki izazov za javno zdravlje u cjelome svijetu, s obzirom da se radi učestalom, kroničnom i skupom oboljenju.

Za prevenciju dijabetesa i bolju kvalitetu života s dijabetesom, profesorica savjetuje raznovrsnu, kvalitetnu i zdravu ishranu, umjerene tjelesne aktivnosti i zdrave stilove života.
Prof. dr. Ramić Čatak je podsjetila da Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine razvio softver ‘RegiZ’ namijenjen za registraciju i monitoring oboljelih u Federaciji BiH koji, između ostalog, ima za cilj unaprjeđenje evidencije oboljelih od dijabetesa u Federaciji Bosne i Hercegovine.

U projekat „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL“ iz Bosne i Herecgovine su uključeni volonteri iz Orašja, Banovića, Kiseljaka, Vareša i Novog Grada koji su prošli obuke za rad sa starijim korisnicima koji su fokus projekta te će na terenu tokom ove i naredne godine raditi na promociji zdravlja i zdravog starenja.

Oni će kroz mobilne timove biti na terenu i obilaziti starije sugrađane koji žive sami ili su slabijeg socijalno – imovinskog stanja, pružati usluge mjerenja krvnog pritiska, šećera u krvi, holesterola, praćenja zdravstvenog stanja i učiti korisnike osnove prve pomoći.