Mladi ljudi imaju pravo, kao seksualna bića, svugdje u svijetu, bez obzira na spol, religiju, boju, seksualnu orijentaciju, mentalno ili fizičko stanje da:
- Budu svoji i odlučuju samostalno u odnosu na svoju seksualnost, sigurnost i želju da se vjenčaju ili ne, kao i planiraju porodicu/obitelj.
- Pravo da znaju o sexu, kontracepciji, SPB/HIV-u, svojim pravima
- Pravo na zaštitu-od neželjene trudnoće, seksualnog nasilja, spolno prenosivih bolesti, uključujući HIV.
- Pravo na korištenje zdravstvene zaštite, koja treba da je dostupna, povjerljiva, dobrog kvaliteta i u kojoj se ophode s poštovanjem prema njima.
- Pravo da budu uključeni u programe planiranja, sudjelovanja na sastancima, seminarima, i imaju utjecaja na vlade i druge donosioce odluka.
Prema istraživanjima u Federaciji BiH:
- 2008 g., skoro 8% šesnaestogodišnjaka u FBiH se upustilo u spolni odnos bez kondoma, od čega 15% dječaka i 2% djevojčica . (1)
- U prosjeku seksualna aktivnost započinje sa 16 g. godina, za oba spola, a djevojke godinu do dvije kasnije se upuštaju u svoj prvi seksualni odnos. (5, 3)
- U brak stupa 1% žena mlađih od 15 g, a 10% prije punoljetstva. U istoj životnoj dobi 15-20 g. je 19% udatih za partnera starijeg od sebe 10 i više godina, a u skupini 20-24 je 11% s starijim bračnim drugom. (2)
- 26% žena 15-24 g. imalo je polne odnose s povremenim partnerom-ima u prethodnoj godini, tek 71% koristi u takvom odnosu kondom. (2)
- 2008 g., po skoro urađenim istraživanjima, povezanost rizičnog i neodgovornog seksulnog ponašanja koje podrazumijeva ne korištenje kondoma među osobama koje imaju seks s istim spolom (muškarci) ili pak ostvaruju neki profit/uslugu – (žene) je iskazan u slijedećem:
- Samoprocjena o riziku od HIVa, kao spolno prenosive bolesti i navode se 52 % kao malen, odnosno da ga nema 21% , dok SW 4% nemaju, a skoro 50% ga smatra umjerenim. Ipak je više od četvrtine uvjereno da imaju vrlo velik rizik da se zaraze HIV-om tj spolno prenosivom bolešću.
- Seks je zastupljen u alkoholiziranom stanju među 61% muškaraca s drugim muškarcem, a među seksualnim radnicama je seksualni odnos u alkoholiziranom stanju prijavilo 90% ispitanica. (3)
- U razdoblju od 1989. do 2007. godine, u FBiH je ukupno registrirano 86 HIV pozitivnih osoba, od kojih 57 s razvijenim oboljenjnem, AIDS –om, do sad je evidentirano 38-umrlih. Dominantni put prijenosa HIV infekcije je heteroseksualni, zatim homo-biseksualni, te injekcionom zloupotrebom droga. (4)
- 64% podržava dikriminirajući stav prema osobama oboljelim od HIV-a. (2) 1% ispitanih žena koristi neki savremeni oblik kontracepcije, a 97% trudnica je bilo obuhvaćeno perinatalnom zaštitom. (2)
- STD/I tj spolno prenosive bolesti/infekcije, se vrlo malo prijavljuju. Stanovništvo je sklono “samoliječenju“, slobodnom kupovinom lijekova u apotekama.
Mladje osobe su sklone upuštanju u seksualne odnose i pod utjecajem sredstava koja mijenjaju raspoloženje-psihoakativnih ili alkohola. Rizičnost od neodgovornog seksualnog ponašanja raste pod djelovanjem tih supstanci.
U Federaciji je otvoreno 10 Savjetovalište za anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje, na HIV-AIDS i Hepatitis, pri bolnicam ili kantonalnim zavodima za zdravstvenu zaštitu, za koje ne treba uputnica.
Takođe, u sklopu rada nekoliko NVO u Federaciji BiH, radi se na dodatnoj edukaciji zdravstevnih profesionalaca o prijateljskom pristupu mladima, a saradnja je evidentna u Sarajevskom kantonu sa Zavodom za zaštitu majčinstva. Cilj je proširiti mrežu ovakvih ustanova, i približiti i omogućiti pristupačnost mladoj populaciji.
Mnogo je programa o seksualnom i reproduktivnom zdravlju koji se sprovode u školama diljem Federacije, i pored odobrenja od strane nadležnih ministarstava (zdravstva i obrazovanja), nikada nije urađena evaluacija postignutoga.
Istraživanja ponašanja su rađena uglavnom sporadično, u sklopu ciljanih drugih istraživanja ili kod određenih subpopulacija.
Reference:
- ESPAD – Evropski projekt istraživanja o pušenju, alkoholu i drogama u srednjim školama, Federacija Bosne i Hercegovine, FBiH. Zavod za javno zdravstvo FBIH, MInistarstvo zdravstva, EMCDDA. Sarajevo, 2008.
- MICS – Istraživanje višestrukih pokazatelja, Direkcija za ekonomsko planiranje BIH, Ministarstvo zdravstva FBiH, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, UNICEF, Sarajevo 2007.
- Istraživanje rizičnog ponašanja u odnosu na HIV prevalencu među grupama pod povećanim rizikom, Zavod za javno zdravstvo FBIH, Sarajevo 2008.
- Zdravstveno stanje stanovništva FBiH za 2007. g., Zavod za javno zdravstvo FBiH, 2008.
- Studija o ponašanju adolescenata u institucijama kolektivnog smještaja u BiH / Preliminarni rezultati za FBiH /2009.