„Transformativna rješenja za inkluzivni razvoj: uloga inovacija u razvijanju pristupačnog i pravednog svijeta“
Međunarodni dan osoba s invaliditetom ustanovljen je 1992. godine, Rezolucijom Generalne skupštine UN-a 47/3. Obilježavanje ovog Dana ima za cilj promociju razumijevanja pitanja invaliditeta i mobiliziranje potpore dostojanstvu, pravima i dobrobiti osoba s invaliditetom i povećanje svijesti o pozitivnim efektima integracije osoba s invaliditetom u svakom aspektu političkog, društvenog, ekonomskog i kulturnog života.
Inspirirani 77. sjednicom Generalne skupštine UN-a, održanoj 13. septembra/rujna 2022. godine, na temu “Prekretnica: transformativna rješenja za isprepletene izazove”, te u znak priznanja da je svijet u kritičnom trenutku u istoriji Ujedinjenih nacija, vrijeme je da djelujemo i pronađemo zajednička rješenja u izgradnji održivijeg i otpornijeg svijeta za sve, posebno za generacije koje dolaze.
Globalna slika
Milijarda ljudi (15% svjetske populacije) ima neki oblik invaliditeta, sa većom prevalencom u zemljama u razvoju. Porast broja osoba s invaliditetom u svijetu, potaknut je i povećanjem broja osoba sa nezaraznim bolestima, koje stare s ograničenjima u funkcioniranju. Osobe s invaliditetom imaju veću vjerojatnoću da dožive nepovoljne socioekonomske ishode kao što je manje obrazovanje, niža razina zaposlenosti i veća stopa siromaštva. Takođe, suočavaju se s mnogim zdravstvenim nejednakostima: umiru ranije, imaju lošije zdravlje, svakodnevno slabije funkcioniraju i pogođenije su vanrednim zdravstvenim situacijama od opće populacije. Te nejednakosti u zdravstvenim ishodima ne mogu se objasniti samo temeljnim zdravstvenim stanjem ili oštećenjem, već su potaknute nemarom i nepravičnošću, čimbenicima na koje se može utjecati i koji se mogu izbjeći.
Situacija u Bosni i Hercegovini
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je 18. decembra/prosinca 2009. godine donijelo Odluku o ratifikaciji konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom i fakultativnog protokola, koji uključuju zakonske osnove i prava osoba s invaliditetom. To podrazumijeva i član 8. kojim se države potpisnice obavezuju usvojiti učinkovite i odgovarajuće mjere u svrhu:
(a) podizanja svijesti cijelog društva o osobama s invaliditetom, kao i unaprjeđivanje poštivanja njihovih prava i dostojanstva;
(b) borbe protiv stereotipa, predrasuda i štetnih postupaka prema osobama s invaliditetom na svim područjima života, uključujući one koje su zasnovane na spolu i dobi;
(c) podizanje svijesti o sposobnostima i doprinosu osoba s invaliditetom.
Mjere za postizanje navedenih ciljeva uključuju:
(a) Pokretanje i održavanje djelotvornih kampanja podizanja svijesti javnosti osmišljenih tako da:
– potiču spremnost prihvaćanja prava osoba s invaliditetom;
– promoviraju pozitivno gledanje na osobe s invaliditetom i veći stupanj društvene svijesti o osobama s invaliditetom;
-promoviraju priznavanje vještina, zasluga, sposobnosti i doprinosa osoba s invaliditetom na radnom mjestu i tržištu rada;
(b) Poticanje izgradnje stavova kojima se poštuju prava osoba s invaliditetom na svim razinama obrazovnog sustava, uključujući svu djecu od rane dobi;
(c) Podsticanje svih sredstava javnog priopćavanja da osobe s invaliditetom prikazuju sukladno ciljevima ove Konvencije;
(d)Promoviranje programa obuke za podizanje razine svijesti o osobama s invaliditetom i njihovim pravima.
Uloga Svjetske zdravstvene organizacije (SZO)
Na 74. skupštini održanoj u maju/svibnju 2021. godine, države članice SZO-a donijele su Rezoluciju WHA74.8 o najvišem mogućem zdravstvenom standardu za osobe s invaliditetom. Jedan od zahtjeva u Rezoluciji, glavnom direktoru SZO-a, bio je izraditi globalno izvješće o najvišem mogućem zdravstvenom standardu za osobe s invaliditetom do kraja 2022. godine.
Složene i međusobno povezane krize s kojima se čovječanstvo danas suočava, uključujući traumatična iskustva koja proizilaze iz pandemije bolesti COVID-19, rata u Ukrajini i drugim zemljama, vrhunca klimatskih promjena, predstavljaju humanitarne izazove dosad nezabilježene prirode, kao i prijetnje globalnoj ekonomiji. U kriznim situacijama, najviše su isključene i zanemarene ranjive kategorije, kao što su osobe s invaliditetom. Sukladno središnjoj premisi Programa održivog razvoja do 2030. da se “nikoga ne zapostavi”, ključno je da vlade, javni i privatni sektor zajednički pronalaze inovativna rješenja za osobe s invaliditetom, kako bi svijet učinili pristupačnijim i pravednijim mjestom.
Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 2022. godine
Globalno obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom za 2022. godinu, posvećeno inovacijama i transformativnim rješenjima za uključivi razvoj. U tri različita interaktivna dijaloga obuhvatit će sljedeće teme:
– Inovacije za razvoj u području zapošljavanja, koje uključuju osobe s invaliditetom- povezanost između zapošljavanja, znanja i vještina potrebnih za pristup zapošljavanju u inovativnom tehnološkom okruženju.
– Inovacije za uključivi razvoj osoba s invaliditetom u smanjenju nejednakosti- inovacije, praktični alati i dobre prakse za smanjenje nejednakosti u javnom i privatnom sektoru, koji uključuju osobe s invaliditetom i motivirani su za promociju različitosti na radnom mjestu.
– Inovacije za uključivi razvoj osoba s invaliditetom- sport kao primjer sektora u kojem se svi ti aspekti spajaju; sport kao primjer dobre prakse i mjesto inovacija, zapošljavanja i jednakosti.
Reference:
International Day of Persons with Disabilities (IDPD) 2022 | DISD (un.org)
Launch of the WHO Global Report on Health Equity for Persons with Disabilities
Disability Inclusion Overview (worldbank.org)