18.11.2020. godine- Evropski dan svjesnosti o racionalnom korištenju antibiotika
18-24.11.2020. godine- Svjetska sedmica svjesnosti o antimikrobnim infekcijama (WAAW)
Zašto je to važno?
Šezdeset i osma Svjetska zdravstvena skupština je 2015. godine odobrila Globalni akcioni plan za antimikrobnu rezistenciju, pozivajući na posvećenu globalnu kampanju za podizanje javne svijesti i razumijevanja rezistencije na antibiotike. Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima (WAAW) održava se u cilju promocije globalne edukacije o antibioticima, načinu na koji ih treba koristiti i rastućim rizicima od rezistencije na antibiotike.
Svjetska sedmica svjesnosti o antimikrobnim infekcijama (WAAW) ima za cilj povećati svijest o globalnoj antimikrobnoj rezistenciji i potaknuti najbolje prakse šire javnosti, zdravstvenih radnika i kreatora politike kako bi se izbjegla daljnja pojava i širenje infekcija otpornih na lijekove. Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kada se bakterije, virusi, gljivice i paraziti odupru učincima lijekova, što otežava liječenje uobičajenih infekcija i povećava rizik od širenja bolesti, teških bolesti i smrti. Antimikrobna sredstva koriste se u borbi protiv bolesti kod ljudi, životinja i biljaka, a uključuju antibiotike, antivirusne, antifungalne i antiparazitske lijekove.
U maju 2020. godine je, u vrijeme buktajuće pandemije COVID-a 19, organiziran tripartitni sastanak organizacija FAO, (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija), OIE (Svjetske organizacija za zdravlje životinja) i WHO (Svjetske zdravstvene organizacije), te je opseg Svjetske sedmice antimikrobne svjesnosti ( World Antimicrobial Awareness Week (WAAW) proširen, mijenjajući svoj fokus sa akcenta “antibiotici” na sveobuhvatniji izraz “antimikrobna sredstva”. Proširivanje opsega kampanje na sve antimikrobne lijekove omogućit će sveobuhvatniji globalni odgovor na antimikrobnu rezistenciju i podržati multisektorski pristup jednom zdravlju s povećanim angažmanom sudionika. Tripartitni izvršni odbor odlučio je odrediti datume WAAW-a za period od 18. do 24. novembra svake godine, počevši od ove godine. Slogan za 2020. godinu bit će „Antimikrobna sredstva: pažljivo postupati“ primjenjiv na sve sektore. Tema za sektor ljudskog zdravlja za WAAW 2020 je “Ujedinjeni radi očuvanja antimikrobnih sredstava”.
Dosadašnje kampanje Svjetske sedmica svjesnosti o antibioticima su bile posvećene jedinstvenim temama:
2015-2017: „Rukujte pažljivo sa antibioticima“
2018-2019: „Naše vrijeme sa antibioticima ističe- ne može se više čekati“
Slogan za 2020.godinu je „Antimikrobna sredstva: postupajte pažljivo“
Antibiotici su terapija koja se koristi za liječenje infekcija. Upotreba je široka, od liječenje jednostavnih infekcija poput infekcije prsta od posjekotine ili ozljede, ili infekcija ljudi koji su u bolnici radi složenih hirurških intervencija ili opsežnih zaraza kojima se antibiotskom primjenom mogu spasiti životi.
CILJEVI RACIONALNE PRIMJENE ANTIBIOTIKA:
- što viši procent izlječenja
- što manje rezistencije
- što manje neželjenih dejstava antibiotika
Rezistencija je karakteristika samih bakterija, a ne ljudi. Rezistencija je, jednostavnim riječima, kada antibiotik više ne ubija bakteriju. Bakterija, koja je živi agens, ima jedan cilj a to je preživljavanje, mijenjajući svoj genetski materijal kako ne bi postao osjetljiv na antibiotik. Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kada se bakterije, virusi, gljivice i paraziti odupru učincima lijekova, što otežava liječenje uobičajenih infekcija i povećava rizik od širenja bolesti i može dovesti do smrti.
Zabrinjavajuće je ako korištenjem antibiotika bez prijeke potrebe za liječenje lakših infekcija, ili infekcija koje su virusne i na koje antibiotici ne djeluju, na kraju dovedemo do gubitka učinkovitosti antibiotika.
Svijest o potrebi za propisivanjem antibiotika samo onda kada su zaista potrebni, odnosno kada postoji jasna indikacija za njihovo propisivanje kako bi se smanjio rizik od opasnosti koje proizlaze iz nepromišljenog propisivanja i neutemeljenog korištenja antibiotika, što rezultira rezistencijom bakterija na ovu skupinu lijekova.
Broj pacijenata koji su oboljeli od infekcija rezistentnim bakterijama sve je više u porastu. Zbog toga je važno da se svi zdravstveni radnici uključe u aktivnosti koje su vezane za širenje ove evropske inicijative.
Ne trebamo davati antibiotike pacijentima koji su izolirani zbog zaraze SARS-CoV-2 virusom u svojim domovima (osobe bez ikakvih simptoma bolesti) ili jer imaju blagu bolest COVID-19.
Antibiotici se primjenjuju samo ako su zaraženi značajno bolesni, ako je pružatelj zdravstvene zaštite osoba/pacijent koji uz COVID-19 – ima bakterijsku infekciju.
ANTIBIOTIKE PRIMJENJIVATI KADA SU NEOPHODNI
- Po mogućnosti, uraditi antibiogram prije primjene bilo kog antibiotika.
- Preporuke za empirijski izbor antibiotika moraju biti zasnovane na vodičima dobre prakse (zasnovani na dokazima)
- Jednom započetu terapiju ne treba mijenjati barem 3- 5 dana, koliko je potrebno da bi se uočili prvi efekti liječenja.
- Antibiotik treba primjenjivati u dovoljnoj dozi i dovoljno dugo- u stanju izlječenja, terapiju treba nastaviti još barem 3 dana da bi se spriječio povrat infekcije, tj.recidiv.
- Ne primjenjivati istovremeno baktericidni i bakteriostatski antibiotik
Antimikrobna sredstva su sredstva koja su ključni „alati“ za borbu protiv bolesti kod ljudi, životinja i biljaka, i uključuju antibiotske, antivirusne, antifungalne i antiprotozooske lijekove. Višestruki faktori – uključujući prekomjernu upotrebu lijekova kod ljudi, stoke i u poljoprivredi, kao i loš pristup čistoj vodi, sanitarnim uslovima i higijeni – ubrzali su prijetnju antimikrobne rezistencije širom svijeta.
Izvori:
- WAAW 2020 campaign site
- European Centre for Disease Prevention and Control. An agency of the European Union. Dostupno na: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/european-antibiotic-awareness-day-eaad-2020 (18.11.2020.)
Pripremila: dr. Milka Dančević-Gojković