Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, u naredna dva mjeseca, na području Federacije Bosne i Hercegovine mjerit će kvalitetu zraka zatvorenog prostora u osam vrtića na području Sarajevske, Tuzlanske i Zapadnohercegovačke županije.
Aktivnost je započeta 14. i 15. studenoga 2023. godine u vrtićima u Ljubuškom i Grudama, u okviru projekta koji Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine realizira u suradnji sa UNICEF BiH.

Cilj je sticanje uvida u kvalitet zraka zatvorenog prostora u selektiranim vrtićima, a služit će kao osnova za donošenje i provođenje relevantnih preventivnih mjera i podizanje nivoa znanja nastavnog osoblja, roditelja i djece, kao i šire vrtićke zajednice, o značaju čistog zraka u prevenciji respiratornih oboljenja.

„Visok nivo zagađenosti zraka višestruko ugrožava zdravstveno stanje stanovništva. Posebnu opasnost predstavlja kontaminiranost zraka u zatvorenim prostorima, u kojima provodimo većinu svog životnog vijeka i gdje zagađenost može biti znatno veća od zagađenosti vanjskog zraka. Loš kvalitet zraka u zatvorenom prostoru može dovesti do glavobolje, vrtoglavice, mučnine, produženih simptoma sličnih gripi, gušenja, iritacije nosa, grla i očiju, lupanja srca, teškoća s disanjem, pogoršanja astme i drugih hroničnih bolesti. Na negativne uticaje zagađenog zraka u prostorijama posebno su osjetljiva djeca, koja obolijevaju od respiratornih, ali i drugih bolesti izazvanih nepovoljnim okruženjem“, rekla je dr. sc. Aida Vilić Švraka, dr. med., specijalista higijene i zdravstvene ekologije iz Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju Službe za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Posjeta vrtićima u Ljubuškom i Grudama bila je prilika i za promociju konzumacije cjelovitih žitarica, na Dan cjelovitih žitarica.

Voditeljica Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju Službe za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine dr. sc. Aida Filipović Hadžiomeragić, dr. med., kaže da su na taj način promociju zdravih stilova življenja inkorporirali u predškolske odgojno-obrazovne ustanove, što je i dio njihovog strateškog djelovanja, jer su svjesni da treba krenuti od najranijeg uzrasta radi zdravlja u kasnijim fazama života.

Nada se da će, uz potporu UNICEF-a i u suradnji sa Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke kao i Federalnim ministarstvom zdravstva, nastaviti aktivnosti na promociji implementacije standarda i normativa ishrane u odgojno-obrazovnim institucijama koje rade od 2014. godine. U tom kontekstu, planiran je obilazak odgojno-obrazovnih ustanova na području Federacije BiH, u naredne tri godine.

„Smatramo da ćemo omogućiti da oni samoodrživo nastave širiti akreditacionu šemu vrtića odnosno škola prijatelja zdrave ishrane te da će se na taj način obuhvatiti sve odgojno-obrazovne ustanove (predškolske i školske) na području Federacije Bosne i Hercegovine“ – kazala je dr. Filipović Hadžiomeragić.

Željka Penava, v.d. direktorice Dječjeg vrtića Grude ističe da je važna zdrava ishrana djece još od ranog uzrasta, a posjete ove vrste iskorak su u radu tog vrtića. Potrudit će se sve to primijeniti i u radu kuhinje u njihovom vrtiću.
