Rak vrata maternice po učestalosti u svijetu je četvrti tip raka u ženskoj populaciji. Podaci iz 2020. godine ukazuju da je oko 604 000 žena u svijetu imalo dijagnosticiran rak vrata maternice, a oko 342 000 umrlo od te bolesti. U europskoj regiji WHO svake godine ustanovi se kod 66 000 osoba ženskog spola, dok je smrtni ishod uzrokovan ovom bolešću zabilježen kod 30 000 oboljelih.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, od raka vrata maternice u FBiH u 2021. godini oboljelo je 424, a umrlo 78 osoba.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) i druge institucije svakog siječnja, Mjeseca svjesnosti o raku vrata maternice, dodatno podstiču na aktivnosti koje treba provesti kako bi svijet eliminirao ovu bolest do kraja 21. stoljeća.
Prevencija raka vrata maternice
Humani papilloma virus (HPV) primarni je uzročnik raka vrata maternice, a povezan je i sa rakom anusa, vulve, vagine, penisa i orofarinksa. Postoji više od 100 vrsta humanih papilloma virusa, od kojih najmanje 14 vrsta pripada skupini „visokorizičnih” (onih koje mogu uzrokovati rak). Infekcija humanim papilloma virusom (HPV) uglavnom se prenosi direktnim spolnim kontaktom sa zaraženom osobom. Riječ je o najčešćoj spolno prenosivoj infekciji na svijetu.
Infekcije izazvane HPV-om mogu se spriječiti cijepljenjem djevojčica i dječaka, čime se sprječavaju i bolesti povezane s HPV-om kod oba spola, kao što su genitalne i analne bradavice, rak vrata maternice i druge vrste raka uzrokovane HPV-om. Cjepivo protiv HPV-a sprječava rak vrata maternice štiteći od najčešćih tipova HPV-a koji uzrokuju 9 od 10 slučajeva raka vrata maternice.
Uporaba prezervativa nije u potpunosti djelotvorna u pogledu sprječavanja prenosa virusa zbog toga što HPV-om može biti zaražena i okolna koža.
Rak vrata maternice u ranom stadiju može biti asimptomatski i latentan nekoliko godina. Stoga se mora otkriti u ranoj fazi kako bi se spriječile komplikacije. PAPA test je test probira za otkrivanje HPV-a i prekanceroznih promjena vrata maternice. Ostali testovi za njegovo otkrivanje su punch biopsija, HPV DNA test, konusna biopsija i endocervikalna kiretaža.
Iako je dokazana efikasnost intervencijskih mjera za sprječavanje raka vrata maternice poput cijepljenja i screeninga (probira), napredak u smislu smanjenja incidence i mortaliteta od raka vrata maternice do sada je uglavnom primijećen u zemljama s visokim indeksom razvoja (HDI), gdje su usluge visokokvalitetnog screeninga i pravovremenog liječenja rutinski dostupne.
Prema podacima iz istraživanja “Cervical cancer testing in the WHO European region”, udio žena dobi od 30 do 49 godina koje su izjavile da su se testirale na rak vrata maternice varirao je diljem europske regije, od 11,7% do 98,4%. Stope testiranja su više u zemljama s većim dohotkom.
Prema podacima iz Zdravstveno statističkog godišnjaka FBiH za 2022. godinu, broj žena koje su radile screening na rak vrata maternice (20-69 godina starosti) je 69 088, dok je broj osoba pozitivnih na HPV bris 386.
Globalne aktivnosti u eradikaciji raka vrata maternice
Viša stopa incidence i smrtnosti od raka vrata maternice u zemljama s niskim i srednjim prihodima odražava ograničenja u pravičnom pristupu visokokvalitetnim informacijama, cijepljenju, screening-u i liječenju raka u tim zemljama. Procijenjeno je da će u zemljama s niskim dohotkom do 2030. godine stopa smrtnosti od raka vrata maternice porasti za 27 %, u odnosu na samo 1 % u zemljama s visokim dohotkom.
Svjetska zdravstvena skupština u kolovozu 2020. godine usvojila je Globalnu strategiju za ubrzavanje eliminacije raka vrata maternice kao javnozdravstvenog problema. Temeljem tri ključna stupa globalne strategije WHO, skup ciljeva koje bi svaka zemlja trebala ispuniti do 2030. godine, kako bi krenula putem uklanjanja raka vrata maternice unutar 21. stoljeća je: 90% djevojčica potpuno cijepljenih HPV cjepivom do dobi od 15 godina; 70% žena podvrgnuto screeningu do dobi od 35 godina; liječeno 90% žena kojima je identificiran rak vrata maternice (liječeno 90% žena s prekancerozama i 90% žena s invazivnim rakom). Projekcije pokazuju da postizanje ciljeva 90-70-90 do 2030. godine može smanjiti srednju stopu incidence raka vrata maternice za 10%, a do 2120. godine mogla bi se izbjeći pojava 70 miliona slučajeva ove bolesti.
Postizanje globalnih ciljeva 90-70-90 do 2030. godine zahtijevat će zajednički napor u svim zemljama kako bi se osiguralo da nijedna žena ne bude zapostavljena.
U okviru ove strategije, državama je preostalo samo 6 godina da ispune ciljeve Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koji će pomoći da eliminacija raka vrata maternice postane stvarnost unutar tog ambicioznog vremenskog okvira. Nedavna istraživanja naučnika iz Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) i partnerskih institucija sugeriraju da ti ciljevi neće biti ispunjeni ako zemlje ne povećaju programe screening-a, poboljšaju pokrivenost cijepljenjem protiv HPV-a i prošire pristup liječenju. Također, Plan za ubrzavanje eliminacije raka vrata maternice kao javnozdravstvenog problema u europskoj regiji SZO 2022. – 2030. nudi viziju puta prema eliminaciji raka vrata maternice u regiji kroz univerzalni pristup cijepljenju protiv humanog papilloma virusa i odgovarajuće usluge probira i liječenja raka vrata maternice.
Aktivnosti Zavoda za javno zdravstvo FBiH u prevenciji raka vrata maternice
Ured UNFPA u BiH je tijekom 2021. godine podržao razvoj Programa cijepljenja protiv HPV za Kanton Sarajevo, nakon čega je uslijedila potpora Federalnom ministarstvu zdravstva i Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH u iniciranju aktivnosti promocije cijepljenja protiv HPV za razinu Federacije BiH, u obliku potpore organizaciji edukativnih radionica za zdravstvene djelatnike i izradi pratećih promotivnih i edukativnih materijala.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH pripremio je Program imunizacije protiv HPV u Federaciji BiH za 2023/2024. godinu, koji je podržalo Federalno ministarstvo zdravstva.
U partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF-om BIH, USAID-om, Europskom unijom i Uredom Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, Zavod za javno zdravstvo FBiH je u toku 2023. godine proveo kampanju čiji je cilj bio informiranje roditelja/staratelja o važnosti cijepljenja djevojčica i djevojaka protiv humanog papiloma virusa.
Uz potporu Ureda UNFPA u BiH i udruge KAP iz Mostara, u suradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i Uredom SZO u BiH, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je tijekom razdoblja rujan-studeni 2023. godine realizirao 10 edukativnih radionica u deset kantona u Federaciji BiH (u gradovima: Sarajevo, Travnik, Tuzla, Orašje, Livno, Grude, Bihać, Zenica, Goražde, Mostar), sa ukupno 261 polaznikom (102 doktora medicine i 159 medicinskih/sestara tehničara i drugih profila zdravstvenih djelatnika i suradnika). Cilj radionica bio je jačanje svjesnosti zdravstvenih djelatnika o značaju imunizacije protiv HPV, pružanje potpore u organizaciji i planiranju aktivnosti cijepljenja protiv HPV od strane zdravstvenih ustanova te osnaživanje kapaciteta zdravstvenih djelatnika u učinkovitoj komunikaciji s roditeljima i relevantnim akterima u zajednici u promidžbi cijepljenja protiv HPV u Federaciji BiH, praćeno odgovarajućim različitim aktivnostima informiranja javnosti putem printanih i elektroničkih medija.
Reference:
Press Releases – IARC (who.int)