Svjetska zdravstvena organizacija od svibnja 2020. godine pruža podršku zemljama širom svijeta u provođenju studija „WHO Unity Studies“, s ciljem istraživanja obrazaca prijenosa SARS-CoV-2, imuniteta, ozbiljnosti, kliničkim karakteristikama i faktorima rizika za infekciju. Trenutno više od 100 zemalja implementira jednu ili više studija u okviru „WHO Unity Studies“.
Ove studije olakšavaju usporedbu rezultata na međunarodnom nivou, kako bi se upotpunilo globalno znanje o pandemiji COVID – 19 i osigurao odgovor baziran na dokazima.
Jedna od zemalja koja sprovodi navedene studije je i Bosna i Hercegovina. Tim istraživača Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, pod vodstvom doc.dr. Sanjina Muse, voditelja Službe za epidemiologiju Zavoda, sprovodi nekoliko studija.
Njihova je posljednja studija naziva “Prijenos SARS-CoV-2 u kućanstvu: prospektivna opservacijska studija u Bosni i Hercegovini”, a njeni rezultati su objavljeni u Međunarodnom časopisu za infektivne bolesti (International Journal of Infectious Diseases – IJID) u studenom 2021.
Istraživači Sanjin Musa, Esther Kissling, Marta Valenciano, Faris Dizdar, Mia Blažević, Anes Jogunčić, Mirza Palo, Lore Merdrignac, Richard Pebody i Pernille Jorgensen studijom su obuhvatili i pratili 383 kućanstva u Federaciji BiH i 793 kontakta u periodu između 3. kolovoza i 19. prosinca 2020. godine i analizirali sekundarni prijenos SARS-CoV-2 među kontaktima istog kućanstva.
Studija je pokazala da je prijenos SARS-CoV-2 “umjeren” u okruženju kućanstva. Osim toga, u studiji se naglašava da se infekcija u kućanstvu najčešće prenosi kašljanjem i iscjetkom iz nosa primarno zaraženog, te da su ljubljenje ili dijeljenje obroka sa primarno zaraženom osobom visoko rizična ponašanja u kućanstvima. Sekundarni slučajevi zaraze unutar istoga kućanstva su mnogo češće odrasli, nego djeca, a ukupna stopa sekundarnog javljanja SARS-CoV-2 iznosila je 17%. Prosječno, ukućanima su se javljali simptomi 6 dana nakon pojave simptoma kod primarnog zaraženog člana kućanstva.
Ova studija sugerira da se „mjere za smanjenje kontakta između potvrđenih i sumnjivih slučajeva SARS-CoV-2 i drugih članova kućanstva, uključujući samoizolaciju slučajeva, trebaju odmah provesti kako bi se smanjio rizik daljeg prijenosa“. Također, „posebno treba biti oprezan kada primarni slučajevi imaju simptome kao što su kašalj i curenje iz nosa, a svi članovi kućanstva trebaju nositi maske za lice kada borave u istoj prostoriji.“
Rezultati i dokazi hvalevrijednog istraživanja “Prijenos SARS-CoV-2 u kućanstvu: prospektivna opservacijska studija u Bosni i Hercegovini” doprinos su relevantnoj svjetskoj literaturi o epidemiologiji i zaraznim bolestima i koristit će se u Federaciji BiH u daljnjem nadzoru i kontroli pandemije COVID – 19.
Istraživanje možete pronaći na linku: https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(21)00771-2/fulltext