Sve je više pretile djece, problem je globalan, a promjene svijesti i navika građana i roditelja, nastavnog osoblja i djece o pravilnoj ishrani neophodne – jedan je od zaključaka panel-diskusije o pravilnoj ishrani djece kao načinu za zaustavljanje visokog stepena pretilosti u ogranizaciji Udruženja Moderno društvo koja je održana 1. studenog 2023. na Trebeviću.
Među sudionicima panel diskusije bila je dr. sc. Aida Filipović Hadžiomeragić, dr. med., voditeljica Odjela za higijenu i zdravstvenu ekologiju Službe za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
„Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine implementira sve donesene i razvijene strategije vezane uz unaprjeđenje ishrane. Najveći broj naših aktivnosti vezan je za najmlađi uzrast i mnogo je pomaka napravljeno kao što je unaprjeđenje legislative vezane uz ishranu u odgojno- obrazovnim ustanovama i implementacija standarda i normativa ishrane koje je donijelo Ministarstvo obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine. Tu je i unaprjeđenje javne nabave hrane i ran na reformulaciji proizvoda. Samo intersektorskom suradnjom i naporima možemo unaprijediti prehrambeno okruženje i infrastrukturu koja će, pored ostalog, uključiti i zabranu marketinga nezdrave hrane, grickalica, sokova i slatkiša“, rekla je dr. sc. Filipović Hadžiomeragić.
Raznovrsna hrana dostupna svima, kvalitetna i zdrava i smanjenje pretilosti ono je za što se zajedno trebaju zauzeti svi sektori zajedno i to vlade, zdravstveni sustav, proizvođači, akademska zajednica, potrošači, mediji – stava je prim. dr. Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva. „Naš osnovni cilj je da ljudi shvate važnost tema poput ishrane i tjelesne aktivnosti. Mi imamo sve više pretile djece. To je jedan globalni problem. Posvećenost ministarstva ovom području traje dugi niz godina zajednom sa Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, kao našim glavnim partnerom. Ono što se javlja kao problem, ne samo u ovoj već i u drugim oblastima, jeste da drugi sektori ne učestvuju toliko aktivno koliko učestvuje zdravstvo. Piatanje ishrane nije samo pitanje zdravlja. Obrazovni sustav je taj koji treba prihvatiti i implementirati promjene. Takođe, proizvodnja, priprema i transport hrane – sve su to elementi bez kojih ne možemo govoriti o ovoj temi. Potrebno je multisektorsko djelovanje. Često imamo situaciju da drugi sektori ne vide svoju ulogu i misle da kada govorimo o ishrani, da je to nešto što pripada samo zdravlju. Važno je napraviti mapu puta i da se zna gdje je početak, a gdje kraj. Puno se radi, ali ne metodološki. Na zdravstvenom sistemu je da educira sve druge sektore o njihovoj ulozi i pomogne da se nepovoljna statistika zaustavi i preokrene, a primjeri iz drugih država su upravo pokazali da se sustavnim radom i uključenošću svih segmenata društva to može jer mi stručnjaka imamo“, rekao je dr. Čerkez.
Nevena Pandža iz Službe za prehranu bolesnika u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar dugi niz godina se bavi kliničkom prehranom i nutricionizmom. Kaže da je društvena odgovornost razgovarati na temu zdrave i uravnotežene ishrane djece od najranije životne dobi.
„Ovdje su se okupili stručnjaci iz različitih sektora, institucija, vladinih i nevladinih organizacija kako bi multidisciplinarno razgovarali o zdravoj ishrani, učenju djece, roditelja i društva kako bi zdrave namirnice i zdravi obroci bili dostupni djeci u njihovim kućanstvima, vrtićima i školama. Svi imamo veliku važnost i jednaku odgovornost. Kada se radi o ovoj temi moramo početi od temelja. Temelj jesu znanje, vještine i kontinuirani aktivan proces. Mi ne možemo napraviti jedan program i jedan projekat i očekivati da se trend pretilosti u BiH smanji. Mi moramo imati kontinuirane programe na državnoj razini koji će se provoditi i u zdravstvenim institcijama i u odgojno-obrazovnim institucijama. S druge strane, kada imamo mogućnost boravka vani, na izletima, u izvannastavnim aktivnostima i imamo aparate za određene užine te aparate bi trebalo da iskoristimo za vodu, orašaste plodove i voće umjesto za namirnice koje nam trebaju ponekad. Uz pomoć pravilnika mi možemo poboljšati školske užine, a uz pomoć određenih programa mi možemo smanjiti pretilost i komorbiditete vezane uz pretilost kod djece te tako smanjiti i trošove zdravstvenog sustava“, rekla je Pandža.
Panel-diskusija o pravilnoj ishrani djece u ogranizaciji Udruženja Moderno društvo održana je pred osmi Dječiji sajam, najavljen za 11. i 12. novembra u Sarajevu pod sloganom “Imam pravo jesti zdravo”.