20. 11. je Svjetski dan djeteta- svjetski dan djelovanja za prava djeteta. Ove se godine obilježava 30 godina Konvencije o pravima djeteta- najčešće ratificiranog ugovora o ljudskim pravima u historiji.
Prvo ga je proglasilo Ujedinjeno Kraljevstvo 1954. godine, a osnovano je kako bi potaknulo sve zemlje da odrede i obilježe dan, najprije kako bi se potaknula međusobna razmjena i razumijevanje među djecom, i drugo, da bi se pokrenule akcije koje će koristiti i promicati dobrobit djece u svijetu.
20. 11. 1959. Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta, a 20. 11.1989. Konvenciju o pravima djeteta (web stranica Vijeća Europe), tako da ona imaju pravo na osnovna prava koja su zapisana u međunarodnom ugovoru o ljudskim pravima iz 1989. godine.
Od 1990. godine Svjetski dan djeteta obilježava i godišnjicu od datuma kada je Generalna skupština UN-a usvojila i Deklaraciju i Konvenciju o dječjim pravima.
U Bosni i Hercegovini je Dan djeteta utvrđen 1993. godine, kao dan za obilježavanje.
Univerzalni dječiji dan nije samo dan za proslavu djece takva kakva jesu, već i podizanje svijesti o djeci širom svijeta koja su doživjela nasilje u oblicima zlostavljanja, iskorištavanja i diskriminacije. Djeca se koriste kao radnici u nekim zemljama, uključena su u oružani sukob, žive na ulici trpeći razlike zbog religije, manjinskih pitanja ili onesposobljenja/invaliditeta. Mnogo je djeca koja osjećaju posljedice rata, jer su izmještena iz domova, odvojena od obitelji, raseljena zbog oružanih sukoba i mogu pretrpjeti fizičke i psihičke traume.
Letak djecijih prava 2019 – Preuzmite dokument