Ovogodišnja 25. godišnjica Kopenhagenske deklaracije i Pekinške platforme za djelovanje dolazi u vrijeme jedne od najizazovnijih svjetskih zdravstvenih i socijalnih kriza. Pandemija COVID-19 2020. godine oštro fokusira važnost ulaganja u socijalne politike zaštite najranjivijih pojedinaca i porodica. Obitelji su one koje kriju krizu, štiteći svoje članove od štete, brigu o vanškolskoj djeci i, istovremeno, nastavljajući radne obaveze.
Od 1980-ih, važna uloga porodice sve više dolazi do izražaja međunarodne zajednice. U svojoj rezoluciji 44/82 od 9. decembra 1989. godine Generalna skupština proglasila je Međunarodnom godinom porodice.
Generalna skupština je 1993. godine u rezoluciji (A / RES / 47/237) odlučila da se 15. maja/svibnja svake godine treba obilježavati kao Međunarodni dan porodice. Ovaj dan pruža priliku za promicanje svijesti o problemima porodice i za povećanje znanja o socijalnim, ekonomskim i demografskim procesima koji pogađaju porodice.
Dana 25. rujna 2015., 193 države članice Ujedinjenih naroda jednoglasno su usvojile ciljeve održivog razvoja, skup od 17 ciljeva kojima se želi umanjiti i eliminisati siromaštvo, diskriminacija, zloupotreba , te spriječiti prijevremena umiranja, riješiti uništavanje okoliša i dovesti do razvoja za sve ljude i svugdje. Porodice i porodično orijentirane politike i programi od vitalnog su značaja za postizanje mnogih od ovih ciljeva, a posebno, postizanje ciljeva 1 do 5 koji se odnose na uklanjanje siromaštva i gladi; osiguranje zdravog života i promocija dobrobiti za sve uzraste; e obrazovnih mogućnosti tokom cijelog životnog vijeka i postizanje rodne ravnopravnosti, te sprječavanje rodno zasnovanog nasilja.
Porodice u razvoju: Kopenhagen i Peking + 25, je tema posvećena 2020 godine Danu obitelji.
Porodice su postale središte međugeneracijskih interakcija koje nas podržavaju u ovoj krizi. Pod ekonomskom prisilom siromaštvo se produbljuje. U doba nesigurnosti stres se povećava – što često rezultira rastućim nasiljem nad ženama i djecom. Zato je podrška ranjivim porodicama – onima koji su izgubili prihode, onima koji nisu u adekvatnom smještaju, onima s malom djecom, starijim osobama i osobama s invaliditetom – sada nužna više nego ikad prije.
Porodični trendovi
Porodice se širom svijeta mijenjaju, a mnoge postaju sve manje, kako raste broj samohranih domaćinstava. Trenutno 65% svih porodica svijeta čine ili parovi koji žive s djecom bilo koje dobi, ili parovi koji žive s oboje djece i proširenim članovima porodice, poput baka i djedova. Sve manji broj proširenih porodica i sve veći broj samohranih porodica doveli su u fokus fokus pitanje socijalne zaštite.
U Bosni i Hercegovini 1991 godine, po popisu stanovništva, je prosječna obitelj bila je četveročlana (28% obitelji) dok je 2015 prosječan broj članova obitelji u BiH bio 3,1. odnosno 3,2 u Federaciji BiH. (Anketa o potrošnji električne energije u domaćinstvima BIH, 2015). 1991 godine je gotovo svaka 4 porodica (24,7%) imala 5 i više članova domaćinstva.
U isto vrijeme je u periodu 2014-2018 u porastu broj razvoda, za 27,5%, i to najviše u brakovima kraćeg trajanja (1-4 godine) i bez djece.U promatranom periodu je pozitivan trend opadanje broja maloljetničkih brakova, koji čine 8,3% ukupnog broja zaključenih brakova. Najčešće se u bračnu zajednicu ulazi dobi 25-29 godina, a majkom se postaje prosječno u dobi od 27-29 godina.
Obitelji ostaju u središtu društvenog života osiguravajući dobrobit svojih članova, edukaciju i druženje djece i mladih i brigu o mladima i starima. Dok se svijet bori da odgovori na krizu COVID-19, pogađajujći u mnogim preventivnim mjerama najranjivije članove obitelji, postoji realna prilika za preispitivanje i preoblikovanje načina na koji funkcioniraju i naše ekonomije i društva za poboljšavanje veće međugeneracijske solidarnosti i ravnopravnosti. Pri tome je jasno da rodna ravnopravnost neće biti dostignuta bez veće jednakosti u porodicama.
Svjetski dan roditelja obilježava se 1. lipnja/juna svake godine. od 2012. godine kada ga je proglasila Generalna skupština UN-a rezolucijom A / RES / 66/292 i odavala počast roditeljima širom svijeta. Globalni dan pruža priliku da cijenimo sve roditelje u svim dijelovima svijeta zbog njihove nesebične posvećenosti djeci i njihove cjeloživotne žrtve za njegovanje ove veze.
Žene širom svijeta sve više sudjeluju u formalnoj i neformalnoj radnoj snazi, dok nastavljaju preuzimati nerazmjerni teret kućanskog rada u usporedbi s muškarcima, a ravnotežu između obitelji i porodice teže je postići. Stoga je imperativ osiguranja ravnopravnosti spolova u porodici sve više u središtu pozornosti.
Naglašavajući kritičnu ulogu roditelja u odgajanju djece, Svjestki dan roditelja također prepoznaje da je porodica primarna odgovornost za njegovanje i zaštitu djece. Za potpuni i skladan razvoj svoje osobnosti, djeca bi trebala odrasti u porodičnom okruženju i u atmosferi sreće, ljubavi i razumijevanja.
Zašto obilježavamo međunarodne dane?
Međunarodni dani su prilike da se javnost edukuje o pitanjima koja brinu puno ljudi, da se mobilizira politička volja i usmjere resursi za rješavanje globalnih problema, te da se ojačaju dostignuća čovječanstva za dobrobitih svih.
Prethodne teme posvećene obilježavanju Svjetskog dana obitelji/porodice
2020: Porodice u razvoju: Kopenhagen i Peking + 25
2019: “Porodice i klimatske akcije: fokus na SDG13”
2018: „Obitelji i inkluzivna društva“
2017: “Porodice, obrazovanje i blagostanje”
2016: “Porodice, zdrav život i održiva budućnost”
2015: „Muškarci glavni? Rodna ravnopravnost i prava djece u savremenim porodicama ”
2014: „Porodice su važne za postizanje razvojnih ciljeva; Međunarodna godina porodice + 20 ”
2013: Poboljšanje socijalne integracije i međugeneracijske solidarnosti
2012: “Osiguravanje ravnoteže između radnog i privatnog života”
2011: “Rješavanje porodičnog siromaštva i socijalne isključenosti”
2010: “Uticaj migracije na porodice širom sveta”
2009: „Majke i porodice: izazovi u svetu koji se menja“
2008: „Očevi i porodice: odgovornosti i izazovi“
2007: “Porodice i osobe sa invaliditetom”
2006: “Promjena porodice: izazovi i mogućnosti”
2005: “HIV / AIDS i porodično blagostanje”
2004: “Deseta godišnjica Međunarodne godine porodice: okvir za djelovanje”
2003: “Pripreme za desetu godišnjicu Međunarodne godine porodice 2004.”
2002: “Porodice i starenje: mogućnosti i izazovi”
2001: “Porodice i volonteri: izgradnju socijalne kohezije”
2000: “Porodice: agenti i korisnici razvoja”
1999: “Porodice za sve uzraste”
1998: “Porodice: vaspitači i pružaoci ljudskih prava”
1997: “Izgradnja porodica na osnovu partnerstva”
1996: “Porodice: prve žrtve siromaštva i beskućništva
Reference:
https://www.un.org/en/observances/international-day-of-families