Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji sa Uredom Svjetske zdravstvene organizacije u BiH i Centrom za nastavnu i naučno-istraživačku djelatnost JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo organizirao je 15. i 16. decembra/prosinca Četvrtu školu imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Na dvodnevnom skupu govorilo se o provođenju redovitog programa imunizacije djece i mladih u Federaciji BiH te o značaju HPV vakcinacije i uvođenju HPV vakcinacije u FBIH.
Zaključeno je da je nakon dvije godine povećanog pritiska i otežanog funkcioniranja zdravstvenog sustava, hitno potrebno nadoknaditi propuštene imunizacije i oporavak redovitog programa imunizacije djece i mladih kako bi se spriječio rizik od epidemija bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH dr. Siniša Skočibušić je kazao da je imunizacija dobila na važnosti u zadnje dvije i pol godine s pandemijom COVID-19, što je pravi dokaz koliko je to važna mjera od koje puno očekujemo.
„Na redovitom imunizacijskom programu moramo raditi puno više. Jer, nažalost, dvije i po godine pandemije COVID-19 su učinile da su stope procijepljenosti naše redovite populacije – djece značajno opale. U početku je, usljed velikog zatvaranja i ograničenja pristupa bolnicama, roditeljima bilo teško doći u bolnicu i cijepiti djecu. Zatim su doktori bili preraspodijeljeni na druga radna mjesta jer su COVID bolnice bile pune. Sada imamo rezultate da su naši postotci značajno niži nego što bi mi htjeli. Mi bismo htjeli 95% procijepljenosti populacije kako bismo imali kolektivni imunitet, jednu zaštićenost, a naši postotci su, osobito za neka cjepiva, nešto niži. Mala utjeha nam je da ta pojava nije samo kod nas. To je pojava u cijelom svijetu i Zapadnoj Evropi, u razvijenim i nerazvijenim zemljama, jer ovo što je nas pogodilo u pandemiji, pogodilo je i druge sustave, osobito one gdje je bilo veće zatvaranje. Mene osobno veseli, kao ravnatelja Zavoda, da smo mi i dalje predani ovom zadatku i da je veliki broj stručnih zdravstvenih radnika na raspolaganju. Mi moramo ići na teren među ljude da pričamo o dobrim stvarima, da prave i provjerene informacije dolaze do ljudi. Ja vjerujem da ćemo uz sve organizacije koje se bave cijepljenjem ostvariti rezultate. Ovo je jedna duga i zahtjevna borba“, rekao je dr. Skočibušić.
Šef Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u BiH dr. Erwin Cooreman je rekao da je imunizacija jedna od najuspješnjih, ako ne i najuspješnija priča koja postoji u medicini.
„COVID-19 je još jedan od primjera koliko su vakcine uspješne. Na početku je stopa smrtnosti bila zaista visoka, no nakon razvoja vakcine, ona se značajno smanjila. Obično su za vakcinu potrebno godine da bi se razvila, no COVID-19 je pokazao da kad svijet udruži svoje snage to zaista ima ogroman učinak i vakcina je razvijena za manje od godinu dana. Organizacije poput WHO i UNICEF-a su bile zaslužne za to da se vakcine isporuče u sve zemlje, međutim to nije dovoljno. Nije dovoljno samo isporučiti vakcine, one se moraju i upotrijebiti. Uspješan program vakcinacije ne zavisi samo od toga da je vakcina dostupna, već ona mora biti i primjenjena. Moramo praviti kampanje. Ljudi moraju donijeti informiranu odluku da se vakcinišu kao i da vakcinišu svoju djecu. COVID-19 nas je unazadio u smilsu redovne imunizacije, unazadio nas je par godina i sada zaista treba veliki napor da stignemo sve to. Podržavam ovaj događa koji se dešava, podržavam podizanje svijesti i nivoa znanja, pogotovo kada su u pitanju zdravstveni radnici, kao i šira javnost. Programom vakcinacije želimo da se vratimo ne samo na onaj nivo koji je bio prije COVID-19, nego da ga dignemo na veći nivo, tako da možemo spriječiti sve posljedice koje uzrokuju prenosive bolesti“ – kazao je Cooreman. Dodao je da će Svjetska zdravstvena organizacija i dalje posvećeno raditi, zajedno s medicinskim radnicima u BiH na sprečavanju bolesti i jačanju programa vakcinacije.
Voditelj Centra za nastavnu i naučno-istraživačku djelatnost JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo dr. Lutvo Sporišević, pedijatar, rekao je da je imunizacija jedna od najuspješnijih priča u povijesti medicine – temelj ili dragulj preventivne aktivnosti te da je zahvaljujući cijepljenju obol i smrtnost od mnogih bolesti smanjen.
„Imamo vakcinaciju protiv 20 bolesti, ne samo protiv zaraznih bolesti nego i protiv nekih karcinoma. Mi zdravstveni profesionalci smatramo da ako dijete nije procijepljeno da je ono u riziku od bolesti. Posebno manja djeca. Moramo shvatiti da nema bolje prevencije od cijepljenja. Moramo uložiti sve snage da poboljšamo procijepljenost, da se ona podigne na razinu 95 posto“, kazao je dr. Sporišević.
Na Četvrtoj školi imunizacije u Federaciji BiH posebno je bilo riječi o važnosti cijepljenja protiv humanog papiloma virusa (HPV) te o Pilot programu imunizacije protiv HPV infekcije u FBIH. Glavni ciljevi programa su:
- Provesti edukaciju zdravstvenih djelatnika o cijepljenju protiv HPV
- Istražiti zainteresiranost roditelja/adolescentica za HPV cijepljenjem i učinkovit način provođenja programa cijepljenja protiv HPV
- Ponuditi cijepljenje 4-valentnim cjepivom protiv HPV adolescenticama u Pilot programom određenim ustanovama
Na Četvrtoj školi imunizacije u Federaciji BIH sudjelovali su eminentni predavači, a škola je bila namijenjena doktorima medicine, medicinskim sestrama, specijalistima i specijalizantima iz porodične medicine, pedijatrije, epidemiologije, školske medicine, oblasti javnog zdravlja i drugim.