Povodom obilježavanja Svjetskog dana srca 2022. godine, u amfiteatru Akademije nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu održana je serija stručnih predavanja o ovoj važnoj javnozdravstvenoj temi. Akademkinja prof.dr. Senka Mesihović Dinarević, šefica Odbora za kardiovaskularnu patologiju Odjeljenja medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i prof.dr. Aida Ramić-Čatak, pomoćnica direktora za stručne poslove Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u obraćanju medijima istakle su važnost obilježavanja ovog datuma, te skrenule pažnju na važnost prevencije i nadzora kardiovaskularnih bolesti.
Iznijele su najnovije informacije o kardiovaskularnim oboljenjima kao vodećim uzročnicima smrtnosti (40-42% učešća u cjelokupnoj smrtnosti), kao i zabrinjavajući podatak da taj procenat obuhvata bolesti koje su visokosprječive, odnosno bolesti koje imaju visoke faktore rizika na koje se može utjecati. Posebno su istakle važnost praćenja svih tih faktora, uključujući nepromjenjive u koje spadaju spol, starost i genetika i promjenjive faktore prilagođene zdravstvenom stanju i potrebama pojedinca.
U sprječavanju rizika od kardiovaskularnih bolesti preporučuje se redovna fizička aktivnost, prestanak pušenja, boravak u prostorima oslobođenim duhanskog dima, izbjegavanje konzumacije alkohola i što je najvažnije, redovno obavljati preventivne preglede, te kontroliranje krvnog pritiska, vrijednosti šećera i holesterola.
U okviru stručnih predavanja koja su održana danas u Sarajevu, obuhvaćeni su trendovi kardiovaskularnih bolesti (KVB) na globalnom i regionalnom nivou, kao i situacija u Bosni i Hercegovini, sa posebnim osvrtom na mehanizme prevencije i nadzora KVB kroz preporuke sadržane u KVB vodičima i dokumentima Svjetske zdravstvene organizacije. Podsjetili su i na aktuelne strateške dokumente, KVB smjernice i vodiče u Bosni i Hercegovini, te na koji način Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, u saradnji sa Akademijom nauka i umjetnosti BiH može još bolje unaprijediti znanja i vještine zdravstvenih radnika u praksi, s ciljem što boljeg monitoringa kardiovaskularnih bolesti u sistemu zdravstvene zaštite.