Svjetski dan multiple skleroze (MS), koji se obilježava svake godine 30. maja/svibnja, ima za cilj povezivanje ljudi, grupa i organizacija širom svijeta u podizanju svijesti o MS-u kao globalnom problemu. Kroz multisektorske aktivnosti i podršku oboljelim, ovaj dan želi osigurati jednake mogućnosti za osobe sa MS-om, kako bi se mogle integrisati u normalan društveni i ekonomski život zajednice.
Glavni izazovi s kojima se suočavaju osobe sa MS-om su stigma i socijalne barijere koje mogu uticati na njihov kvalitet života. Osjećaj usamljenosti i izolacije često prate oboljele od MS-a, stoga je važno prevladati stigmu i promovisati inkluzivnost u društvu.
Multipla skleroza je najčešća upalna autoimuna demijelinizacijska bolest centralnog nervnog sistema. Obično se javlja kod mladih osoba, a simptomi se obično pojavljuju između 20. i 45. godine života. Žene obolijevaju dva puta češće od muškaraca. U Federaciji Bosne i Hercegovine u 2021. godini, registrovano je 811 oboljelih osoba sa stopom obolijevanja od 37 na 100.000 stanovnika. Najveći broj oboljelih je u grupi od 20 do 59 godina, što čini 68,9% ukupnog broja. Smrtnost od multiple skleroze u istom periodu iznosila je 1,0 na 100.000 stanovnika, sa 21 umrlom osobom.
Razvijanje lokalnih zajednica koje promovišu zdravlje i kvalitet života za sve stanovnike, uključujući i osobe s invaliditetom ili nesposobnošću, od velikog je značaja. Jačanje lokalnih zajednica i multisektorska saradnja mogu pomoći oboljelima od MS-a da se ne osjećaju socijalno izolovano, da prevladaju fizičke i socijalne barijere, te da se osjećaju kao punopravni članovi društva.
Promocija zdravih stilova života ima važnu ulogu u unaprjeđenju kvaliteta života oboljelih od MS-a. Kampanje, medijska podrška i edukacija o načinima života i prevenciji komplikacija mogu smanjiti invalidnost i nesposobnost, te poboljšati kvalitet života oboljelih.
Donosioci političkih odluka imaju odgovornost da budu informisani o razmjerama problema i da organizuju bolji pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti za osobe s MS-om. Zakon o zdravstvenoj zaštiti u Federaciji Bosne i Hercegovine propisuje da je svaki pojedinac dužan učestvovati u preventivno-zdravstvenim aktivnostima usmjerenim na unaprjeđivanje zdravlja i sprječavanje bolesti.
Važno je poticati socijalnu integraciju osoba s MS-om kroz nevladine organizacije, sportske klubove, udruženja oboljelih od MS-a i druge društvene aktivnosti. Osiguravanje podrške oboljelima, unaprjeđivanje pristupa zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, kulturi i drugim područjima života, može poboljšati njihov kvalitet života i osjećaj pripadnosti zajednici.
Društvene mreže mogu biti korisne u povezivanju s internacionalnim organizacijama i udruženjima oboljelih od MS-a radi razmjene informacija i iskustava. To može pomoći u jačanju svijesti o ovom problemu i unaprjeđenju kvaliteta života oboljelih.
Učestvovanje u obilježavanju Svjetskog dana multiple skleroze simbolizuje solidarnost sa osobama oboljelim od MS-a i pruža osjećaj podrške. Pokazivanje dobre volje i solidarnosti prema osobama oboljelim od MS-a, može imati značajan uticaj na njihov kvalitet života.
Reference:
World MS Day 30 May 2023
https://www.healthline.com/
Publikacija WHO, Health for All
Zdravstveno statistički godišnjak FBIH 2021
Zdravstveno stanje stanovništva FBIH 2021 Federalni zavod za statistiku, statistika mortaliteta