Na konferenciji za medije održanoj danas u Sarajevu, predstavnici Federalnog ministarstva zdravstva, Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i Udruženja PROI predstavili su Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, čime su se stekli uvjeti za primjenu Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje. Rok prilagodbe je šest mjeseci.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Vedran Marčinko pojasnio je šta definira ovaj Pravilnik, na koga se odnosi te kakve su kazne predviđene za fizička i pravna lica i ko će nadgledati provedbu Zakona i pisati kazne.
Prof. dr. Aida Ramić Čatak, pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i rukovodilac Sektora za javno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo FBiH koji je aktivno učestvovao u izradi Zakona i podzakonskih akata, istakla je da svake godine oko 10.000 života bude izgubljeno od bolesti srca i krvnih sudova, različitih vrsta raka, sprječivih bolesti i stanja koja bi se mogla uspješno prevenirati pa i eliminirati s učinkovitim mehanizmima kontrole duhana.
“Dobre prakse širom svijeta kažu da su, pored zakona, potrebne i ostale mjere. Mi smo, orijentirani preventivno, učestvovali u pripremi i ono što dugoročno očekujemo od provedbe zakona i podzakonskih akata je zaštita zdravlja stanovništva, prevencija pušenja, motiviranje pušača na prestanak pušenja i ono što je jako bitno – promociju prostora bez duhanskog dima“, kazala je Ramić Čatak i objasnila da je po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji zagađenost zraka unutrašnjih prostora među prvih deset faktora rizika po zdravlje diljem svijeta, a povezuje se s bolešću srca i krvnih žila i različitim oblicima raka.
Podsjetila je da je duhanski dim uzrok osnovnih zagađenja zraka unutrašnjih prostora.
Naglasila je da se aktivno prate dobre međunarodne prakse koje u ovom slučaju traže apsolutnu zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima.
Poručila je da u trenutku kada je na tržištu prisutna dinamična proizvodnja i plasiranje novih duhanskih proizvoda podsjeća na nepobitne istine – da nema po život i zdravlje nerizičnih duhanskih proizvoda i da je svaki oblik izloženosti duhanskom dimu i duhanskom proizvodu rizičan po zdravlje.
“Ne postoji na svijetu nešto što se zove sigurna i nerizična koncentracija sastojaka u duhanskom proizvodu ili proizvodu za pušenje koji ne uzrokuje rizike i oboljenja“, zaključila je prof. dr. Ramić Čatak.
Jasmina Čekrić iz Udruženja PROI istakla je da BiH kaska za regijom u pogledu zabrane soba za pušenje, navodeći kao primjere Sloveniju i Kosovo, gdje su takve sobe ili zabranjene ili pod strogim nadzorom. Pozvala je Republiku Srpsku da usvoji sličan ili strožiji zakon.
Maja Pilav, vlasnica ugostiteljskog objekta “Bistro Zdravo”, rekla je da su od osnivanja zabranili pušenje u svom objektu, uključujući električne cigarete, što je naišlo na pozitivne reakcije gostiju. “Zaštita stanovništva je najbitnija, a prioritet trebaju biti djeca koja će odrastati u zdravoj atmosferi,” zaključila je Pilav.
Novi pravilnik ima za cilj poboljšanje kvalitete zraka u ugostiteljskim objektima i zaštitu zdravlja građana, s posebnim naglaskom na prevenciju bolesti povezanih s pušenjem.