“Dojenje – samo deset koraka! Način koji je prijateljski za bebe“
U svijetu se svake godine, u skladu s globalnom strategijom SZO/UNICEFa o unaprijeđenju dojenčke ishrane, podržanom i od strane Federalnog Ministarstva zdravstva, od 1-7 avgusta, s ciljem zaštite, podrške, promocije dojenja, obilježava Svjetska sedmica dojenja.
Tema Sedmice dojenja 2010. godine je “Dojenje – samo deset koraka! Način koji je prijateljski za bebe“, a ciljevi su da se:
– privuče pažnja na ulogu koju ima „Deset koraka do uspješnog dojenja“ u porastu stopa dojenja;
– zanove aktivnosti zdravstvenih sistema, davaoca zdravstvenih usluga i lokalnih zajednica koje će promovirati dojenje da bude lak izbor za žene;
– informira stanovništvo o rizicima vještačke ishrane i ulozi dojenja u dječijem razvoju i zdravlju, kao i u zdravlju majki;
– omogući majkama da unutar sistema zdravstvene zaštite, a i dalje, dobiju potpunu podršku za dojenje.
U akcionom kitu za obilježavanje Sedmice dojenja, koje je pripremila Svjetska aliansa za dojenje/World Alliance for Breastfeeding – WABA-e, se za zdravstveni sistem i radnike, predlaže niz aktivnosti vezanih za svaki od deset koraka do uspješnog dojenja. Ove aktivnosti uključuju: posjete zdravstvenim ustanovama za majke i djecu i podrška da se donese politika koja pokriva „deset koraka“; distribuiranje novih materijala o „bolnicama prijateljima djece“; obavljanje obuka i treninga o dojenju za osoblje zdravstvenih ustanova za brigu o majkama i djeci; organiziranje radionica o dojenju za trudnice, dojilje i očeve u ustanovama; podsticanje osoblja bolnica da kontinuirano obučava majke kako da doje, da se kontinuirano educira o značaju isključivog dojenja, prakticiranja zajedničkog boravka majke s djetetom (rooming-in), dojenja „na zahtijev“, opasnosti duda-varalica i ishrane na flašicu po dojenje; podsticanje saradnje osoblja ustanova za brigu o majkama i djeci sa osobljem ustanova primarne zdravstvene zaštite, kao i saradnje sa lokalnom zajednicom i davanje podrške za formiranje grupa za podršku „majka – majci“.
DESET KORAKA PREMA USPJEŠNOM DOJENJU
Svaka ustanova koja pruža usluge porodiljama i brine za novorođenčad treba:
- Imati pisana pravila o dojenju koja se rutinski dostavljaju cjelokupnom zdravstvenom osoblju.
- Podučiti svo zdravstveno osoblje vještinama potrebnim za primjenu tih pravila.
- Informirati sve trudnice o dobrobitima dojenja i kako se doji.
- Pomoći majkama da počnu dojiti unutar pola sata po rođenju djeteta.
- Pokazati majkama kako se doji i kako da sačuvaju izlučivanje mlijeka čak i ako su odvojene od svoje dojenčadi.
- Ne davati dojenčetu nikakvu drugu hranu ili piće već samo majčino mlijeko, osim ako to nije medicinski uvjetovano.
- Prakticirati “rooming-in” – omogućiti majkama i djeci da budu zajedno 24 sata dnevno.
- Poticati majke da doje “na zahtjev” dojenčeta.
- Ne davati nikakve umjetne dudice ni dude varalice djeci koja doje.
- Poticati osnivanje grupa za podršku dojenju i uputiti majke na njih pri njihovom izlasku iz porodilišta, odnosno bolnice.