Historijska perspektiva
Pranje ruku se generacijama smatralo mjerom lične higijene. Koncept čišćenja ruku antiseptičkim sredstvima vjerovatno se pojavio u ranom XIX vijeku. 1846. godine, Ignaz Semmelweis je uočio da žene u čijem porodu su učestvovali ljekari i studenti na Prvoj klinici Opće bolnice u Beču, konstantno imale veću stopu mortaliteta, u odnosu na Drugu kliniku iste bolnice. Primjetio je da su ljekari koji su došli direktno iz sale za autopsiju, direktno u akušerski odjel, imali neugodan miris na rukama unatoč tome što su po ulasku u akušerski odjel oprali ruke sapunom i vodom. Pretpostavio je da je puerperalna groznica koja je pogodila veliki broj porodilja uzrokovana “kadaveroznim česticama” koje se prenose iz apartmana za obdukciju na odjel za akušere preko ruku studenata i ljekara. Možda zbog njenog poznatog dezodorizirajućeg efekta, od maja 1847, insistirao je da studenti i ljekari operu ruke otopinom hlora prije kontakta sa svakim pacijentom u klinici. Stopa smrtnosti porodilja u Prvoj klinici je nakon toga dramatično opala i godinama ostala niska. Ova intervencija Semmelweisa predstavlja prvi dokaz koji ukazuje na to da čišćenje kontaminiranih ruku antiseptičkim agensom između kontakata sa pacijentima, može smanjiti prenos zaraznih bolesti povezanih sa zdravstvenom njegom, efikasnije od pranja običnim sapunom i vodom.
- 1961. godine, američka služba za javno zdravstvo je producirala film za obuku koji je demonstrirao tehnike pranja ruku koje se preporučuju zdravstvenim radnicima. U to vrijeme, preporuke su bile da osoblje treba prati ruke sapunom i vodom 1–2 minute prije i nakon kontakta sa pacijentom.
- Od 1995 do 1996, američki Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee (HICPAC) preporučio je da se antimikrobni sapun ili antiseptički agens bez vode treba koristiti za čišćenje ruku po napuštanju soba pacijenata sa bolestima izazvanim višestruko antibiotski rezistentnim patogenima. Ove smjernice su dale i preporuke za pranje i antisepsu ruku u drugim situacijama, uključujući rutinsku njegu pacijenata. Iako su HICPAC smjernice usvojene u većini bolnica, njihovo pridržavanje od strane zdravstvenih radnika, ostalo je nisko.
U današnjim uslovima, higijena ruku podrazumijeva čišćenje ruku jednom od sljedećih metoda:
a) pranje ruku sapunom i vodom
b )pranje antisepticima
c) utrljavanje antiseptika u kožu ruku
d) hiruršku antisepsu
Dimenzije problema i zakonska regulativa
Davaoci zdravstvenih usluga ruke peru polovinu manje u odnosu na to koliko bi trebali. Svakog dana, oko 1 od 31 bolničkih pacijenata u Americi biva zaražen najmanje jednom infekcijom povezanom sa zdravstvenom njegom.
Procjenjuje se da će se svake godine u evropskim bolnicama i ustanovama za dugoročnu njegu pojaviti ukupno 8,9 miliona infekcija povezanih sa zdravstvenom njegom.
U 2020. godini, Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljene su 543 bolničke infekcije, najviše u Kantonu Sarajevo (370), zatim Zeničko-dobojskom kantonu (139) i Tuzlanskom kantonu (34).
Nadzor nad bolničkim infekcijama u Federaciji BIH reguliran je Pravilnikom o uslovima i načinu sprovođenja mjera za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija. Odredbama ovoga Pravilnika propisuju se uslovi i način sprovođenja mjera za sprečavanje, suzbijanje i praćenje bolničkih infekcija unutar bolničkih zdravstvenih ustanova u svim oblicima vlasništva, osnivanje i djelokrug su rada komisije za kontrolu bolničkih infekcija, timova za kontrolu bolničkih infekcija kao i djelokruga Stručnog savjetodavnog tijela za bolničke infekcije.
Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana higijene ruku
Kada klima/kultura sigurnosti zdravstvene ustanove cijeni važnost higijene ruku, prevencije i kontrole infekcije, rezultat će biti osjećaj sigurnosti i pacijenata i zdravstvenih radnika.
U davanju prioriteta higijeni ruku u zdravstvenim ustanovama, potrebno je da su ljudi na svim nivoima svjesni njenog značaja u spriječavanju infekcije i spašavanju života, djelujući kao ključni faktori u ostvarivanju odgovarajućih ponašanja i stavova. Drugim riječima, i zdravstveni radnici i sve druge osobe koje pristupaju zdravstvenim ustanovama trebaju zajedno osiguravati čistoću ruku.
WHO (SZO) je ovogodišnju temu Svjetskog dana higijene ruku usmjerila na prepoznavanje da kulturi sigurnosti i kvalitete zdravstvene ustanove možemo doprinijeti održavanjem higijene ruku ali i da će kultura sigurnosti i kvaliteta u zdravstvu, podstaći ljude na pravovremeno održavanje higijene ruku, korištenjem adekvatnih sredstava, kao način prevencije i kontrole infekcije.
Slogan kampanje WHO za 2022. godinu je: „Ujedinjeni za sigurnost: Čistite vaše ruke!“, koji ukazuje na potrebu da svi uposleni trebaju raditi zajedno na uticaju na kulturu/klimu u zdravstvenim ustanovama, primjenjujući znanje o važnosti čistih ruku i odgovarajuće navike, kako bi se u organizaciji zdravstvene njege postigao zajednički cilj sigurnosti i kvaliteta.
U okviru kampanje na akciju se pozivaju različite strukture, kao što su zdravstveni radnici, ljekari angažirani na polju prevencije i kontrole infekcije, voditelji timova za kvalitet i sigurnost, voditelji zdravstvenih ustanova, korisnici zdravstvene njege i kreatori zdravstvenih politika.
U sklopu glavne kampanje WHO, dostupan je niz plakata, uključujući i one koji pozivaju na kontinuiranu akciju sve ciljne skupine.
Koncept “Mojih 5 trenutaka za higijenu ruku”, kao jedan od promotivnih materijala, definira ključne trenutke u kojima zdravstveni radnici treba da obavljaju higijenu ruku.
Zasnovan na dokazima, testiran na terenu, usmjeren prema korisniku, osmišljen je tako da bude jednostavan za učenje, logičan i široko primjenjiv.
Koncept daje preporuke zdravstvenim radnicima za pranje ruku:
- prije kontakta sa pacijentom
- prije čiste/aseptičke procedure
- nakon izlaganja tjelesnoj tečnosti pacijenta
- nakon kontakta sa pacijentom
- nakon kontakta sa pacijentovom okolinom.
Iz navedenog nameće se zaključak da je poboljšanje higijene ruku ključni dio efikasne prevencije i kontrole infekcija te stoga predstavlja prioritet za sigurnost pacijenta i zdravstvenog radnika. Međutim, higijena ruku u zdravstvenoj njezi i dalje je ispod optimuma.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje strategiju za njeno poboljšanje (MMIS) koja uključuje 5 elemenata:
(1) promjenu sistema,
(2) obuku i obrazovanje,
(3) monitoring i povratne informacije,
(4) podsjetnike za radno mjesto i komunikaciju,
(5) promjenu klime sigurnosti i kulture sigurnosti.
S obzirom na važnost higijene ruku i ograničen napredak na tom polju posljednjih 20 godina, Svjetski dan higijene ruku, 5. maja 2022. godine, promovisati će institucionalnu promjenu klime sigurnosti i kulture sigurnosti u zdravstvu, kao prioritete za poboljšanje higijene ruku.
Reference:
RR5116-Front Cover.p65 (cdc.gov) Show Me the Science | Hand Hygiene | CDC
Hand Hygiene in Healthcare Settings | CDC
Infographic: Healthcare-associated infections – a threat to patient safety in Europe (europa.eu)
Zarazne-bolesti-u-FBiH-Epidemiološki-bilten-za-2020.-godinu.pdf (zzjzfbih.ba)
https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2022