Učinci onečišćenja zraka na zdravlje važan su pokretač politika usmjerenih na poboljšanje kvalitete zraka na globalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. To se odražava u odlukama globalne politike poput Rezolucije Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije o onečišćenju zraka i zdravlju, razmatranju kvalitete zraka i zdravlja u ciljevima održivog razvoja i priznanju Ujedinjenih naroda da je onečišćenje zraka jedan od glavnih čimbenika rizika za nezarazne bolesti.
Stručno tijelo – Radna grupa za zdravstvene aspekte onečišćenja zraka (Task Force on the Health Aspects of Air Pollution) podupire provedbu UNECE Konvencije o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka.
Sastanak Radne grupe održan 22-23.5.2024. u Uredu WHO ECEH Bonn, na kojem su aktivno učestvovali i predstavnici Bosne i Hercegovine, okupio je predstavnike stranaka Konvencije te stručnjake i dionike. Radilo se na reviziji međunarodnih politika i procesa o kvaliteti zraka i zdravlju, uz razmjenu iskustava država članica o politikama i radnjama poduzetim za rješavanje problema onečišćenja zraka u cilju poboljšanja zdravlja.
Zaključeno je da u cijeloj regiji Jugoistočne Europe, u zemljama s istim sustavom javnozdravstvenih ustanova, još uvijek ne postoji praćenje zdravstvenog rizika od izloženosti onečišćenju zraka, sukladno programskim rješenjima koje predlaže SZO. S tim u vezi, predstavnici Bosne i Hercegovine (oba entiteta), Republike Srbije i Crne Gore održali su inicijalni interni sastanak s program menadžericom SZO gđom. Dorotom Jarošinskom, na kojem je dogovoreno da WHO ECEH Ured u Bonnu sljedeće godine (druga polovina 2025.) održi subregionalnu radionicu napredne razine o praktičnoj primjeni modela/softvera Svjetske zdravstvene organizacije za procjenu utjecaja onečišćenja zraka na zdravlje. Na taj način bi se omogućilo javnozdravstvenim sustavima cijele regije da procijene utjecaj na zdravlje koji potječe od onečišćenja zraka, na isti način. Prijedlog je da domaćin ove subregionalne radionice bude Republika Srbija, kao i da nosioci ovakve suradnje u realizaciji radionice budu međunarodno priznati stručnjaci iz ove oblasti iz Instituta za javno zdravstvo Vojvodine, Centar za higijenu, koji veliki dio svojih analiza rade pomoću ovih programskih paketa SZO (AirQ+).