Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, u suradnji sa Sveučilišnom kliničkom bolnicom Mostar, organizirao je niz aktivnosti u Mostaru kojima je obilježen 1. prosinac/decembar – Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a. Na promotivnom mjestu u Trgovačko-poslovnom centru Mepas Mall u Mostaru organizirano je dragovoljno i besplatno testiranje na HIV te hepatitis B i C.
„Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, kao ključna ustanova u zaštiti javnog zdravlja u Federaciji Bosne i Hercegovine, zajedno sa partnerskim ustanovama i organizacijama, već godinama obilježava Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a. Ova naša tradicionalna aktivnost želi podići razinu svjesnosti o ovom problemu koji je i dalje prisutan među nama. Pandemija HIV/AIDS-a koja je u zadnjih četrdesetak godina prošla kroz razne faze i dalje je aktualna. U protekloj godini u Federaciji Bosne i Hercegovine imali smo povećan broj pacijenata koji su inficirani HIV-om, a tako bilježimo i posljednjih nekoliko godina. To govori o važnosti prevencije i tretmana. Nužno je posvetiti više pzornosti ovom pomalo zanemarenom i stigmatiziranom dijelu zdravstvene skrbi“, rekao je prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Ravnateljica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH dr. Vlatka Martinović kazala je kako je prema njihovim podacima u 2021. godini bilo 139 oboljelih pacijenata, u 2022. godini 170, a da danas govorimo o 185 pacijenata koji se trenutno liječe.
„Osim što se povećava broj pacijenata, također se povećavaju i troškovi liječenja. U 2021. godini Zavod je izdvojio 1,3 milijuna maraka za liječenje pacijenata, a u 2022. godini dosegli smo 2 milijuna maraka, a takav trend se nastavlja i u ovoj 2023. godini“, istaknula je dr. Martinović i navela kako rano otkrivanje AIDS-a također omogućava pacijentima bolje liječenje, a samim tim i bolji ishod samog pacijenta.
Dr. Martinović je podsjetila kako se na listi lijekova Fonda solidarnosti nalaze i lijekovi za liječenje AIDS-a.
„Osim što ZZO i Fond solidarnosti plaćaju i nabavljaju lijekove za liječenje AIDS-a također plaćamo i uslugu besplatnog testiranja i savjetovanja za naše osiguranike“, rekla je ravnateljica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Govoreći o liječenju, prof. dr. Jurica Arapović iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar je naveo kako se zahvaljujući uspješnoj terapiji, tzv. HAART terapiji, poprilično uspješno liječi HIV bolest odnosno najteži stadij te bolesti – AIDS.
„Zahvaljujući toj terapiji mi danas HIV bolesnike možemo shvatiti kao bilo koga drugog ko ima kroničnu bolest. Ono što je preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da se na vrijeme prevenira taj treći stadij bolesti – faza AIDS-a kako bi se uspješno pacijenti mogli početi liječiti i kako bi im kvaliteta života bila osigurana do pozne starosti. Svjetska zdravstvena organizacija inzistira na tome da se što više ljudi anonimno i povjerljivo testira, a što je preduvjet da se rano otkrije bolest kako bi se što prije moglo započeti kvalitetno liječenje“, rekao je prof. dr. Arapović.
Prof. Arapović je kazao da danas nose crvene vrpce kako bi pokazali suosjećanje s HIV pozitivnim osobama, poručivši kako bi suosjećanje trebali imati tijekom cijele godine, kako medicinski djelatnici tako i obični građani.
U sklopu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a za studente u Mostaru organizirano je edukativno predavanje o HIV-u i AIDS-a u amfiteatru Antun Branko Šimić Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Edukativno predavanje su održale dr. Ivana Talić Drlje iz Transfuzijskog centarg SKB Mostar i dr. Rozalija Nedić iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Dr. Nedić je kazala je kako je važno bilo održati predavanje studentima jer mladi čine posebnu populaciju koja često ima rizična ponašanja i tako dolazi do infekcije HIV-om.
„Studenti su informirani o uzročniku i bolesti i zbog čega je ova bolest nama javnozdravstveni teret i prioritet. Na mladima svijet ostaje, a ako njih ne educiramo nećemo imati promjenu i stoga ih je nužno educirati i upoznati o ovoj temi“, poručila je dr. Nedić.
Dr. Talić Drlje nije krila zadovoljstvo što je imala prigodu održati predavanje studentima.
„HIV-a u našoj populaciji ima i na to svakako treba skrenuti pozornost, ali paniku ne treba stvarati. Znanje i edukacija su trenutno naše najjače oružje u borbi protiv AIDS-a. Također važno je skrenuti pozornost na važnost besplatnog i anonimnog testiranja na HIV i na činjenicu da mi danas imamo svjetsku antiretroviralnu terapiju kojom se život bolesnika, odnosno život HIV pozitivnih osoba, čini kvalitetnijim i dužim, a ta taterapija prevenira širenje HIV-a“, rekla je dr. Talić Drlje.
U sklopu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, zainteresirani građani imali su prigodu cijepiti se protiv sezonske gripe na promotivnom mjestu u Trgovačko-poslovnom centru Mepas Mall u Mostaru.