Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u partnerstvu sa Federalnim ministarstvom zdravstva, UNFPA u BiH, UNICEF BiH, WHO u BiH i Udrugom Kap organizirao je simpozij naziva „Ujedinjeni za zdravlje – mjesec borbe protiv karcinoma vrata maternice“ koji je održan 22. siječnja 2024. godine u Ljubuškom.
Sudjelovali su zdravstveni djelatnici i drugi domaći i međunarodni stručnjaci iz ovoga područja iz cijele Federacije Bosne i Hercegovine koji su izlagali o bolesti – karcinomu cerviksa (vrata maternice), prevenciji i liječenju.
Simpoziju je prethodila konferencija za medije, na kojoj se nazočnima prvi obratio domaćin simpozija prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine koji je izrazio zadovoljstvo dolaskom predstavnika lokalnih, federalnih i županijskih vlasti, međunarodnih organizacija, ali i zdravstvenih djelatnika te im ujedno zahvalio na prepoznavanju važnosti ove teme.
„Ova tema je u javnosti dobro poznata. Ali u našem društvu treba dodatno promovirati i informirati građane, osobito u svjetlu imunizacije koja je u Federaciji BiH dostupna, učinkovita i besplatna. Jedna od činjenica je da se mi zasta trudimo da dođemo do svakoga čovjeka, ali moramo još puno raditi da uđemo u svaki dom, i to putem pedijatrijskih službi jer one zapravo imaju najviše kontakta s djecom, te vjerujem da ćemo to u narednom razdoblju uspješno uraditi“, rekao je prim. dr. Skočibušić.
Dodao je da je nakon pandemije COVID-19 generalno zabilježen zamor imunizacijom, jer ljudi očekuju stopostotne učinke.
„Znajući koliko su važne stvari koje radimo, nama se isplati svaki trud i ne smijemo se umoriti“, rekao je ravnatelj prim. dr. Skočibušić.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva prim. dr. Goran Čerkez je kazao kako je ministarstvo na prioritetnu listu stavilo uvođenje preventivnih programa.
„Jedan od programa prevencije koji smo nedavno započeli je imunizacija protiv humanog papiloma virusa (HPV). O učinkovitosti cijepljenja protiv HPV najbolje govori da će do otprilike 2033. godine Australija biti jedna od prvih zemalja koja će potpuno iskorijeniti karcinom vrata maternice. Cjepiva koja se upotrebljavaju u Federaciji BiH su sigurna i provjerena i upotrebljavaju se u cijelom svijetu“, rekao je, između ostalog, prim. dr. Čerkez.
Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Županije Zapadnohercegovačke dr. Tomislav Pejić je istaknuo važnost uključenosti svih razina vlasti u prevenciju i ranu detekciju karcinoma vrata maternice, a posebno se osvrnuo na stanje u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
„Radosni smo što imamo mogućnost ovog cjepiva u našoj županiji, zamislite koliko bi bili sretni da imamo cjepivo protiv karcinoma pluća. Radi se o provjerenom cjepivu protiv HPV koje se mora iskoristiti, ali i osvijestiti stanovništvo, kao i dodatno educirati zdravstvene djelatnike kako bi radili na promoviranju zdravlja“, rekao je ministar dr. Pejić.
O važnosti prevencije karcinoma vrata maternice govorili su i predstavnici međunarodnih organizacija koji su naglasak stavili na važnost suradnje između međunarodnih organizacija i lokalnih zdravstvenih vlasti u ostvarivanju cilja smanjenja karcinoma vrata maternice kroz preventivne programe i strategije.
„U BiH nije postojala neka određena struktura u borbi protiv karcinoma vrata maternice, a isto tako i karcinoma dojke. Međutim, rad na takav način je sada iza nas i jednostavno smo ujedinili snage u zajedničkoj borbi. No, ne samo da smo počeli s zajedničkom borbom, nego smo svi mi koje vidite za ovim stolom postali partneri u toj borbi. Na kraju smo došli do formule koja nam je donijela puniju i jedinstveniju strukturu u toj zajedničkoj borbi. Imunizacija je ključna ne samo za pojedince, već i za širu zajednicu te je važno osigurati pristup cjepivu kako bi se postigao veći stupanj zaštite od ove opake bolesti“, rekao je g. John Kennedy Mosoti, predstavnik Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNFPA).
Inače, misija UNFPA usmjerena je na univerzalni pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju, uključujući prevenciju karcinoma vrata maternice u BiH. UNFPA se godinama zalagao za provođenje preventivnih programa i postigao uspjeh u cijepljenju protiv HPV u Kantonu Sarajevo (2021), zatim u FBiH i RS-u. UNFPA se obvezuje da ce jačati kapacitete vlasti u Bosni i Hercegovini za prevenciju karcinoma vrata maternice kroz edukaciju, promidžbu i skrining.
Šef ureda Svjetske zdravstvene organizacije u BiH dr. Erwin Cooreman kazao je da u europskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije, koja se sastoji od 53 države, 66 tisuća žena svake godine oboli od karcinoma vrata maternice. Život godišnje izgubi preko 30.000 žena.
„Nadam se da ovoga tjedna možemo podići svjesnost o važnosti imunizacije protiv HPV. To je jednostavan alat za prevenciju. Također, važan je skrining u ranoj fazi bolesti. Moramo osigurati veliki skrining program da bi privukli što veći broj žena i kako bismo tretman proveli što je prije moguće“, rekao je dr. Cooreman.
Dodao je da Svjetska zdravstvena organizacija ima svoje programe za prevenciju, ali je naglasio važnost edukacije zdravstvenih djelatnika koji također trebaju promicati imunizaciju u svojoj lokalnoj zajednici.
Godišnje oko 150 žena u Federaciji Bosne i Hercegovine oboli od karcinoma cerviksa – vrata maternice, a umre ih oko 60 što nije zanemariv broj za Fderaciju Bosne i Hercegovine. Ključni uzročnik karcinoma cerviksa je humani papiloma virus – HPV. Imunizacija protiv HPV je ključna mjera za sprječavanje karcinoma cerviksa, ali i drugih karcinoma i genitalnih i negenitalnih bradavica koje se javljaju kod velikog broja stanovništva. Iz tog razloga, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, zahvaljujući potpori Vlade Federacije BiH, nabavlja iznimno skupo cijepivo protiv HPV, za obje doze sa razmakom od šest mjeseci. Program imunizacije protiv HPV u Federaciji Bosne i Hercegovine započeo je 2022. godine.
Nakon stručnog dijela Simpozija, za sve sudionike bio je organiziran izlet u franjevački samostan svetog Ante Padovanskog na Humcu (naselje u Ljubuškom) gdje se nalazi jedan od najstarijih muzeja u BiH, osnovan 1884. godine.
Katolička Crkva i njezini svećenici s ovih prostora, posebice franjevci, u svojim župama i samostanima godinama skrbe o sakralnim i svjetovnim artefaktima bogate kulturne baštine Bosne i Hercegovine.