Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, u suradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Udruženjem specijalista javnozdravstvenih disciplina Federacije BiH, nizom aktivnosti obilježio je 31. maj/svibanj, Svjetski dan bez duhanskog dima.
Pod sloganom “Pušenje i zdravlje pluća”, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je ovaj međunarodno značajan datum posvetila bolestima i poremećajima disajnih organa uzrokovanih štetnim sastojcima u duhanskom dimu. Duhanski dim u svakom obliku izloženosti ostavlja značajne posljedice po zdravlje, uzrokujući oboljenja, invalidnost i prijevremenu smrtnost miliona ljudi širom svijeta.
Tim povodom je u prostorijama Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH održan stručni skup pod nazivom “Pušenje i zdravlje pluća- aktuelna situacija u Federaciji BiH”, koji je okupio veliki broj stručnjaka iz zdravstvenog sektora, čiji je cilj skrenuti pažnju javnosti da se ne radi o nekoj štetnoj navici već o vodećoj bolesti ovisnosti u svim zemljama svijeta, pa i u BiH.
Na skupu je istaknuto da se zbog pušenja u BiH svake godine izgubi više od 9.000 života te da kontrola duhana nije isključivo posao zdravstvenog sektora već da odgovornost trebaju preuzeti i obrazovni sektor, ministarstvo finansija, kao i druge institucije na samom vrhu države.
Upozoreno je i na ekspanziju nargila-barova, te pojavu otvaranja istih u blizini školskih objekata, što predstavlja veliki javnozdravstveni problem kao i konzumiranje istih, te pomjeranje donje granice dobi konzumenata, koja se spustila na gotovo 11 godina. Zabrinjavajuće je da sve mlađe populacije posežu za konzumiranjem nargile koja takođe ima izuzetno štetne posljedice, uzimajući u obzir da je konzumacija jedne nargile po količini sastojaka, od ugljičnog monoksida do katranskih spojeva, ravna gotovo 20 popušenih cigareta.
Istog dana, u suradnji sa Inicijativom Klima bez dima, organizirana je “glasna šetnja” na ulicama Sarajeva, u kojoj su učestvovale stotine učenika srednjih škola, profesori, roditelji i svi oni koji traže bolja zakonska rješenja u oblasti kontrole duhana i duhanskih proizvoda. Na punktu Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH ispred BBI-centra, sudionici događaja su bili u prilici da potpišu peticiju za život bez duhanskog dima, a građanima je omogućeno i potpisivanje online peticije putem linka: bit.ly/klimabezdima.
Inicijativa Klima bez dima dio je Projekta smanjenja faktora zdravstvenih rizika u Bosni i Hercegovini (BiH) koji podržava Vlada Švicarske, a implementira Svjetska banka u partnerstvu sa entitetskim ministarstvima zdravstva, zavodima za javno zdravstvo i drugim domaćim partnerima.
Klima bez dima je okvir za uvezivanje svih zainteresiranih aktera, u cilju stvaranja 100% “smoke-free” okruženja u zatvorenim javnim prostorima i zaštite građana od pasivnog pušenja.